Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na ČT24 je zbytečně moc moderátorů, soudí nový šéf zpravodajství Šámal

  9:47aktualizováno  9:47
Do České televize se po čtyřech letech vrací Zdeněk Šámal. Jako výkonný ředitel povede její zpravodajství. K návratu ho přemluvil nový generální ředitel Petr Dvořák. "Nejdu tam ani se žaludeční neurózou, ani s nechutí," popsal své pocity Šámal v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nový šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal | foto: Archiv ČT

Ve vašem případě se hovoří o druhém návratu na Kavčí hory. V čem bude odlišný od toho za doby Jiřího Janečka?
Mám více nových zkušeností. Moje schopnost podívat se na ČT zvenčí je, řekl bych, komplexnější než za Jiřího Janečka.

Kdy vás pan Dvořák oslovil?
Poprvé mě oslovil v roce 2007, když jsem přecházel z ČT na Novu, od té doby jsme kontinuálně v kontaktu.

Kdo je Zdeněk Šámal

V Československé, později České televizi pracoval od roku 1991. V letech 1994 až 1998 působil jako zahraniční zpravodaj v Rusku a po návratu se stal šéfredaktorem zpravodajství.

Televizní práci v srpnu 2000 načas vyměnil za práci šéfreportéra časopisu Týden. Už v květnu 2001 ale stál u zrodu slovenské zpravodajské televize TA3. Jako šéfredaktor ji vedl do ledna 2003. Po dalším krátkém netelevizním intermezzu na postu zástupce šéfredaktora časopisu Instinkt se v srpnu 2003 stal ředitelem zpravodajství České televize a spoluzakládal nový zpravodajský kanál ČT24.

Od prosince 2007 pracoval jako šéfredaktor internetového zpravodajství TV Nova. V roce 2009 se stal ředitelem zpravodajské televize Z1. Ta ukončila činnost letos v lednu. Zdeněk Šámal poté pracoval ve funkci programového ředitele TV Metropol. Toto pracovní angažmá ukončil k 30. září dohodou. O tři dny později mu Petr Dvořák dal konkrétní nabídku na vedení zpravodajství ČT. Zdeněk Šámal do této funkce nastoupí v pondělí. Vystřídá v ní Romana Bradáče, který kandidoval na ředitele ČT. Po zvolení Petra Dvořáka dal výpověď.

Zeptám se jinak. Kdy začal zjišťovat, zda byste přijal nabídku stát se šéfem zpravodajství?
V podstatě v době, kdy začal připravovat projekt pro kandidaturu na ředitele ČT. Zcela konkrétní nabídka padla toto pondělí.

Jak dlouho jste o nabídce přemýšlel?
Já říkám, že kdo se neumí rozhodnout hned, neumí se rozhodnout vůbec.

Proč jste ji přijal?
Petr Dvořák je pro mě zárukou toho, že v ČT vznikne sehraný tým, který bude efektivní a má schopnost udělat změny, které ČT potřebuje.

S jakými pocity do nové funkce vstoupíte?
S dobrými pocity. Nejdu tam s žádnou žaludeční neurózou, ani s nechutí.

Petr Dvořák kritizoval propad sledovanosti Událostí, ale i další prvky zpravodajství. V čem vidíte bolavá místa současného zpravodajství ČT vy?
Propad sledovanosti je skutečně problém, který budeme muset řešit. Bolavé místo vidím především v tom, že Události přestaly být alternativou komerčního vysílání. Jsou prostě jen třetím do řady co do nabídky, tak bohužel i třetím co do zájmu diváků. Zároveň jako jedno z médií v této zemi má zpravodajství ČT jednu obrovskou výhodu, má garantované financování. Při této výhodě, kterou kromě Českého rozhlasu nikdo jiný nemá, je to  promarňování šance.

Má současné zpravodajství ještě jiná slabá místa, než je pořad Události?
Nechci být nyní konkrétní, protože nyní neznám provozní detaily zpravodajství. Musím se detailněji seznámit se strukturou programu ČT24, protože mám pocit, hraničící s jistotou, že tam je příliš mnoho moderátorů a že tam jsou pořady, které tam nemají co dělat. Je to jeden z faktorů, který ubírá sílu Událostem. Je potřeba se podrobně podívat na to, jak vzniká agenda Událostí, do jaké míry je samostatná a do jaké míry je například závislá na tom, co napíše Česká tisková kancelář.

Co se s těmito problémy dá dělat?
Dá se udělat spousta věcí, ale já bych o nich nejprve rád mluvil se svými kolegy z televize a s lidmi ze zpravodajství. Nemyslím, že to je otázka dílčích kosmetických kroků. Musí jít o komplexní proměnu relace, jejího programového zařazení, toho, jaké je zadání, jaká je definice pořadu - a tyto věci nemohou samy o sobě vytvářet jen lidé ze zpravodajství, i když na nich bude ležet nejvíc práce a nejvíc odpovědnosti.

