Paul St.Clair rozhodně odmítl, že by měl na romské emigraci do Kanady finanční zájem.

Paul St.Clair rozhodně odmítl, že by měl na romské emigraci do Kanady finanční zájem. | foto: Profimedia.cz

Na českých Romech nevydělávám, ohradil se torontský aktivista

  • 47
Česká vláda se snaží svalit vinu za odchody Romů do Kanady na údajné "bezskrupulózní manipulátory v pozadí", míní Paul St.Clair z torontského Romského komunitního centra. Právě on by podle loňské zprávy o pozadí romského exodu za oceán měl být jedním z nich a mít z exodu osobní prospěch.

St.Clair ale dnes v obsáhlém prohlášení taková obvinění odmítl.

Roman Krištof, bývalý ředitel kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity, vypracoval loni na podzim zprávu o pozadí už tehdy vzrůstajícího počtu romských žadatelů o azyl v Kanadě.

V dokumentu jako "prospektorku" azylové migrace přímo jmenuje bývalou studentku romistiky Karolínu Bánomovou, která v Kanadě získala azyl v roce 1997, a právě Paula St.Claira. Bánomová se proti Krištofovým výrokům v českém tisku už ohradila v internetovém prohlášení.

KRIŠTOF O EXODU DO KANADY:

Novodobé prospektory živí místo Klondiku Romové

"Že bychom na tom Karolína a já vydělávali, to je úplný nesmysl. Diskutujeme, jak se s takovými nepodloženými obviněními vypořádat skrz kanadské nebo české soudy," uvedl St.Clair, který podle Krištofovy zprávy funguje jako poradce Výboru pro přistěhovalectví a uprchlíky (IRB). Ten rozhoduje o udělení kanadského azylu a zároveň radí azylantům, jak při slyšeních vhodně odpovídat.

Krištof, který v Kanadě se St.Clairem hovořil, také upozornil, že IRB na zastupování žadatele o azyl přispívá několika tisíci kanadskými dolary.

St.Clair dnes uvedl, že on i Bánomová pomáhají romským žadatelům o azyl informacemi o podobě procesu nebo jim vysvětlují, jak získat právníka, který by je zastupoval při slyšení před IRB.

Peníze dostávají jen právníci, tvrdí St.Clair

"Je pravda, že právníci, pokud zastupují uprchlíky, mohou získat státní podporu i platy pro ně pracujících překladatelů. Ale ani Bánomová, ani já nejsme právníky - takže my z toho žádné peníze nemáme," napsal St.Clair. Českým Romům prý pomáhá jen za plat, který má jako šéf torontského romského střediska.

Odmítl také Krištofova tvrzení, že by měl jako poradce možnost ovlivňovat rozhodování IRB. "O takovém vlivu na rozhodovací proces o udělení azylu si můžeme jen nechat zdát," sdělil. Podle něj má výbor velmi přísná kritéria pro udělování azylu a spoléhá se na vlastní zjištění a zprávy tak renomovaných organizací, jako je ministerstvo zahraničí USA nebo Amnesty International.

PAUL ST.CLAIR O EMIGRACI

"Čeští Romové nepotřebují žádné pobízení, aby odjeli ze země, kde se bojí chodit po ulicích, plive se po nich, jsou biti a někdy mrzačeni skinheady."

"Čeští Romové nepotřebují žádné pobízení, aby odjeli ze země, kde se bojí chodit po ulicích, plive se po nich, jsou biti a někdy mrzačeni skinheady. Odcházejí, protože se ti, kdo na ně útočí, nemusí bát odplaty soudů ani policie. Když skiny a neonacisty podporuje i obyvatelstvo, nemají se Romové prostě kam obrátit," uvedl St.Clair.

Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2 581 českých žádostí.

Kanada kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z Česka zvažuje víza. Podle informací některých médií je o nich už prakticky rozhodnuto. Čeští diplomaté pokračují v horečné snaze vízovou povinnost odvrátit, nejsou však příliš optimističtí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video