Českem se přehnala bouřka ze Švýcarska. Lámala stromy, strhla i letadlo

  • 330
V neděli odpoledne zasáhlo Českou republiku od jihozápadu mimořádně vytrvalé bouřkové pásmo, které se vytvořilo už ráno nad Švýcarskem. Kromě přívalových dešťů jej doprovázel i silný vítr, který lámal stromy a na Domažlicku kvůli němu spadlo malé letadlo. Nejsilněji postižené bylo Plzeňsko, směrem na východ bouře postupně slábla.

Bouře se oproti původním předpokladům prohnala od jihozápadu přes střed až na východ republiky. Napáchala tisíce škod, hasiči vyjížděli ke stovkám případů v každém zasaženém kraji. Komplikace nastaly v železniční a dokonce i letecké dopravě. Pražské letiště na pár chvil dokonce zcela uzavřelo přistávací dráhy.

Vítr doprovázející bouřkové pásmo strhával stromy a na mnoha místech poškodil i střechy domů. Větev stromu zranila také fanoušky brněnské Zbrojovky (více čtěte zde). Na Domažlicku pak kvůli počasí havarovalo ultralehké letadlo, jehož piloti si nedokázali se silným větrem poradit. Nehodu přežili jen s lehčími zraněními.

Popadané stromy zkomplikovaly zejména železniční dopravu. Večer a v noci bylo uzavřeno či omezeno zhruba dvacet tratí, ráno se nejezdilo už jen na pěti, uvedla mluvčí drah Radka Pistoriusová (všechny výluky najdete zde).

Nejsložitější je situace na trati z Prahy do Berouna, kde je v úseku Dobřichovice - Řevnice omezený provoz a v úseku Karlštejn - Zadní Třebaň přerušený provoz. Mezi Prahou a Řevnicemi vlaky vodí pantografy, mezi Řevnicemi a Berounem jezdí autobusy.

Napilno mají i hasiči a energetici. Na mnoha místech totiž stromy zpřetrhaly vedení. Podle mluvčí ČEZ Šárky Beránkové je nejvíce poruch na vedení vysokého napětí ve východních a středních Čechách, kde byl vyhlášen kalamitní stav.

Hasiči v neděli vyjeli k celkem 2 277 událostem. "Což je ve srovnání s dlouhodobým průměrem 150 technických zásahů denně samozřejmě obrovský nárůst," řekla iDNES.cz mluvčí Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Nejvíce škod hlásí Plzeňsko

Déšť do Česka vstoupil v neděli kolem čtvrté odpoledne z německého Bavorska, jako první zkropil Šumavu. Před 17. hodinou pak dorazilo bouřkové pásmo do západočeské metropole. "V Plzni to akorát před chvíli vypuklo ... Déšť, kroupy, tma, silný vítr," napsal na redakční Facebook Martin Štěrba.

Právě Plzeňský kraj hlásí nejvíce škod, bouřka tu byla nejsilnější. Místy spadlo až 20 milimetrů srážek. "Během krátké chvíle hasiči museli vyjet ke 250 událostem a i v tuto chvíli se události v tomto kraji řeší, je otevřeno 220 událostí, samozřejmě nadále v průběhu celé noci budou práce pokračovat," shrnula po 22. hodině mluvčí Zaoralová.

Kvůli pádu stromů na kolejiště a případně i poškození elektrického vedení je stále přerušena doprava na trati mezi Prahou a Plzní v úseku Rokycany - Chrást u Plzně. Do noci nejezdily vlaky v úsecích Protivín - Písek na trati mezi Zdicemi a Protivínem a Protivín - Číčenice mezi Plzní a Českými Budějovicemi. Zrušené spoje dráhy nahrazovaly autobusovou dopravou.

