Zadržení vězni na Guantánamu se modlí před západem slunce. Snímek je z roku...

Zadržení vězni na Guantánamu se modlí před západem slunce. Snímek je z roku 2009. | foto: AP

Na Guantánamu zemřel další vězeň. Jméno a příčinu Washington tají

  • 47
Ve vězení na americké základně Guantánamo zemřel další vězeň. Washington zatím okolnosti smrti tají. A dokud nebudou informováni příbuzní mrtvého, neprozradí ani vězňovo jméno či národnost. Od otevření kontroverzní věznice na Kubě to je devátý vězeň, který tam zemřel. Z toho šest jich spáchalo sebevraždu.

Dozorci našli vězně v sobotu během rutinní kontroly v jeho cele v bezvědomí. Pokusili se ho oživit, ale marně. Odvezli ho do nemocnice, kde lékaři konstatovali jeho smrt, uvedlo vedení základny v krátkém prohlášení. Více podrobností k úmrtí neprozradilo.

Guantánamo

USA vybudovaly vězeňský tábor na Kubě po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 a po následné americké invazi do Afghánistánu.

První vězni přijeli 11. ledna 2002 a Američané je drželi v takzvaném táboře "Camp X-Ray", kde zadržení žili prakticky v otevřených klecích. Ty časem nahradily moderní budovy.

Spojené státy zadrženým na Guantánamu přes čtyři roky nepřiznávaly status válečných zajatců, ale označovaly je za "nepřátelské bojovníky". To podle interpretace Washingtonu znamenalo, že se na ně nevztahovaly ženevské konvence a že bylo možné je zadržovat bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Od začátku pak věznici obklopovaly různé kontroverze a napětí. Administrativa tehdejšího prezidenta George Bushe například čelila obrovské kritice kvůli metodám výslechu, které by se daly považovat za mučení. Mezi ně patřil například waterboarding, což je metoda, při níž má vyslýchaný pocit, že se topí.

Věznicí časem prošlo 779 zadržených z několika desítek zemí, 167 jich tam zůstává. Za celou dobu bylo odsouzeno jen 7 vězňů, z toho čtyři se sami k vině doznali a jeden se neobhajoval.

Zdroj: Reuters

Mluvčí věznice Robert Durand to vysvětlil tím, že Spojené státy chtějí nejdříve o smrti vězně informovat jeho rodinu. "Samozřejmě nechceme, aby to rodina zjistila z médií dříve, než je o tom zpravíme," uvedl s tím, že s tělem bude naloženo v souladu s islámskými tradicemi. Po pitvě bude odvezeno do rodné země.

Agentura AP připomněla, že to byl devátý vězeň, který zemřel v přísně střeženém zařízení, kde Američané drží podezřelé z terorismu. Dva vězni dle Pentagonu umřeli přirozenou smrtí, dalších šest spáchalo sebevraždu.

Naposledy zemřel na Guantánamu vězeň v dubnu 2011. Sedmatřicetiletý Afghánec tehdy spáchal sebevraždu. Jeho právní obhájce uvedl, že dlouhodobě trpěl mentální poruchou a vzít si život se pokusil už dříve.

Koordinovaná sebevražda

Věznice zažila i sérii sebevražd. Odehrála se tam v roce 2006, kdy se v celách oběsili dva Saúdští Arabové a jeden jemenský vězeň. Americká armáda jejich čin označila jako "koordinovanou sebevraždu".

Smrt devátého muže prověří vyšetřovací kriminální služba amerického námořnictva, což je standardní procedura v případě úmrtí vězně na Guantánamu, přiblížila AP s tím, že armáda na základnu povolala i patologa, který stanoví příčinu smrti.

Někdejší prezident George Bush nechal věznici na Guantánum zřídit po teroristických útocích z 11. září 2001. Od ledna roku 2002 nechvalně proslulým zařízením prošlo přes sedm set vězňů. Věznici od začátku obklopovaly kontroverze a napětí.

Bushova vláda čelila obrovské kritice mimo jiné kvůli metodám výslechu, které by se daly považovat za mučení, jednou z nich byl například takzvaný waterboarding, při kterém má vyslýchaný pocit, že se topí.

Současný šéf Bílého domu Barack Obama slíbil věznici uzavřít, ale dosud se mu to nepovedlo. Několik desítek vězňů bylo převezeno, na 170 jich tam ale zůstává a Američané nevědí, kam s nimi. Přes tři desítky jich pak čekají na proces, mezi nimi třeba samozvaný mozek teroru z 11. září 2001 Chálid Šajch Muhammad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video