Protesty proti Bushově návštěvě v Mexiku

Protesty proti Bushově návštěvě v Mexiku | foto: Reuters

Na ambasádu USA v Mexiku létalo kamení. Kvůli Iráku

  • 52
George Bush navštívil během své latinskoamerické cesty pět zemí. A kam vkročil, tam proti němu protestovali. Výjimkou nebyla ani poslední štace: Mexiko. Zatímco Bush jednal v Meridě s prezidentem Calderónem, u ambasády USA v Mexico City létalo kamení a hořely hvězdy a pruhy.

K americkému velvyslanectví v mexické metropoli přišlo několik stovek demonstrantů. Skandovali protibushovská hesla, ochranku budovy zasypali sprchou kamení, pálili vlajky Spojených států. Policie proti nim použila obušky a slzný plyn.

Protesty proti Bushově návštěvě v Mexiku

Výsledek? Desítky raněných na obou stranách a mnoho zatčených. Demonstrantům přitom ani tak nevadila Bushova latinskoamerická politika, jako spíš válka v Iráku, napsal britský server BBC.

Protesty proti Bushově návštěvě v Mexiku

Menší protesty se konaly i v Meridě na poloostrově Yucatán. Právě tam George Bush hovořil se svým mexickým protějškem Felipe Calderónem.

Protesty proti Bushově návštěvě v Mexiku

Jednali o imigrační politice USA a o nutnosti reformovat sporný imigrační zákon. Také zdůraznili, jak důležitá je společná protidrogová politika. Žádnou závaznou rezoluci ale podle očekávání nepodepsali. Bush jenom Calderóna ujistil, že se bude snažit reformu přistěhovaleckého zákona prosadit v Kongresu.

"Otázka imigrace má pro Mexičany zásadní význam," připomněl. Před časem navrhl vytvoření zvláštního režimu, který by umožňoval Mexičanům žádat o
dočasná pracovní víza v USA a pomohl by legalizovat jejich pobyt v zemi. Kongres jeho iniciativu nepodpořil. Mexičané tvoří většinu z 12 milionů ilegálních pracovníků v USA.

George Bush a Felipe Calderón

Felipe Calderón diplomaticky prohlásil, že Mexiko plně respektuje právo amerického lidu a vlády na rozhodování v souladu s bezpečnostními zájmy země.

Zároveň však v narážce na plány USA vybudovat ve více než tisícikilometrovém úseku společné hranice zeď, jež by zabránila imigrantům ve vstupu na americké území, podotkl, že "kilometr silnice v Michoacánu nebo Zacatecasu může pomoci více než deset kilometrů zdi v hraničním pásmu".

Konečně domů
Za sedm dní navštívil George Bush pět států jižní Ameriky: Brazílii, Uruguay, Kolumbii, Guatemalu a Mexiko. A že by ho místní lidé někde vítali s otevřenou náručí, se rozhodně říct nedá.

Například guatemalské indiány z etnika Mayů prezidentova návštěva jejich svatyně v Iximché vyloženě pobouřila. Ihned naplánovali ceremonie, kterými místo "vydezinfikují", přesněji řečeno zbaví Bushovy negativní energie. Ta se v něm prý nashromáždila kvůli útoku na Irák a prosazovaní politiky volného trhu po celém světě.

Hugo Chávez

A nebyly to jen demonstrace, které Bushovi udělaly z latinskoamerického turné hořké sousto. Ve stejnou dobu podnikal cestu po jiných zemích regionu i venezuelský prezident Hugo Chávez. A ten nikdy neopomene uštědřit muži z Bílého domu nějaký ten verbální políček. Šéf USA je tak zřejmě rád, že už jede domů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video