Na Bali vraždila Al-Kajda, tvrdí ministr

  • 575
Denpasar - Úřady na Bali podnikají první kroky k dopadení strůjců pekla, při němž v sobotu zemřelo přes 180 lidí. Podle indonéského ministra obrany jsou za útokem teroristé z Al-Kajdy. Policie oznámila, že už vytipovala podezřelé a sleduje je. Bali opouštějí tisíce vystrašených turistů. Austrálie vyhlásila na 20. října den státního smutku. Z bezmála dvou set zabitých bylo přinejmenším patnáct z této země.

"Máme jména, která by mohla v některých směrech vést k vyřešení tohoto případu. Jsou to jména lidí, kteří souvisejí s výbuchy a mohli by nám poskytnout informace," řekl mluvčí místní policie Yatim Suyatmo.

"Výbuch pumy na Bali souvisí s Al-Kajdou spolupracující s místními teroristy," prohlásil indonéský ministr obrany Mathori Abdul Jalil po zasedání vlády v Jakartě. Z pumových útoků na dva kluby obvinil teroristy i australský premiér John Howard, nikoho však nejmenoval.

Do vyšetřování se zapojil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i australská policie. Soudní experti se snaží identifikovat mrtvá těla, z nichž je mnoho ohořelých a zohavených.

V obavě, že teroristé udeří znovu, opouštějí Bali tisíce turistů. "Bali byl kdysi znám jako ráj. Nyní je jako peklo v ráji," řekl indonéský ministr zdravotnictví Ahmad Suyudi.

Úřady identifikují oběti atentátu
Identifikováno bylo zatím 39 obětí, které na ostrově při výbuších zemřely. Jde o 15 Australanů, osm Britů, pět Singapuřanů, šest Indonésanů, jeden Němec, jeden francouzský občan, jeden Nizozemec, jeden Novozélanďan a jeden Ekvádořan.

Konečný počet mrtvých bude zřejmě mnohem vyšší. Vůdce opoziční Australské labouristické strany Simon Crean prohlásil, že sobota byla pravděpodobně nejčernějším dnem Austrálie od druhé světové války, pokud jde o počet obětí.

"To, co se stalo o víkendu u našeho prahu, si vyžádalo velký počet našich obětí a dotklo se nás způsobem, který bychom před týdnem nebo dokonce před pouhými třemi dny nepokládali za možný," řekl australský premiér John Howard.

Britský ministr zahraničí Jack Straw řekl, že zahynulo nejméně 18 Britů a patnáct dalších je pohřešováno. "Zřejmě také zemřeli," podotkl Straw. Ministerstvo zahraničí USA oznámilo, že o život přišli dva Američané.

DÁLE ČTĚTE

Ozvěny výbuchů dolehly i na burzu

Nemocnice na Bali: bolest a tichá hrůza

Fotbalisty zachránil rum

Deset australských fotbalistů dostalo v sobotu večer chuť na australský rumu Bundaberg. Ten se ovšem v nočním baru Sari Club v baliském turistickém středisku Kuta neprodává. Zašli si tedy na večeři a pár panáků do Hard Rock Cafe. V době výbuchu byli od něj tedy pět set metrů daleko, píše australská tisková agentura AAP. V Sari Clubu přitom australští fotbalisté z Hervey Bay proflámovali několik předchozích nocí.

Australané jsou doma
Vojenské speciály odvezly většinu ze tří stovek zraněných turistů, kteří přežili sobotní atentát na indonéském ostrově Bali. Téměř pro dvě stovky cizinců se stala dovolená osudnou. Ostrovem otřásly najednou tři výbuchy, které zsahály převážně turisty z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska. Skoro sto zraněných bylo stále v kritickém stavu. Útok se stal největším a nejhrůznějším teroristickým činem od loňského 11. září v USA.

Přibližně 200 Australanů dopravily australské vojenské speciály do Darwinu v severní Austrálii. Evakuace všech australských občanů se chýlí ke konci. Další stovka turistů, převážně ze západní Evropy, byla podle dostupných informací pravděpodobně přepravena do Singapuru, odkud povede jejich cesta dál do vlasti.

Zranění absolvovali v letovisku Bali základní lékařské ošetření a dále by se měli léčit doma. Důvodem není jen nedostatek zdravotnických kapacit v Indonésii, ale také obavy o jejich bezpečnost.

Pojištění zřejmě nepomůže
Stovky Australanů vracejících se z Bali možná zjistí, že jejich cestovní pojištění nekryje události spojené s terorismem, a tudíž jim při náhradě mimořádných nákladů nijak nepomůže. Píše to dnes australská tisková agentura AAP.

Australské pojišťovny totiž po loňských zářijových útocích na New York a Washington začaly hromadně vylučovat teroristické útoky z pojistných smluv. Proto se mnoho lidí nedočká žádné náhrady za zdravotní náklady na Bali ani za předčasně ukončenou dovolenou.

Reakce světových politiků

"Teroristé si znovu vzali na mušku nevinné lidi, tentokrát v Indonésii, a to při aktu s cílem zasít teror a chaos. Vyzýváme svět, aby se postavil na odpor celoplanetární hrozbě, kterou je terorismus".
Prezident USA George Bush
"Válka proti terorismu musí pokračovat s dvojnásobnou silou a bezpodmínečnou angažovaností."
Australský premiér John Howard
"Takové bezohledné útoky na civilisty jsou porušením všech přijímaných morálních norem i národního a mezinárodního práva a nemohou být ospravedlněny žádnou věcí či ideologií."
Generální tajemník OSN Kofi Annan
"Je třeba frontálního a globálního útoku proti terorismu, této morové ráně 21. století."
Ruský prezident Vladimír Putin
Indonésie i Filipíny posílí bezpečnost
Indonéská policie hodlá v reakci na atentát posílit bezpečnostní opatření kolem všech diplomatických misí. Šéf indonéské policie Dai Bachtiar řekl, že by policii měla účinně pomáhat armáda.

