Lidé z Kavauči se mohli naposledy podívat do svých domovů loni v květnu (na snímku). Teď se mohou vrátit nadobro.

Lidé z Kavauči se mohli naposledy podívat do svých domovů loni v květnu (na snímku). Teď se mohou vrátit nadobro. | foto: AP

Tisíce Japonců se budou moci vrátit do svých domovů kolem Fukušimy

  • 3
Japonská vláda zpřístupní část bezpečnostní zóny kolem jaderné elektrárny ve Fukušimě, kterou loni zničila vlna tsunami. Domů se může vrátit až 16 tisíc Japonců. Celkem se kvůli jaderné havárii v elektrárně Fukušima muselo evakuovat zhruba 100 tisíc lidí.

Bezpečnostní okruh o poloměru 20 kilometrů kolem elektrárny zůstane z větší části beze změny. Města v nejméně zamořených oblastech ale budou zpřístupněna, byť některé části zůstanou nadále uzavřeny. V neděli se otevře část měst Kavauči a Tamura, v polovině dubna to bude část města Minamisoma.

Přestože se domů bude moci vrátit asi 16 tisíc evakuovaných, podle AP řada obyvatel čeká, až bude oblast ještě víc vyčištěna a až se v nich podaří obnovit infrastrukturu.

Loňské silné zemětřesení u japonských břehů vyvolalo vlnu tsunami, která poškodila fukušimskou elektrárnu. Jádra tří ze šesti reaktorů elektrárny Fukušima se z velké části roztavila, když přívalová vlna vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny. Podle míry uniklé radiace byla jaderná havárie nejhorší od výbuchu v Černobylu v roce 1986.

Jaderný komplex ve Fukušimě čeká postupné rozebrání, což ale podle odhadů potrvá několik desetiletí. Ve druhém reaktoru Fukušimy navíc stále panuje smrtelně vysoká úroveň radiace (více o smrtelné radiaci čtěte zde). První a třetí blok, ve kterých se rovněž roztavilo palivo, odborníci zatím nedokázali prozkoumat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video