Koho si tedy přizvete na pomoc?
O konkrétních jménech teď mluvit nebudu, ale představu mám poměrně jasnou.  Další věci budeme diskutovat ve vedení ČT, předpokládám že nejvíc asi s generálním ředitelem a novým šéfem programu. Jedním z úkolů nového vedení také bude dokončit restrukturalizaci. To je věc, která mě čeká i ve zpravodajství.

Hovoříte o restrukturalizaci a vysokém počtu moderátorů ČT24. Znamená to, že se bude ve zpravodajství propouštět?
Nemyslím si, že by se mělo ve zpravodajství propouštět. Neznám teď opravdu konkrétní počty zaměstnanců. Propouštění ale není to, s čím tam přicházím. Jdu tam s tím, že v ČT bude každý dělat to, co je potřeba. A ne to, co je přáním jednotlivce. A to zdůrazňuji. To samozřejmě pro někoho může být problém.

Zvažujete výměnu moderátorů Událostí?
O tom je naprosto předčasné mluvit. Ani já, ani Petr Dvořák nejsme stoupenci toho, že musíme provést změny ihned a za každou cenu. Takové změny by byly bohapustě formální. Znovu opakuji, že změna musí být komplexní a taková, která se ukáže jako nezbytná.

Jak se díváte na myšlenku, že změny by si zasloužilo i samotné zázemí zpravodajství. Budova i studio, ze kterého se Události vysílají?
Zázemí se dá řešit mnoha způsoby a v okamžiku, kdy nejsem zasvěcen do rozpočtových záležitostí ČT a zpravodajství, bych plácal do větru. Je pravda, že stávající možnosti, které jsou provizoriem už od roku 1998, jsou vyčerpané.

Jakou dobu potřebuje staronový šéf zpravodajství k tomu, aby divák uviděl první změny?
Aby změny uviděl divák, to abych snad ihned přebarvil znělky nebo třeba vyměnil  moderátory, což takto dělat nechci. Diskuse o dramaturgii ale začne hned po mém nástupu a měla by mít rychlé vyústění - co nechci, to vím přesně, a také to kolegům řeknu.

Petr Dvořák v případě změn Událostí hovoří o jaru 2012.
To je reálný termín.

Dvořák oznámil první personální změny v ČT

Pracoval jste v Z1, kde jste musel drasticky šetřit, ČT má komfort v podobě zajištění stálého příjmu. Jak to mění vaši práci?
Pro zaměstnance to je přinejmenším jistota, že dostanou své výplaty. Je to velká existenční jistota a ta jim umožňuje, aby mohli nad svoji prací uvažovat. Zároveň to ale znamená, že pokud je televize financována námi všemi, musí být maximálně efektivní její jakákoliv výroba. Zpravodajství ČT navíc má zdroje umožňující rozsáhlý tematický záběr, vytváření původní agendy, výrobu původního zahraničního zpravodajství a tak dále.

Do nové práce nastupujete příští týden. Jak bude vypadat vaše pondělní ráno?
Doufám, že do zpravodajství už přijdu s vlastní kartičkou a že už se nebudu muset představovat slečnám na vrátnici a doprošovat se toho, aby mi otevřely bránu.  A pak budu muset mluvit se spoustou lidí a prostudovat si poměrně velký objem dokumentů.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Sami zahraniční vojáci často nechápali, kde jsou a z jakého důvodu.
Prázdné obchody a návrat strachu, vzpomíná pamětník na srpen 1968

Brzy nad ránem je vzbudil telefon. „Obsadili nás,“ ozvalo se ve sluchátku. Byla středa 21. srpna 1968, letiště i centrum Prahy už kontrolovaly tanky. Mladí...  celý článek

Vězně ve výkonu trestu ve věznici Oráčov na Rakovnicku v těchto dnech...
Vězni dostanou přidáno. Pár stovek jim nepomůže, mají statisícové dluhy

Pracující vězni mají od dubna příštího roku dostat přidáno. Stát věří, že díky tomu ubude těch, které hned po propuštění semelou staré dluhy a vrátí se proto...  celý článek

Bouře na Českokrumlovsku lámala stromy
V noci se přes jih Čech přehnaly bouřky, bez proudu byly tisícovky lidí

Během noci postupovaly od jihu na severovýchod Česka silné bouřky. Několik stovek domácností v jižních Čechách zůstává bez elektřiny. Dodávku energie se do...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.