Na konferenci přijedou ministři životního prostředí ze 130 zemí.

Na konferenci přijedou ministři životního prostředí ze 130 zemí. | foto: Reuters

Na Bali začala největší konference OSN o klimatu

  • 91
Na indonéském ostrově Bali začala zatím největší konference OSN o změnách klimatu. Zástupci 190 zemí se budou do 14. prosince snažit položit základy dohody, která by nahradila Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů. Ten vyprší v roce 2012.

Úvodní aplaus sklidila Austrálie, jejíž nová vláda dnes protokol ratifikovala. Austrálie patří mezi největší vývozce uhlí na světě a mezi největší producenty skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele. Dlouhá léta čelila kritice, že není ochotna se ke Kjótskému protokolu připojit. Nyní jsou jedinou rozvinutou zemí, jež zůstává stranou, Spojené státy.

Administrativa George Bushe americký podpis pod protokolem v roce 2001 zrušila, hlavně proto, že dokument nepožaduje snižování emisí po rychle se rozvíjejících velkých ekonomikách, jako jsou Čína, Indie, Brazílie či Rusko.

Dnešní australský krok postoj USA nijak nezměnil. "Respektujeme rozhodnutí, které učinily ostatní země, a žádáme je, aby ony respektovaly naše rozhodnutí," prohlásil vedoucí americké delegace Harlan Watson, podle něhož jsou Spojené státy nicméně nyní ochotny jednat o nové, postkjótské, dlouhodobé ekologické dohodě.

Klima se mění, může za to člověk
Souhrnná zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) před dvěma týdny došla k závěru, že klima planety se jednoznačně mění a dopad těchto změn může být prudký a nevratný.

S více než devadesátiprocentní pravděpodobností experti tvrdí, že hlavní příčinou jsou emise skleníkových plynů. "Výsledky této konference rozhodnou do jisté míry o tom, jestli se Bali a další zranitelná místa stanou ztraceným rájem," podotkl šéf organizace OSN pro otázky klimatu Yvo de Boer.

Globální oteplování totiž podle řady odborníků bude mít dopad především na takové oblasti, jako je Indonésie, jež by mohla ztratit v případě zvýšení hladiny oceánu na 2000 ostrovů.

OSN chce na Bali dosáhnout toho, aby se účastníci shodli na zahájení rozhovorů o dohodě nahrazující Kjóto. Delegáti budou ale diskutovat také o tom, zda mají být sliby snížení emisí povinné, anebo dobrovolné, jak žádaly doposud Spojené státy, do jaké míry budou muset Čína a Indie omezit své exhalace a jak pomoci nejchudším zemím světa přizpůsobit se klimatickým změnám.

Na konferenci má přijet 130 ministrů životního prostředí a několik hlav států a premiérů či nositel Nobelovy ceny za mír, bývalý americký viceprezident Albert Gore. První týden konference bude patřit vyjednávání expertů, kteří by měli připravit konkrétní návrhy rozhodnutí, o nichž budou hovořit příští týden ministři. Českou republiku má od 9. prosince zastupovat ministr životního prostředí Martin Bursík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video