Na dovolené v cizině umírá stále víc lidí

  • 9
Čím dál víc Čechů umírá v době, na kterou se nejvíc těší: při dovolené. Důvodem je často přecenění sil a podcenění přípravy či počasí. Nebezpečí číhá na turisty všude. Nemusí se nutně vydat do Alp či Vysokých Tater, kde je rizik více. Nebezpečí je i tam, kde ho nikdo nečeká.

Stačí třeba přiblížit se ke slonovi. "Je to tři roky, co se jedna česká turistka v Indii pokusila nakrmit slona. Jenže tomu se to nelíbilo a ušlapal ji," popisuje Milan Raba z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ale i tak nevinná zábava, jako jsou třeba kolečkové brusle, má každoročně své mrtvé. Často umírají i lidé, kteří jedou relaxovat do lázní: ročně skoro dvě stovky z nich. A z dovolené v zahraničí, kam letos míří třetina Čechů, se ročně nevrátí zhruba stejný počet lidí.

Mnohým se totiž už přejedlo slunění na pláži a hledají aktivní odpočinek. Řada lidí se proto nadchla pro vysokohorskou turistiku, potápění či rafting. A lékaři evidují i úrazy při zorbingu - poskakování z kopce uvnitř velkého nafukovacího míče.

Jak roste počet těch, co touží po zvláštních zážitcích, stoupají i statistiky nehod. Od loňska prudce roste počet lidí, kteří zahynuli v horách. Jen na Slovensku jich letos už zemřelo sedm. Zatím poslední případ se stal před měsícem, kdy ve žlebu pod sedlem Baníkov v Tatrách přišel o život třicetiletý muž z Opavy. "Lidí do hor jezdí stále víc, a proto jich víc umírá," podotýká Miroslav Novotný, který pracoval jako lékař několika expedic do Himálaje.

Jedním z největších problémů je podle něj to, že si horolezci zamluví cestu na pevný termín, který nemohou přizpůsobit okolnostem - tedy tomu, že nejsou v kondici. Podobné je to při potápění. Podle instruktora potápění Alfréda Ducháče si lidé udělají potápěčský kurz a pak se vypraví na vodu jen jednou za rok.

"Riziko pak spočívá v tom, že dotyčný není připraven na neobvyklé situace a nemá zažité postupy, co dělat," říká Ducháč. Řada nehod se pak stane ne proto, že by selhala technika, ale vinou fyzického vyčerpání z namáhavé činnosti.

Módou se taky stává trávit dovolenou v sedle, takže stoupá počet tragických nehod po pádu z koně. "Často se kůň lekne nebo trucuje a z klusu se náhle zastaví. Jezdec přeletí zvířeti přes hlavu, a jelikož se snažil do poslední chvíle držet, nestačí dát před sebe jako nárazník ruce," vysvětluje neurolog Jiří Chrobok z Nemocnice Na Homolce.

Následky jsou pak o to horší. "Díky včasné pomoci pád přežil americký herec Christopher Reeves, ženami obdivovaný filmový Superman. Je ale ochrnutý a dýchá za něj přístroj," říká lékař a dodává: "Kůň pozná, jak sebevědomého člověka nese, a když vycítí slabost, lehce si s ním poradí. Není od věci zhodnotit před vyhoupnutím do sedla svou sílu."

Do potíží se v jihoamerické Guatemale loni v létě dostal i zpěvák Daniel Hůlka, známý svou zálibou v exotice. Když přejížděl na kladce propast, utrhlo se s ním jedno z lan a on se zřítil z patnáctimetrové výšky do džungle. Pád naštěstí přežil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video