Pás bouřkové oblačnosti se z Plzeňského kraje postupně přesunoval na severovýchod. "Na dvanáctikilometrové trase z Kamenice do Poříčí nad Sázavou na Benešovsku je tak čtyřicet popadaných stromů podél silnic, přetrhané elektrické vedení. V Nespekách jsou po vsi poválené lavičky a restaurační deštníky. Řidiči tady raději zastavili a čekají, až se to přežene," popsal kolem sedmé večer situaci ve Středočeském kraji redaktor MF DNES.

Středočeská Příbram pod poklopem mraků a silného větru

Jen v Praze hasiči likvidují několik desítek případů, namátkou byla zavřena Strakonická ulice v oblasti Císařského ostrova či ulice K Cementárně, kde popadalo hned několik stromů. Bouřka zkomplikovala také městskou hromadnou dopravu. "Tramvajový provoz v celé Praze 6 je přerušen," uvedl po půl sedmé večer dispečer Dopravního podniku. V tu chvíli bylo podle něj na tramvajových tratích takových míst v Praze asi patnáct, nespočet komplikací hlásily autobusy.

"Praha a střední Čechy měly dohromady tisíc událostí a na Vysočině to bylo 402 událostí, nicméně to jsou předběžní čísla, určitě ještě narostou," shrnula škody Zaoralová. Nejvíc práce bylo podle ní na rozřezávání stromů, větví, nebo stromů, které hrozily pádem na nějakou komunikaci.

Také pražské Letiště Václava Havla kvůli silným bouřkám nepřijímalo. Letadla byla odkláněna na letiště v Berlíně, Vídni, Brně a Pardubicích. "Máme v tuto chvíli skutečně čtyři diverze na jiná letiště, a to dokonce do čtyř různých směrů. Jedna diverze byla do Vídně, jedna do Brna, jedna do Berlína a jedna do Pardubic," řekla Českému rozhlasu mluvčí letiště Marika Janoušková.

Na Malé Straně v Praze se také utrhl vyhlídkový balon, který skončil až ve Kbelích; nikdo v něm naštěstí neseděl.

Řadu škod likvidují i hasiči na Vysočině, kam se bouře poté přesunula. "Hasiči celkem zasahovali na více než 350 místech, nejhorší situace přitom byla na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku," uvedla v pondělí ráno mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu

Směrem na Moravu však postupně začala slábnout. Oproti předpokladům se totiž pásmo přesunulo i nad Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde by se ještě v noci mohly objevit silné bouřky.

Brno těsně před bouří

Mimořádně vytrvalé pásmo, říkají o bouřce meteorologové

Výstrahu před silnými bouřkami meteorologové průběžně upřesňovali. Zprvu ji vydali pro Plzeňský a Jihočeský kraj, poté ji rozšířili o Středočeský kraj a Prahu, nakonec i pro Pardubický, Královéhradecký kraj a Vysočinu. Oproti původnímu očekávání se pás bouřek stočil na Moravu, výstraha tak platila i pro Jihomoravský a Olomoucký kraj.

"Tato bouřka existuje už od rána, kdy byla nad Švýcarskem a má neobyčejně dlouhou životnost," uvedl meteorolog ČHMÚ Petr Dvořák. Podle něj skoro jistě postoupí až nad Polsko. V bouřkách se mohou vyskytovat přívalové srážky s úhrny kolem 45 mm, kroupy a nárazy větru kolem 25 m/s.

Lidé by měli před bouřkou zajistit například zahradní nábytek a dávat pozor s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví nebo zásahu bleskem.

Poslední hromy a blesky by se měly objevit na východě Česka v noci z neděle na pondělí.

V Čechách se sice mírně ochladí, ale v první půlce pracovního týdne rtuť teploměru vystoupá opět až na 35 stupňů. Na Moravě a ve Slezsku bude ochlazení slabší, Český hydrometeorologický ústav proto v Olomouckém, Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji varuje před vysokými teplotami a možnými požáry.

V Jihlavě silný vítr lámal větve stromů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video