Reportérka MF DNES Lucie Suchá sleduje případ Josefa Fritzla přímo v Sankt Pöltenu.

Reportérka MF DNES Lucie Suchá sleduje případ Josefa Fritzla přímo v Sankt Pöltenu. | foto: MF DNES

Na Fritzlovi je děsivá jeho chladnost, řekla reportérka MF DNES

  • 31
Reportérka MF DNES Lucie Suchá byla u začátku soudního přelíčení s Josefem Fritzlem. Jako jedna z prvních tak spatřila tyrana z Amstettenu. "Působí jako takový nudný, šedý týpek od vedle. Žádná lítost, žádný soucit. A to ani před soudem. Jediná lítost, kterou cítí, je nad sebou samým," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, jak působil Fritzl přímo v soudní síni. "Rozhodně to není člověk s nějakou aurou zla, ale děsivá na něm je právě ta jeho chladnost," popsala Lucie Suchá pocity ze setkání s tyranem z Amstettenu.

Účastníci on-line rozhovoru se také zajímali, jestli by se Lucie Suchá chtěla Fritzlovi podívat do tváře. "Do tváře bych se mu podívat rozhodně chtěla. Už proto, abych viděla, zda je opravdu zcela bez emocí. Že si zakrýval obličej, to je jeho zbabělost. Léta se chová jako diktátor, svou dceru považuje za věc a za své vlastnictví, a teď se schovává," odpověděla reportérka.

ON-LINE ROZHOVOR

Odpovědi reportérky MF DNES Lucie Suché najdete zde.

Mnohé dotazy čtenářů směřovaly na výši trestu. Pokud by se žalobě podařilo prokázat, že Fritzl neposkytl péči novorozenému dítěti, které podle obžaloby ve sklepních prostorech zemřelo, tak by mohl dostat až doživotí. "Podle mě dostane třeba patnáctiletý trest, což pro něj - v jeho věku - doživotí zřejmě bude," myslí si novinářka.

Případ Josefa Fritzla sledují média z celého světaV on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz Lucie Suchá také popisovala, jak se dostala do soudní místnosti. "Případ jsem sledovala od samého začátku. Předem jsem kontaktovala tiskového mluvčího, aby si mě dal na seznam. Ten pak rozesílal médiím informace o tom, že začala akreditace. A že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Díky tomuto e-mailu jsem se to dozvěděla včas a byla jsem mezi prvními přihlášenými," popsala.

Média sehrávají v případu významnou roli. Novináři bulvárních deníků se po odhalení případu snažili vystopovat oběti Fritzlova trýznění. Elisabeth i všechny děti proto nyní žijí v pod novou identitou na tajném místě.

VÝVOJ PŘELÍČENÍ S FRITZLEM

Proces pokračuje, přes video vypovídá dcera

"Tohle je odvrácená tvář celého procesu. Informovat o pachateli je v pořádku. Ale špiclovat oběti, to je hnus. Některé noviny už za to dostaly pokutu. Na druhou stranu za to nemohou jen novináři. Všichni vám řeknou, že to odsuzují, ale do trafiky si to pak koupit zajdou," uvedla Lucie Suchá.

Fritzl působil jako při obchodním jednání

Případ Josefa Fritzla sledují média z celého světaDo budovy soudu se v pondělí na začátek přelíčení snažilo dostat přes 200 novinářů. Nakonec se to podařilo jen 95 z nich. Reportérka Lucie Suchá z MF DNES se do soudní místnosti dostala, a byla tak jedním z prvních lidí, kteří osobně spatřili tyrana z Amstettenu.

"Uvnitř nás nechali asi hodinu a půl. Fritzl na mě působil klidně, jako by byl na obchodním jednání," líčila Lucie Suchá své zážitky ze soudní místnosti.

Případ Josefa Fritzla otřásl Rakouskem. Dnes třiasedmdesátiletý muž skoro čtvrtstoletí věznil ve sklepě svého domu v Ybbské ulici 40 v Amstettenu vlastní dceru Elisabeth. Za tu dobu ji podle soudních znalců asi 3000krát znásilnil a zplodil s ní sedm potomků. Tři z nich žili s matkou v podzemním labyrintu a nikdy nespatřili sluneční světlo.

FRITZL PŘED SOUDEM

V dětství mě zneužívala matka, hájil se před soudem tyran Fritzl

Žaloba Fritzla viní celkem ze šesti trestných činů. Fritzl se na začátku procesu, který média překřtila na "soud století", přiznal k incestu, nedovolenému nátlaku, omezování osobní svobody a částečně také ke znásilňování. Jeho obhájce Rudolf Mayer ale zásadně odmítl Fritzlovu vinu v otázce zotročování a především vraždy, za kterou mu hrozí až doživotí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video