Na Aljašce volí Bushe, Kerryho i marihuanu

  • 46
Voliči na Aljašce budou v úterý současně s prezidentskými a kongresovými volbami rozhodovat také o legalizaci marihuany. Pokud by se pro ni vyslovili, stala by se Aljaška prvním státem USA, kde je možné beztrestně užívat látku označovanou obecně za drogu.

Otázka v referendu bude znít, zda užívání, distribuce a držení této lehké drogy má být beztrestné a zda má být přístup k marihuaně zákonem regulovaný stejně jako k alkoholu a cigaretám, tedy že ji mohou podle svého uvážení kouřit osoby starší 21 let.

Washingtonské vládě se tato iniciativa nelíbí a vede proto v tomto státě na severozápadě USA kampaň proti legalizaci.

Na Aljašce je právně nejasný stav, kdy státní soud povolil držení 113 gramů marihuany pro vlastní potřebu, ale zároveň platí výsledek referenda z roku 2000, které postavilo marihuanu mimo zákon.

Pokud by se občané v úterý vyslovili pro legalizaci, stala by se Aljaška prvním státem USA, kde je možné beztrestné užívání látky označované obecně za drogu. V devíti státech unie zákon umožňuje užití marihuany ze zdravotních důvodů.

Zastánci legalizace tvrdí, že před drogou chrání děti
Zastánci postavení marihuany na stejnou úroveň jako alkohol a cigarety argumentují především snazším dohledem nad tím, aby se se droga nedostala k dětem a dospívající mládeži a aby se zamezilo pokoutným obchodům a kriminalitě spojeným s černým trhem.

Zároveň upozorňují, že současná pravidla pro boj s narkomanií jsou neúčinná a je třeba nalézat nové přístupy. "Válčíme s drogami od dob prezidenta Nixona a podívejte se, kam jsme se dostali," řekl jeden z navrhovatelů právní úpravy, advokát z Anchorage Ken Jacobus.

Podobný názor zastává i David Finkelstein ze sdružení za regulaci a dohled nad marihuanou. "Věříme, že lze snížit přístup dospívající mládeže k marihuaně systémem regulace. Je zřejmé, že prohibice nefunguje," řekl.

Oponenti: droga bude přístupnější
Oponenti namítají, že legalizace naopak přístup k droze zvýší, zvedne se kriminalita, marihuana se projeví na zhoršení zdraví obyvatelstva a její zneužívání přinese řadu dalších problémů. Legalizace vyšle signál společnosti, že užívání drog je správné, obává se předseda organizace nesouhlasící se změnou zákona Matthew Fagnani.

Do zápasu o marihuanu na americkém dalekém severozápadu se zapojily i vládní úřady ve Washingtonu, které se obávají, že by Aljašku mohly následovat další státy.

Na stranu zastánců legalizace se naopak postavili jednotlivci a organizace z ostatních koutů USA, které jim pomáhají například v nákupu času na televizní kampaň.

Podle dosavadních průzkumů zveřejněných v místním tisku se zatím více voličů přiklání k názoru ponechat marihuanu mimo zákon. Toto stanovisko zastává 50 až 59 respondentů, zatímco pro legalizaci drogy je 35 až 40 dotázaných.

Marihuany se budou týkat také referenda v dalších dvou státech USA. V Montaně voliči rozhodnou, zda je ji možné užívat ze zdravotních důvodů, a v Oregonu, kde se už na lékařské doporučení marihuana legálně vydává, si úřady nechávají občany schválit zvýšení množství povolené drogy pro pacienty.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video