Základnu na kubánském Guantánamu nechal po útocích 11. září 2001 zřídit Obamův předchůdce George W. Bush.

Základnu na kubánském Guantánamu nechal po útocích 11. září 2001 zřídit Obamův předchůdce George W. Bush. | foto: Profimedia.cz

Na Guantánamu se teď žije líp, vězni se nechtějí stěhovat

  • 31
Dlouhé hodiny pobytu na karibském slunku, výběr z široké nabídky DVD, knih, časopisů. Noviny dvakrát týdně, a to i v arabštině. Pestrá středomořská strava. Tak se teď má většina vězňů na Guantánamu. Proto je jen málo překvapivé, že se – alespoň někteří z nich – nechtějí stěhovat na území USA, do věznic s nejpřísnější ostrahou.

Přesun je čeká v souvislosti s plánovaným lednovým zavřením základny, které po nástupu do Bílého domu nařídil Barack Obama.

"Vědí, že tam nebudou mít stejná privilegia jako tady," řekl britskému deníku The Daily Telegraph muž jménem Zak, americký Arab, jehož od roku 2005 na Guantánamu zaměstnávají, aby s vězni probíral jejich problémy. "Kdyby si mohli místo převozu do USA vybrat doživotí na Guantánamu, udělali by to," řekl Zak.

Základnu na kubánském Guantánamu nechal po útocích 11. září 2001 zřídit Obamův předchůdce George W. Bush, aby bylo kam svážet zajatce podezřelé z terorismu. Někteří tam strávili celá léta. A leckdy zbytečně.

Kupříkladu Ujguři, příslušníci čínské muslimské menšiny, u nichž Pentagon už dávno uznal, že nejsou nebezpeční teroristé. Jenže kam s nimi, když jim v Číně hrozí pronásledování, smrt? Nakonec je USA začaly posílat do třetích zemí. O víkendu třeba šestice Ujgurů putovala na souostroví Palau.

Bushův někdejší viceprezident Cheney "Gitmo" stále obhajuje. Mohli jsme je tam zavřít nebo zabít, říká o vězních. Na základně sedí třeba i Chálid Šajch Muhammad, jenž se sám prohlásil strůjcem teroru z 11. září. Ale Guantánamo také proslulo jako místo, kde se používaly drsné výslechové metody.

Životní podmínky se vězňům zlepšovaly postupně. Třeba v jídle: dostávají teď středomořskou stravu, stoprocentně halal (tedy vyhovující náboženským předpisům). Denně mají datle, olivový olej, med, čerstvě upečený chléb.

Mohou pobývat venku. Nad postele jim pověsili šipky ukazující k Mekce, aby věděli, jakým směrem se modlit. Teď navíc dostanou očkování proti prasečí chřipce, což navztekalo řadu Američanů, na něž se vakcína nedostane.

Jistě, Guantánamo je pořád vězení. Ale snesitelnější. "Jestli je na Guantánamu něco skandálního, pak to, jak si tam vězni žijí," komentoval to republikánský kongresman Peter King.

A co zajatce čeká v americkém žaláři s nejpřísnější ostrahou? Třeba cely o rozměrech 2,7 na 2,7 metru, v níž vězni stráví drtivou část dne. Ale hlavně samota. Kontakt s ostatními trestanci je omezen na minimum, což podle psychologů vede k těžkým traumatům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video