Evropu pustoší Xaver, ničivý orkán z Grónska. Zahynuli už čtyři lidé

  • 168
Do Evropy se přihnala větrná smršť z Atlantiku. Nejhůře orkán Xaver zatím zasáhl Británii, kde zahynuli už dva lidé. Ve Skotsku byly naměřeny rekordní poryvy větru o rychlosti až 229 kilometrů v hodině. Zemřeli i dva námořníci, několik dalších lidí se pohřešuje. V Česku platí výstraha zejména pro vyšší polohy.

Orkán Xaver podle předpovědi dorazí v plné síle na evropský kontinent z Grónska přes Britské ostrovy a jižní cíp Skandinávie v noci na pátek. Český hydrometeorologický ústav proto vydal od čtvrteční 17. hodiny pro celé území Česka výstrahu před silným větrem. Ve vyšších polohách pak i varování před sněhovými jazyky a závějemi. Platit má až do sobotního poledne (o počasí u nás čtěte více zde). Již nyní vítr v nárazech na horských hřebenech dosahuje intenzity vichřice (více čtěte zde).

Ve Velké Británii musely ve čtvrtek tisíce lidí preventivně opustit své domovy.

Na severu Walesu způsobila bouře záplavy:

Orkán silně zasáhl zejména Severní Irsko, Skotsko a severní část Anglie. Odtud pak postupuje přes Nizozemsko, Dánsko a severní Německo dál na východ. Polsko a Německo už vydaly nejvyšší varování před silným větrem.

Meteorologové předpovídají nárazy větru o síle až 120 kilometrů za hodinu. Ve Skotsku, Dánsku či v severně položených oblastech Německa až 145 kilometrů za hodinu. Na skotské vysočině naměřili silný vichr dosahující v nárazech rychlosti dokonce 229 kilometrů v hodině.

V nižších polohách vítr provází déšť, ve vyšších pak sněhové přeháňky.

Trhá dráty, převrací auta

Ve Skotsku je momentálně na sto tisíc domácností bez proudu. V Severním Irsku jich dopoledne bylo na čtyři a půl tisíce. Výpadky elektřiny nejsou vyloučeny ani v dalších zemích, kterými se orkán v příštích hodinách prožene.

Evropa si stále pamatuje na říjnovou bouři St. Jude, která stovky tisíc domácností odstřihla od elektřiny. O život tehdy také přišlo 16 lidí. Na vině byly nejčastěji padající stromy.

Podle posledních informací si orkán Xaver vyžádal už čtyři lidské životy. Západně od Edinburghu zahynul řidič kamionu, který silný vichr převrátil na několik aut. Další čtyři lidé utrpěli zranění. Další muž zahynul v Retfordu v parku severoanglickém hrabství Nottinghamshire, kde na něj spadl strom.

Živel mnoha jmen

Pro orkán, který nyní pustoší severní Evropu, se vyjma jména Xaver ujalo hned několik dalších označení. Ve Švédsku mu říkají Sven a v Dánsku pro změnu Bodil.

To proto, že na rozdíl od Spojených států a zemí Karibiku nemá Evropa pro označení takovýchto meteorologických jevů jednotný systém. Každá země tak může volit jména podle libosti.

Dva námořníci také kvůli velmi silnému větru spadli přes palubu do moře u Švédska. Uvedl to spolupracovník České televize v Malmö. Muži na sobě neměli záchranné vesty a záchranáři je nedokázali najít.

S potížemi se také potýkalo dopravní letadlo společnosti Easyjet, které muselo být kvůli silným poryvům větru odkloněno ze své původní destinace ve skotském Edinburghu. Když stroj přistával v anglickém Newcastlu, udeřil do něj blesk. Nikdo ovšem nebyl při incidentu zraněn a letadlo nakonec bezpečně dosedlo na ranvej.

Povodně a desetimetrové vlny

Britské úřady na východním pobřeží Anglie se připravují na nejhorší. Orkán Xaver by mohl přinést vůbec nejvyšší přílivové vlny za posledních 30 let. Očekává se, že v následujících 24 hodinách voda zaplaví na tři tisíce pozemků, informovala stanice BBC. V pobřežních oblastech se proto vztyčují protipovodňové bariéry.

Ve čtvrtek v noci bude kvůli vysoké vodě také zdvižena zábrana na Temži určená k ochraně Londýna. Unikátní protipovodňovou bariéru Oosterscheldekering zvedlo podle agentury AP poprvé od roku 2007 i nízko položené Nizozemsko.

Na severu Německa mohou podle předpovědi přílivové vlny dosáhnout až deseti metrů.

Omezená doprava, vlaky z a do Prahy nemusí vůbec vyjet

Řada leteckých i pozemních spojů byla kvůli orkánu Xaver preventivně zrušena. Omezení se dotknou zejména britských a německých linek. Řadu letů už zrušila letiště v Glasgow, Edinburghu nebo Aberdeenu. Cestující na dalších ostrovních letištích musí počítat se zpožděním svých spojů.

Cestující letu společnosti easyJet na lince z Londýna do Glasgowa líčili, jak jejich letadlo přistálo mimořádně v severoanglickém Manchesteru. "Když jsme se blížili Skotsku, najednou se všechno začalo třást a začali jsme létat nahoru a dolů," řekla jedna z cestujících. "Hodně lidem v letadle bylo špatně, ale bylo neuvěřitelné ticho. Když posádka oznámila 'letíme do Manchesteru', všichni si uvědomili, že to je vážné," dodala.

Na pražském letišti byly zrušeny byly odlety i přílety z Kodaně a Hamburku. Podle informací z webu letiště bylo zrušeno sedm odletů a čtyři přílety. "Aerolinky tyto lety zrušily, ale nemáme informace, že by to souviselo s počasím," uvedla Marika Janoušková z tiskového oddělení letiště.

Trajektové společnosti již zrušily některé linky na německé ostrůvky ležící v Severním moři, podobně jako byl zrušen spoj na dánský ostrov Bornholm v Baltském moři.

Vlaky již nyní nejezdí ve Skotsku a východní části Anglie. Centrální vlakové nádraží ve skotském Glasgow navíc muselo být evakuováno, když větrem hnané trosky prorazily sklo ve střeše nádražní budovy.

Německé dráhy varují cestující, aby se dopravě vlakem do severních částí země pokud možno vyhnuli. Omezení se dotknou hlavně nočních spojů z a do Kodaně, Amsterdamu, Varšavy a Prahy. Vlaky, které standardně projíždějí železničními uzly Hamburk a Hannover, nemusí kvůli možným uzavírkám trati nakonec vůbec vyjet, varují Deutsche Bahn na svých webových stránkách.

V jihošvédském kraji Skane od čtvrtečního rána nefungují žádné vlakové spoje a železniční doprava již byla zastavena i v Dánsku. Některé spoje budou zřejmě obnoveny až v sobotu dopoledne. BBC uvedla, že se uzavírá také jeden z nejdelších mostů v Evropě - most přes úžinu Öresund, který spojuje Dánsko a Švédsko. Běsnění živlu zřejmě nebude ušetřena ani dánská metropole Kodaň, kde se jeho dopad čeká večer. V Dánsku i Švédsku byla zrušena řada železničních spojů.

Úřady rovněž vyzvaly občany v rizikových oblastech, aby během bouře nevycházeli z domu a i po jejím odchodu se vyhýbali lesům.

Utišit by se měl orkán podle meteorologů o víkendu. Zanechá však za sebou dočasně chladnější počasí, na některých místech doprovázené sněžením.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video