domácí násilí,

domácí násilí,

Na 700 lidí muselo opustit domov, ubližovali blízkým

  • 1
Policie vykázala v posledních devíti měsících 660 mužů a pět žen z domácností, protože ubližovali svým blízkým. Ve většině případů to byli manželé nebo nesezdaní partneři. Mezigenerační násilí, kdy například vnuk trápí babičku nebo dědečka, se objevilo ve 102 případech.

Blízkým násilníkem jsou ohroženy většinou ženy mezi 31 a 40 lety.

"Když se statistika přepočítá na obyvatele jednotlivých krajů, největší počet vykázání je v Moravskoslezském kraji," upřesnila Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí. Právě tato organizace údaje o domácím násilí shromažďuje.

Neznamená to ale automaticky, že by se Ostravsko dalo prohlásit za mimořádně násilnický region. "Policie tam s domácím násilí pracuje mnohem déle než ve zbytku republiky," vysvětlila Vitoušová.

Vykázat násilnou osobu ze společného obydlí může policie v Česku od letošního ledna, kdy začal platit zákon, který to umožňuje.

Nový trestný čin: stalking?
Odborníci se ale teď snaží do zákona prosadit ještě další institut. Kdyby se jim to podařilo, stal by se nově trestným činem i takzvaný stalking, neboli pronásledování.

To byl příklad v létě zavražděné Michaely Maličké, kterou pronásledoval bývalý kolega z práce. Dělal jí milostné návrhy, a když nereagovala, začal jí vyhrožovat smrtí.

Michaela se o svůj život bála dlouho. Obrátila se i na policii. Přesto ji nikdo nedokázal ochránit. Od soudu její trapič vyvázl jen s podmínkou. Nakonec svou oběť podle policie zavraždil. - víc zde

Chcete vědět více?

O stalkingu neboli pronásledování se dozvíte víc v úterním vydání
MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video