Než se začalo očkovat, lékaři stihli vyděsit občany, že oni by se píchnout nenechali. A že teď už je stejně pozdě. Ilustrační foto

Než se začalo očkovat, lékaři stihli vyděsit občany, že oni by se píchnout nenechali. A že teď už je stejně pozdě. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na Česko se valí vakcína, ale panika nehrozí

  • 11
Když chtějí státní úředníci sdělit lidu, že situace je vážná, použijí šifrovanou větu: Není důvod k panice. Tentokrát se jim to pěkně vymstilo. Navzdory všeobecnému válečnému třeštění kolem prasečí chřipky (se zmíněnou zaklínací větou, samozřejmě) a téměř výjimečnému stavu, k němuž by se dal přirovnat nákup vakcíny a uzamčení důležitých léků ve skladech, lid zůstal bohorovně klidný.

A tak zatímco se na Česko valí statisíce dávek očkovací látky, kdosi tu cosi špatně okoučoval. O vakcínu není zájem, mnohde tudíž končí v odpadu. Milion objednaných dávek a z toho zatím jen třicet tisíc upotřebených, to je dost tristní, byť jen prozatímní výsledek celé akce.

Bystřejšímu jedinci to ostatně mohl naznačit už její průběh: nejdřív jsme odmítli koupit vakcínu od domácí továrny, protože nechtěla ručit za její nežádoucí účinky. Vakcínu jsme koupili v cizině, na rozdíl od mnoha jiných zemí pozdě – a stejně bez záruk.

Než se začalo očkovat, lékaři stihli vyděsit občany, že oni by se píchnout nenechali. A že teď už je stejně pozdě. Po celou tu dobu jsme složitě řešili, kdo z vyvolených vakcínu dostane a kdo ne. Teď ji rychle nabídneme mnohem širšímu počtu lidí, protože jinak by mohla přijít nazmar.

Zmar nad zmar, zmatek nad zmatek. Možná se tomu říká operativní přizpůsobení taktiky nepříteli. Ale těch otoček pod vedením hlavního hygienika Víta už jsme během nácviku viděli tolik, že se o úspěch případné skutečné bitvy s prasečí chřipkou bojím.

Jeden můj kolega diabetik měl zájem o vakcínu i lék Tamiflu. Prvním sítem výběru adeptů na vakcínu neprošel a tamiflu před ním zamkli ve skladu; výdej byl možný jen se souhlasem vlády. Nebohý kolega nabyl dojmu, že vládu obměkčí leda ulehnutím na smrtelnou postel.

Nápor chřipky mezitím opadl, jakož i zájem o ni. Dočtu se nanejvýš, že proti chřipce ochrání vyplachování nosních dírek slanou vodou (e-mailový spam), případně pravidelný sex třikrát týdně (Novinky.cz). Ne že by na prasečí chřipku lidé neumírali – umírají, ale stejně jako umírají na jiné nemoci.

Ani můj kolega už o vakcínu proti prasečí chřipce nestojí, ač mu ji nabízejí. Nechal se včas očkovat proti té běžné, sezonní a zjišťuje, že mu to celkem pomáhá. Úředníkům vzkazuje, že na jejich nabídku jim teď už peče.

Vakcína za 220 milionů se tak vylévá do kanálů a zaplatíme ji samozřejmě my, nikoli výrobce, ten dobře vydělal. Jak je vidět, za péči o zdraví lidu se schová kdejaká bota.

Soudruzi z hygieny někde zřejmě udělali chybu. Rozdělili lidi na vyvolené a nevyvolené, aniž věděli, zda na straně vyvolené bude ještě poptávka. Takže co teď s nimi? Neukřižujeme je?

Nebo že by se, když jsou Vánoce a čas dobrých skutků, dočkali odpuštění? Možná to celé mysleli dobře. Neboť kdyby nakoupili pro změnu málo, tepala bych je tu stejně a možná ještě víc.
Přeji klidné svátky, bez chřipky a dalších nemocí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video