Na vyřízení pasů pro děti už máte jen pět týdnů. Ilustrační snímek

Na vyřízení pasů pro děti už máte jen pět týdnů. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Úřady zahlcují žádosti o dětské pasy, mnozí rodiče o novince ani neví

  • 226
S blížícím se létem přibývá žádostí o nové pasy pro děti. Od 27. června se bez něj dítě za hranice nepodívá. Na magistrátech a obecních úřadech se už teď začínají tvořit fronty a ještě větší nápor se čeká u přepážek v příštích týdnech. Na vyřízení dokladů totiž mají úřady celý měsíc a řada rodičů o nové povinnosti ještě ani neví.

"Zatím máme denně v průměru čtyřicet žádostí o dětský pas, ale narůstá to," říká například Pavel Válek z teplického magistrátu.

Rodič musí počítat, že vyřizování dokladů pro dítě trvá delší dobu. K žádosti o pas musí přinést rodný list dítěte a svůj občanský průkaz, dítě se potom přímo na úřadě fotí. "Zvláště ty nejmenší děti a kojenci jsou vystresovaní a správné nafocení trvá dvacet minut i půl hodiny," upozorňuje Válek.

Za vydání cestovního pasu pro dítě se platí 100 korun, levnější je takzvaná dětská občanka, za kterou se platí 50 korun.

Rodiče o novince ani nevědí

Úředníci se obávají, že novou povinnost pro děti cestovat za hranice s vlastním dokladem mnozí rodiče ještě ani nezaregistrovali. To potvrzuje i Petr Holeček, který se s rodinou chystá o prázdninách do Chorvatska. Cestovní pas pro děti se mu na úřadě v Praze 4 podařilo vyřídit skoro bez čekání.

K čemu slouží dětská občanka

"Když jsem si v práci udělal malou sondu mezi deseti kolegy s malými dětmi, zjistil jsem, že mnozí o této novince nemají ani ponětí. Na hranicích budou zmatky. Vsadím se, že někteří rodiče to zjistí až tam," varuje Petr Holeček.

Občanský průkaz pro cesty do zemí Evropské unie lze pořídit za padesátikorunu, a to i pro dítě, kterému ještě není patnáct let. Alternativou je pas. Některé úřady nabízejí lidem možnost dopředu se objednat. Kdo situaci řeší na poslední chvíli a spěchá, může si připlatit za rychlopas. Ten přijde pro dítě na tisícovku.

Úředníci ministerstva vnitra do konce dubna dokončí analýzu, aby zjistili vytíženost jednotlivých úřadů. "Na kritických místech navrhneme řešení, například další fotobuňky," uvedl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

Nařízení, které ruší zapisování dětí do dokladů dospělých, je závazné pro všechny členské státy EU. "Je to bezpečnostní opatření, které má ochránit před kriminalitou na dětech. Podle fotografie bude nyní možné každé dítě ztotožnit," vysvětlil Řepka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video