Na Belgičany číhá v pití zakázaný hormon

  • 3
V Bruselu se Stálý výbor pro potravinový řetězec a zdraví zvířat Evropské unie snaží co nejdříve uhasit skandál, který vyvolalo oznámení belgických úřadů, že v některých limonádách - stejně jako v krmivech pro vepře - byl objeven zakázaný rakovinotvorný růstový hormon MPA.

Belgické kontrolní úřady zjistily, že místní firma pro likvidaci odpadů Bioland nelegálně vyráběla ze starých cukrovinek, dovážených hlavně z Irska, glukózový sirup obsahující MPA. Ten může ve větší dávce ovlivňovat reprodukční schopnosti a dokonce způsobit i neplodnost.

Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu řekl Českému rozhlasu, že používání růstových hormonů má za cíl přinést chovateli větší zisk. MPA, syntetický analog ženského pohlavního hormonu progesteronu, musel být podle experta do výrobků dodatečně přidán.

Sirup společnost vyvážela do Nizozemska, kde se z něj vyrábělo krmivo pro vepře. Podle zdrojů z Evropské unie firma sirup prodávala také nejméně dvěma místním výrobcům limonád a také jednomu německému pivovaru.

"Člověk neví, kde se to zastaví," komentoval problémy s MPA činitel místního ministerstva zdravotnictví. Celá aféra začala nálezem zbytků tohoto hormonu v krmivu prasat.

Belgický úřad pro bezpečnost potravin AFSCA nicméně zatím odmítá upřesnit, kdo ze zdejších výrobců po levném sirupu z Biolandu sáhl. Jeho cena přitom byla o třetinu nižší než běžná cena tohoto produktu.

Evropský rozměr skandálu

* Irská republika: zdroj farmaceutických odpadů s pozůstatky MPA
* Belgie: vyrábí z odpadů přísady do krmiv a potravin
* Nizozemsko, Německo, Itálie, Španělsko: zjištěn dobytek, který byl tímto krmivem živen
Podle místního tisku používali hormonem obohacené sirupy dva malí vlámští výrobci nápojů, a to pro místní obchodní síť Horeca.

Firmy Coca-Cola, Pepsi, Spadel a Chaudfontaine oznámily, že se u Biolandu nikdy nezásobovaly.

Podle AFSCA je zbytečné něco zveřejňovat.

Nápojům, v nichž byl použit sirup s MPA, už vypršela výrobní lhůta, a tak jsou buď vypité, nebo stažené z obchodů. Poslední dodávka těchto "pochoutek" přišla na trh loni v květnu.

Pokud jde o krmiva pro vepře, je zatím dostupných ještě méně informací. Úřady ujistily, že zjištěná množství MPA byla velmi malá a že lidské zdraví by tedy nemělo být nijak zvlášť ohroženo.

Expert Jiří Ruprich upřesnil, že se přístup Evropy a USA k růstovým hormonům  různí. Evropané se podle něj rozhodli omezit většinu látek pro podporu růstu, protože se používají i k léčbě a také mohou poškodit sociální strukturu tím, že sníží počet ostatních výrobců potravin.

Dodal ale, že nebezpečí je třeba brát s rezervou. Řada látek je totiž běžně přítomná v těle. O riziku vzniku rakoviny odborník říká: "Disbalance v hormonální regulaci organismu může vést ke zvrhnutí a vzniku až nádorového onemocnění."

Vyšetřovatelé tápou
Práci policii komplikuje skutečnost, že firma Bioland vyhlásila bankrot a zbytek vedení i s dokumenty o zákaznících a transakcích se zatím ukrývá na neznámém místě. Není také snadné určit, kdo patřil k odběratelům.

Podle belgického tisku se ve firmě nevedly účetní knihy. Jeden z jejích dvou šéfů je sice už ve vězení, ale údajně odmítá mluvit. Druhý je na neznámém místě. V tisku se objevilo podezření, že mohl být zavražděn.

Belgické úřady poukazují na to, že nakažená surovina pro výrobu sirupu se dovážela z Irska a že majiteli firmy nebyli Belgičané, nýbrž Nizozemci.

Skandál zasahuje řadu zemí
Případ po aféře s nemocí šílených krav opět otřásl důvěrou obyvatel EU v bezpečnost potravin. Skandál podle vyšetřovatelů kromě Belgie, Nizozemska, Německa a Irska zřejmě zasáhne i Itálii a Španělsko.

Jenže šetření zatím neprokázalo, že by MPA byl v odpadech (staré bonbony a jiné sladkosti, léčiva) obsažen už v Irsku. Navíc za vydání povolení k výrobě sirupu nesou stejně odpovědnost belgické úřady - a na nich také spočívá vina za to, že nereagovaly na stovky protestů proti porušování ekologických předpisů v Biolandu a neodebraly této firmě povolení k provozu.

Vlámská část Belgie, kde firma Bioland působila, má už dlouho potíže s používáním nepovolených hormonů a dalšími nešvary. V této části země vypukl před třemi lety dioxinový skandál a letos bylo několik vlámských dobytkářů odsouzeno za vraždu veterináře, který jim bránil v používání nelegálních hormonů.

Aféra zasáhla třetinu EU

* Nynější hormonový skandál zasáhl už třetinu zemí unie. "Rozšířený kruh" zahrnuje vedle Belgie Německo, Irsko a Itálii a sahá do Španělska. Z Irska přišly suroviny - farmaceutický odpad - které zkrachovalá belgická firma Bioland používala k výrobě melasy. Ta se používala nejen jako krmivo pro prasata, ale i jako přísada v nealkonápojích pro lidi. Unie zatím neví, kolik narušeného krmiva (a nápojů) bylo vyrobeno - a kolik zvířat "krmených" hormonem MPA už lidé zkonzumovali. Ví se jen, že postižených prasat bylo asi osm tisíc.

* Právníci kritizují, že národní legislativa například v Belgii neukládá výrobcům krmiv, aby suroviny nakupovali jen od dodavatelů, které povolily kompetentní úřady.

* Evropské komise v souvislosti s případem zakázala 300 zemědělským farmám a 65 výrobcům krmiv v Nizozemsku jakýkoli vývoz. Dále vyzvala všechny členské státy, aby prověřily, které místní firmy patřily ke klientům výrobců závadných produktů, a na základě výsledků testů přijaly nezbytné kroky.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video