Podle šéfa armády Endriartona Sutarta potřebují ozbrojené síly vytvořit zvláštní protiteroristickou jednotku. Podle něj sice už takový oddíl existuje, ale není uzpůsoben pro boj proti kriminální činnosti.

V Jakartě se v pondělí sešla na mimořádné poradě indonéská vláda. Schůzky se zúčastnila prezidentka Megawati Sukarnoputriová. Indonésie, jejíž tajné služby jsou dlouho obviňovány z neschopnosti, dostala nabídku na spolupráci od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), britského Scotland Yardu a již spolupracuje s australskou federální policií.

Také na Filipínách mají strach, že by po útocích na Bali by mohly následovat útoky extremistů v jiných částech jihovýchodní Asie. Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová na neveřejném zasedání Rady národní bezpečnosti nařídila uvést armádu a policii do pohotovosti. Zároveň země zpřísnila bezpečnostní opatření kolem strategických objektů, průmyslových zón, velvyslanectví a letovisek.

USA stahují diplomaty
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo v neděli večer všechny Američany v Indonésii, aby opustili zemi. Příkaz k odjezdu dostali také všichni diplomatičtí pracovníci, který v zemi není nezbytně třeba. Ministerstvo uvedlo, že bezpečnostní situace v Indonésii představuje velké nebezpečí pro americké občany a zájmy USA.

Americký velvyslanec v Jakartě Ralph Boyce dal útok do souvislosti s teroristickou organizací Al-Kajda a tvrdil, že se více méně potvrdila přítomnost jejích členů v Indonésii.

Z dovolené se stala krvavá lázeň
Vyhlášený tropický ráj turistiky zažil noc plnou hrůzy a barbarství. Pumy vybuchly ve chvíli, kdy zábava byla v plném proudu, z čehož je zřejmé, že pachatelům šlo o to, aby způsobili co největší ztráty. Za pár okamžiků zůstaly z mnoha budov jen doutnající trosky a kolem ležela zuhelnatělá těla.

Všechny tři exploze otřásly ostrovem v sobotu přibližně v půl dvanácté v noci, tedy v 17:30 středoevropského letního času. Bezpečnostní síly se domnívají, že zabíjely podomácku vyrobené nálože.

Výbuchy rozbily okenní tabulky v okruhu půl kilometru, zničily 15 automobilů a byly slyšet do vzdálenosti několika kilometrů. Po výbuších následoval požár, který zničil sousední budovy a obchody a který se podařilo uhasit až za několik hodin.

Ti, kteří přežili, popisovali scény jako z hororového filmu - zuhelnatělá a roztrhaná těla, zakrvácení lidé s hořícími šaty či polonazí snažící se uniknout z ohně a kouře nočního klubu.

"Všichni křičeli, všude bylo plno prachu. V celé čtvrtí vypadl proud. Někdo se mě ptal 'To spadlo letadlo?'," popsal první okamžiky po útoku 27letý turista z Paříže Karim Ansel. "Viděl jsem jednoho člověka nataženého v krvi na zemi. Nějaká žena utíkala, šaty na ní hořely, nějaký muž běžel jenom ve slipech. Jiní lidé se na to dívali úplně strnulí."

K odpovědnosti se nikdo nepřihlásil
K atentátům se dosud nikdo nepřihlásil, ale předpokládá se, že byly dílem islámských extremistů. Všeobecně se ví, že v nejlidnatější islámské zemi světa působí několik militantních organizací, které jsou napojeny na teroristickou síť Al-Kajda. Spojené státy i další země v uplynulých týdnech kritizovaly Indonézii, že proti extremistům nedokáže tvrdě zakročit. Místní úřady začaly vyšetřovat, zda za útoky nestojí právě Al-Kajda.

Podezření na islámské teroristy posiluje i fakt, že terčem se stali převážně západní turisté. Tři čtvrtiny obětí tvoří Australané, Britové, Francouzi, Němci, Novozélanďané, Švédové a občané dalších západních zemí.

Český honorární konzulát na Bali nemá dosud žádné zprávy, že by mezi nimi byli občané ČR. Konzul Lubomír Frebort dodal, že Češi, kteří jsou na Bali dlouhodobě, na velvyslanectví volali, aby sdělili, že jsou v pořádku.

Šokující atentát odsoudila řada států, na prvním místě Austrálie, odkud bylo nejvíce obětí. Její premiér John Howard už také ohlásil revizi bezpečnostní politiky země. Spojené státy zvažují omezení svého diplomatického zastoupení v Indonésii. Z vyjádření mnoha státníků, například ruského prezidenta Vladimira Putina, vyplynulo, že atentát dokazuje, že boj proti terorismu ve světě je nutné zesílit.

Indonéská vláda zavedla v zemi zpřísněná bezpečnostní opatření. Někteří pozorovatelé soudí, že atentáty mohou destabilizovat moc tamní prezidentky Megawati Sukarnoputriové. Indonésie je nejlidnatějším muslimským státem na světě. Na ostrově Bali, který patří k turisticky nejnavštěvovanějším místem v regionu, ale převládají hinduisté.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

Indonéským ostrovem Bali otřásly v sobotu v noci tři exploze, zabily na dvě stovky turistů převážně z Austrálie, Británie, Francie, Německa a Švédska, 13. října 2002.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video