Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

On-line volby v Česku jen tak nebudou. Naštěstí, soudí politologové

  • 497
Kliknutím na internetu jsme měli volit už před dvěma lety. Úředníci však zavedení e-voleb nedoporučili. Proti jsou i politologové. Podle nich budou voliči na síti lehkovážní a naletí marketingovým projektům.

Skrze internet Češi nakupují kdeco, komunikují, pracují s bankovními účty. Tak proč by po síti nemohli i volit? To je otázka, jíž se zabývala vláda už před lety, a dokonce se elektronické hlasování mělo otestovat už při senátních volbách v roce 2012. To se však nestalo. Naštěstí, shodují se politologové. Hlavní cíl – zvýšit klesající volební účast a přitáhnout mladé – se podle nich v zahraničí nesplnil.

Navíc pouhé klikání podle odborníků voliče svádí k lehkovážnosti. „Nafukovat účast tím, že volič nemusí vstát z gauče, nemá smysl. To je lepší, aby k urnám chodili lidé, kteří se o politiku zajímají, mají názor a stojí jim za to do volební místnosti jít,“ tvrdí politolog Josef Mlejnek. Z elektronického hlasování by podle něj nejspíše těžila nová hnutí a marketingové projekty.

„Lze předpokládat, že lidé, kteří se o politiku nezajímají, jsou náchylnější naletět politické reklamě,“ dodává.

Tradiční volby jsou rituál, který požívá určité vážnosti a voliče nutí přemýšlet, proto mají smysl – to si myslí další politolog Kamil Švec. „V zemích, kde e-volby zavedli, se pak ani zásadně nepotvrdilo, že hlasují mladí, kteří by k urnám normálně nepřišli. Kašlali na to úplně stejně,“ říká. Spíše se tedy ukazuje, že aktivní voliči dostali k tradičnímu způsobu hlasování alternativu.

„V Norsku dokonce před prvními e-volbami probíhala kampaň s mottem: Volte ve spodním prádle. Jenže ti, kdo nevolí, pak nevolili ani doma. Volební účast má spoustu faktorů a způsob hlasování je pouze jeden z nich,“ upozorňuje také politolog Miloš Brunclík.

Lukáš Černohorský, předseda Pirátské strany, která právě na mladší ročníky cílí, si naopak nemyslí, že by lidé k volbám po internetu přistupovali lehkovážně. „Jelikož to by mohli už teď pouhou návštěvou volební místnosti a vhozením hlasovacího lístku, a to se nestalo ani při nízké účasti při volbách do Evropského parlamentu,“ domnívá se Černohorský. Piráti proto elektronické volby podporují jako doplněk.

Politici jsou pro, ale nejednají

I poslanci jsou shovívavější než politologové. I když připouštějí, že se tímto tématem aktuálně nezabývají. „Ve straně se o tom vůbec nemluví. Kdyby se však volby po internetu zaváděly, tak jako určitý nadstandard pro voliče. Ale musí být vyloučena manipulace s hlasy,“ říká poslanec a starosta Náchoda Jan Birke z ČSSD.

Poslanec za ANO Jaroslav Faltýnek potvrzuje, že hlasování, známé třeba z Estonska či Švýcarska, není v partaji horkým tématem. Navíc připomíná, že ne každý má přístup k internetu či s ním umí pracovat. „Spíš bych byl pro. Ubylo by neplatných hlasů, jednodušeji by se sčítaly a zmizela by i případná manipulace ze strany volebních komisí,“ domnívá se poslanec TOP 09 a starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek.

Ministerstvo vnitra, které před půldruhým rokem zpracovalo pro vládu analýzu, doporučilo e-volby nezavádět. „A to kvůli vysokým finančním nárokům a situaci v jiných státech, kde od nich ustoupili,“ vysvětluje mluvčí resortu Vladimír Řepka. V Německu a Francii zrušil elektronické volby Ústavní soud, protože není zaručeno, že v rámci rodiny opravdu hlasuje oprávněný volič. A také z obavy z útoku hackerů.

Byli byste pro zavedení on-line voleb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. října 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 864
Ne
Ne 349

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video