Na Homolce léčí hlavně mozek a srdce

Praha - Nemocnice Na Homolce působí moderním a příjemným dojmem. Není to žádný velký komplex, který by vyvolával strach. Architekti ovšem původně nepočítali, že zde bude klasická nemocnice. Ve Státním sanatoriu, známém jako Sanopz (původně Sanatorium poštovních zaměstnanců), pobývali dříve komunističtí prominenti a v devadesátých letech se proto musely vnitřní prostory přestavět na běžný provoz.
Rychlý vývoj moderní léčebné techniky je znát jako ve všech nemocnicích na první pohled. Například na oddělení angiografie posílal lékař Tomáš Mach fotografa do vedlejší místnosti ke svému kolegovi. "Tam to  přece jen vypadá lépe," řekl.

Přístroj, u kterého pracoval Miroslav Dvořák, totiž nemocnice podle mluvčí Jitky Kalouskové zakoupila nedávno. "Jde to rychle, stačí chvíle a hned je znát, jak jde pokrok rychle dopředu," uvedla Kalousková. Dodala, že právě proto nemůže být žádná nemocnice na světě vybavena veškerou nejmodernější technikou.

Nemocnice Na Homolce v číslech:
*počet zaměstnanců: 1372
*počet lékařů: 201
*počet sester: 680
*počet lůžek: 330
 z toho: neurologicko                  neurochirurgický prog.: 105
kardiovaskulární prog.: 122
*očet hospitalizovaných pacientů v r. 2000: 14 026
*počet operací: 10 914
*počet ambulantních vyšetření: 669 100
Také kvůli omezené kapacitě se vedení nemocnice rozhodlo zaměřit pouze na dva specializované programy. Jeden se zabývá komplexní léčbou nemocí hlavy, páteře, mozku a míchy, druhý nemocemi srdce a cév. Na plánované zákroky v těchto oborech jsou čekací doby pouze tři až šest týdnů.

Ten, kdo by chtěl na Homolce pomoci s jinými problémy, pravděpodobně neuspěje. Mají zde sice i ostatní základní obory, ty však spíše podporují dva základní programy. Chodí sem také lidé z nejbližšího okolí.

Specialitou v lékařské péči jsou také šetrné metody léčby nádorů a jiných postižení mozku pomocí Leksellova gama nože.

Josef Novotný, zdejší radiofyzik, který také operace provádí, tvrdí, že lidé mají často strach ze záření. "Je to naprosto zbytečné. Dávka záření je stejná, jako když letíte z Prahy do New Yorku," řekl Novotný.

Hlavní obory nemocnice Na Homolce:
*
neurochirurgie
* neurologie
* gama nůž
* kardiologie
* kardiovaskulární chirurgie
* chirurgie - minimálně invazivní operace
* gynekologie - minimálně invazivní operace
* radiodiagnostika
* vyšetření pomocí pozitronové emisní tomografie
* anesteziologicko-resuscitační oddělení - úrazy hlavy, mozku

Pokud je někdo hodně bohatý, může si Na Homolce žít jako v hotelu. Na nadstandardních pokojích, kterých je zde dvacet, jsou samozřejmě lednice, telefony či televize. U každého pokoje je také balkon. Postel, která je elektricky polohovatelná, je obložena dřevem stejně jako stěny pokoje.

K jídlu pak takovému pacientovi sestřičky předkládají výběrové menu, ve kterém nechybí dostatek zeleniny, ovoce a zdravých lehkých mas. Cena je ovšem také nadstandardní - 1400 korun za den.

Pokud někdo nevyžaduje až takový komfort, ale potrpí si na zdravá a bohatá jídla, má možnost si výběrové menu objednat i na klasický pokoj. Přijde ho to na sto padesát korun denně.

Speciální služby, ovšem také za peníze, zde může využít kdokoliv. Například takzvané R-centrum slouží k prevenci nejrůznějších onemocnění. Kteréhokoliv zájemce lékař prohlédne a řekne, jaká nemoc by ho v budoucnu mohla nejvíce ohrozit.

Pak navrhne program na jeden nebo tři měsíce, domluví termíny a klient už může cvičit, sportovat, nechat se masírovat a dělat vše pro to, aby se mu zákeřné nemoci vyhnuly.

Další ze služeb mohou využívat šéfové firem pro své zaměstnance. Zaplatí za ně a zdejší lékaři se jim plně věnují.

Avšak ani pacienti, kteří nemají na nadstandardní péči, si v této nemocnici nestěžují. I Milena Hlavníčková, hospitalizovaná na oddělení neurochirurgie, si tady připadá jako v hotelu. "Jsem velice spokojená. Nechybí mi nic, lékařská péče je kvalitní," pochválila úroveň nemocnice.

V areálu mají všichni pacienti k dispozici kadeřnictví, kosmetiku, prodejnu zdravotnických potřeb, prodejnu oděvů, obuvi, trafiku, květiny, dárkové zboží a samozřejmě potraviny.

S návštěvou pak každý může posedět v jídelně s kavárnou. Ale pro všechno si podle mluvčí nemocnice Jitky Kalouskové musí zajít sami. "Roznášku novin ani docházku kadeřníka na pokoj jsme nezavedli," konstatovala Kalousková.

Opacienty musíme soutěžit, říká ředitel
Ředitel Nemocnice Na Homolce Oldřich Šubrt se společně se svými spolupracovníky snažil dát během devadesátých let provozu nemocnice určitý smysl.  Našli jej ve dvou specializovaných oborech - neurologicko-neurochirurgickém a kardiovaskulárním.
V čem jste v nich lepší než ostatní nemocnice?
Lékařská péče je naprosto komplexní. Dva týmy skládající se z několika desítek lékařů se snaží poskytnout vše, co by pacientovi mohlo pomoci.
 Od určení diagnózy přes podávání léků, chirurgických zákroků včetně těch, které co nejméně zasahují do organismu pacienta, až po následné sledování zdravotního stavu.
Co by se podle vás mělo ještě dotáhnout?
Samozřejmě, i v obou programech je stále co zlepšovat, ale musím si povzdechnout nad problémem, který se týká zdravotnictví v celé republice.
Jde o přístup zdravotníků k pacientovi. Byli jsme historicky vychováváni jako ti, kteří jsou vysoko na společenském žebříčku. Mnozí se dosud nesmířili s tím, že máme pacientovi sloužit. Musíme přistupovat k pacientovi jako k zákazníkovi, který od nás něco žádá.
Jak by si měl pacient podle vás vybrat nemocnici?
Já osobně si myslím, že v dnešní době je už nutné o pacienty soutěžit. Jinak by se vám také mohlo stát, že žádné nebudete mít. Důležité je, aby nám věřili nemocní, ale také to, aby nám věřili ambulantní specialisté. Ti totiž většinou nemocnici doporučují. Proto se snažíme, aby byli informováni tito lékaři v terénu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video