Na Guantánamo zamíří další vězni

  • 58
Spojené státy ve středu obnoví lety se zajatými členy fundamentalistického hnutí Taliban a sítě Al-Kajda z Afghánistánu na americkou základnu Guantánamo na Kubě. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele. Ten odmitl říct cokoli bližšího. Potvrdil pouze, že americká vojenská dopravní letadla začnou po dvoutýdenní přestávce opět létat se zajatci z Kandaháru. Na základně je už 158 zadržovaných, mezi nimi i několik Západoevropanů a dalších cizinců.

Na Kubě je Australan i Belgičan
Australský premiér John Howard míní, že se australský voják David Hicks, kterého v prosinci zajaly síly afghánského Severního spojenectví, připojil k Talibům. I Hicks je zadržován na americké vojenské základně v Guantánamu.

Australský premiér podotkl, že Hicks má právo na lidské zacházení podle mezinárodních směrnic pro lidská práva. "To znamená, že musí být patřičně živen, neměl by být mučen, měla by mu být poskytována patřičná zdravotnická péče."

Eventuální Hicksův návrat do Austrálie závisí podle Howarda na tom, zda bude klasifikován jako zajatec nebo jako ilegální bojovník. "Zajatci jsou normálně zadržování, dokud neskončí válka. Teď zůstává v zálivu Guantánamo. Neříkám, že se do Austrálie nevrátí. Budeme nadále sledovat jeho právní postavení," dodal.

Australský prokurátor Daryl Williams nedávno řekl, že Hicks byl mezi těmi vězni z řad Talibanu a Al-Kajdy, kteří byli zapojeni do násilných pokusů o útěk. Mělo by se proto k němu přistupovat opatrně.

Podle agentury Belga, která citovala mluvčího belgického ministerstva zahraničí Koena Vervaeka, je na Kubě i Belgičan.

"Američané nám dali jméno a datum narození. Ty odpovídají identitě muže, který získal belgické občanství v roce 1995," prohlásil Vervaeke. Podle mluvčího nemá belgická strana informace o okolnostech, za nichž byl muž v Afghánistánu zadržen.

V Guantánamu je nyní 158 přívrženců Al-Kajdy. Američany, kteří přesun zadržených do Guantánama v neděli přerušili, kritizuje Evropa za tvrdé zacházení s vězni.

STŘEDA 23. ledna
Se zajatci zacházíme lidsky, hájí se USA
Fotografie z americké vojenské základny Guantánamo na Kubě, které se nedávno objevily v tisku, vyvolaly rozhořčení řady zemí nad přístupem USA k válečným zajatcům. Na snímcích klečeli vězni Talibanu a Al-Kajdy v okovech, s maskami na obličeji, tmavými brýlemi a klapkami na uších. "S vězni zacházíme lidsky," hájí se šéf Pentagonu Donald Rumsfeld. Kromě jídla a léků prý zajatci mají k dispozici i ručník, který jim slouží jako modlitební kobereček. 

K fotografiím klečících zajatců Rumsfeld řekl, že jde o vězně, kteří na základnu zrovna přijeli.

"Tito muži jsou extrémně nebezpeční, zvláště když jsou někam přesouváni... proto měli ruce a nohy spoutané," vysvětlil šéf Pentagonu. Masky na obličeji bránily podle něho šíření tuberkulózy a klapky na uších je chránily před hlukem z bojového letadla, které je přepravovalo.

Když zajatci na Guantánamo dorazili, strážci je požádali, aby si v průchodu mezi celami klekli a sundali si masky i klapky. Teprvé poté je umístili do cel, doplnil Rumsfeld.

Vlna kritiky
USA drží v Camp X-Ray (Rentgenovém táboře) na Guantánamu 158 zajatců z deseti zemí včetně Británie, Švédska, Saúdské Arábie, Jemenu a Austrálie. Odmítají jim přiznat status válečných zajatců, který by jim zaručil práva v souladu s Ženevskou konvencí.

V této souvislosti si USA vysloužily nezvyklou kritiku svého spojence - Německa. Kvůli zacházení s vězni nedávno Washington zažehnával i roztržku s Británií; ta se však nakonec, na rozdíl od britského tisku, za USA postavila.

Co vězni posnídali v úterý 22. ledna: mléko, bagel (americké pečivo) s máslem a smetanovým sýrem, vařené vajíčko, ovoce, voda.

Nepohodlné, ale lidské podmínky
Američtí vojenští činitelé reagují na kritiku ohledně zacházení se zajatci vysvětlením, že podmínky jsou možná nepohodlné, ale lidské.

Každý vězeň je umístěn ve venkovní cele o velikosti přibližně 2,5 metru krát 2,5 metru s betonovou podlahou, dřevěnou střechou a drátěnými stěnami, píše CNN. Každý má k dispozici molitanovou matraci a dva ručníky - jeden k osobní hygieně a druhý jako modlitební kobereček.

Zajatci denně dostávají tři jídla včetně jednoho odpovídajícího muslimským náboženským požadavkům. Kromě toho dostávají i balíčky s cereáliemi, rozinkami, oříšky a celozrnnými tyčinkami. K pití se podává voda.

Vězni se dvakrát až třikrát týdně sprchují. Po příletu každý dostal mýdlo, šampon, kartáček a pastu na zuby i jednoduché sandály. Všichni se rovněž podrobili základní lékařské prohlídce včetně rentgenu plic a odebrání krevních vzorků.

Lékařská péče pro případ potřeby je zajištěna. Až třetina zajatců byla v bojích v Afghánistánu zraněna. Někteří mají amputované nohy.

"Bereme ohled na jejich základní potřeby," říká americký ministr spravedlnosti John Ashcroft. "Mají odpovídající jídlo, odpovídající cely a odpovídající zabezpečení, aby se nemohli zranit."

Všichni zajatci mají možnost cvičit, i když při tom musí být spoutaní.

Americká armáda přepravu přerušila před 14 dny s tím, že se na místě musejí vybudovat nové cely.

Zajatci si čtou korán 
Každý zajatec dostal do cely výtisk koránu, svaté knihy muslimů. Z rozhlasu v táboře se pravidelně ozývají islámské výzvy k modlitbám a američtí vojáci připevnili na viditelná místa šipky ukazující k Mekce, svatému místu muslimů, k němuž se věřící při modlitbách obracejí čelem.

Do tábora už také přijel muslimský klerik, který je příslušníkem amerického námořnictva, aby se postaral o dodržování náboženských požadavků zajatců.

Britští oficiální činitelé a diplomaté, kteří se setkali s britskými občany zadržovanými na Guantánamu jako příslušníci Talibanu a Al-Kajdy, uvádějí, že od vězňů neslyšeli na zacházení žádné stížnosti.

Američtí vojáci na základně Guantánamo na Kubě eskortují afghánského zajatce do jeho cely. (22. ledna 2002)

Zajatci Talibanu a Al-Kajdy v oranžových kombinézách klečí po příjezdu na americkou vojenskou základnu Guantánamo na Kubě v průchodu mezi celami. Snímek je z 11. ledna. (23. ledna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video