Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Silnice přes Frýdlantsko jako autodrom: radar naměřil v obci 192 km/h

  • 20
Sto dvacet, sto třicet kilometrů v hodině v obci? Nebo ještě o šedesát kilometrů rychleji? To všechno prožívají obyvatelé Habartic ve Frýdlantském výběžku téměř denně. Přestože je v obci, kterou od Polska dělí pouze potok, povolená šedesátka, valná většina řidičů si s ní hlavu neláme.

"Situace je kritická. Hlavně ráno a pak kolem třetí hodiny odpoledne, kdy jezdí Poláci do Densa, nebo jiných fabrik, a zpátky. Nikdy nemůžete tušit, odkud se na vás vyřítí auto, nebo vás v nepřehledné zatáčce někdo předjede na plné čáře," říká starosta František Kryšpín.

Měření rychlosti v Habarticích

V obci je povolena šedesátka

13. března 2013 192 km/h
27. ledna 2013 122 km/h
25. ledna 2013 125 km/h
8. ledna 2013 130 km/h
21. prosince 2012 125 km/h
27. listopadu 2012 135 km/h
25. listopadu 2012 127 km/h
23. listopadu 2012 141 km/h
20. listopadu 2012 174 km/h
14. listopadu 2012 168 km/ h
9. listopadu 2012 147 km/h
29. října 2012 141 km/h

V Habarticích umístili radar uprostřed obce loni v září. Je to již druhé zařízení, kterým se radnice snaží rychlost projíždějících aut snížit.

"Máme handicap, že přes nás vede dva kilometry rovná silnice, která k rychlosti svádí. Proto jsme první radar umístili už v roce 2011. Měl ale nevýhodu, že byl kalibrován jen do sta kilometrů v hodině. Proto jsme si pořídili nový, který zaznamenává rychlost do dvou set kilometrů," vysvětluje Kryšpín a dodává, že jim výsledky měření od září loňského roku do února letošního daly za pravdu.

Překročením stokilometrové rychlosti se to v protokolu, který má 2 700 položek, jen hemží. Přitom překročit povolenou rychlost v obci o více než 40 kilometrů za hodinu znamená pokutu přes pět tisíc korun, ztrátu pěti bodů a zákaz řízení auta až na rok.

Rekordman v červeném audi

Zatím největší překročení rychlosti radar v Habarticích zaznamenal v březnu. Polský řidič červeného audi se prohnal vesnicí rychlostí 192 kilometrů v hodině.

"Manželka šla před šestou hodinou ráno do práce a pohotově to vyfotila. Bohužel si nestačila zaznamenat poznávací značku," uvedl starosta Habartic.

Není sám, kdo na rychlost projíždějících aut v obci upozorňuje. Problémy mají na této silnici 1. třídy i jinde.

"Máme radar, ale nezaznamenává rychlost. Je to podobné jako v sousedních Habarticích. Když jedu v obci podle předpisů, tak mě skoro všichni předjíždějí. Většinou to jsou Poláci. Nikdo nejede méně než devadesát," tvrdí starostka Arnoltic Romana Šidlová.

Silnici, která vede obcí, proslavil před lety bývalý náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Martin Sepp. Právě tudy jel víc než stovkou a pak přemlouval ředitele okresní policie, aby to zamázl.

Pokuty by policistům přinesly výdělky

Situace v Habarticích je odboru dopravy na Libereckém kraji podle tiskového mluvčího Jiřího Langera velmi dobře známá.

"S dodržováním rychlostí může pomoci jen častější dohled Policie ČR a o to kraj již žádal. Nařídit to ale neumí. S Ředitelstvím silnic a dálnic je předběžně domluveno, že připraví projekt zpomalovacího vjezdového ostrůvku," uvedl mluvčí kraje.

Přes hranice projede denně dva a půl tisíce Poláků, kteří k nám míří za prací. "Většina z nich rychlost nedodržuje, a proto bych byl rád, aby tady policisté stáli nejčastěji. Vyplatilo by se jim to, pokuty by jim zaplatily provoz celé krajské dopravky," směje se Kryšpín, ale vzápětí dodává, že to žádná legrace opravdu není.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video