Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mýto rozhodne o nemocnici

  18:56aktualizováno  18:56
Vysoké Mýto - V úterý se zřejmě definitivně rozhodne o osudu vysokomýtské nemocnice, která už několik let bojuje o zachování akutních lůžek interny, chirurgie, dětského oddělení a gynekologie s porodnicí. Zastupitelé Vysokého Mýta sice už několik let drží zdravotnické zařízení při životě, ale nyní nemocnice z městské pokladny nutně potřebuje přes dvacet milionů korun na opravu kuchyně, která je v havarijním stavu.

Pro Vysoké Mýto je to příliš velká suma, zastupitelé dnes rozhodnou, zda ji uvolní nebo ne. Stát či kraj by možná nemocnici pomohly, ale požadují, aby nejdříve souhlasila s útlumem akutní péče. Na podporu zachování nemocnice je také na 15.00 hodin svolána manifestace před budovu vysokomýtské radnice.

„Neumím nemocnici slíbit ani korunu, o penězích rozhoduje krajské zastupitelstvo. Samozřejmě je ale jiné uvolnit peníze na činnost, kterou chce kraj podporovat a rozvíjet než dávat miliony korun na péči, kterou kraj nepotřebuje,“ uvedl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví a sociální věci Josef Janeček.

Ředitelce vysokomýtské nemocnice Ivaně Urešové se podivná směna zrušení akutních lůžek za peníze na rekonstrukci kuchyně a případně i kotelny nelíbí. Zachování nemocnice chce proto hájit třeba i u soudu.

„Šance je vždycky minimálně u ústavního soudu. Nechci ale předbíhat událostem. Určitě nelze akceptovat, že nám kraj pomůže sehnat prostředky na stavební investice až potom, co zrušíme akutní lůžka,“ tvrdí říká Urešová. Ředitelka se pozastavuje nad tím, že rekonstrukce kuchyně a kotelny bude potřeba i v případě, má-li nemocnice disponovat jen lůžky následné péče.

„Postup kraje vůči nám je pochopitelný. Jestli programové prohlášení rady Pardubického kraje zní, že nebude podporovat nemocnici ve Vysokém Mýte, protože prý není schopná trvalého rozvoje, jinými prostředky než takhle nás k opuštění akutní péče nemohou donutit,“ míní ředitelka.

Podle programového prohlášení rady Pardubického kraje stačí pro zajištění akutní péče v regionu nemocnice v Chrudimi, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách, nemocnice ve Vysokém Mýtě by proto měla fungovat jako doléčovací zařízení. S tím souhlasí ministerstvo zdravotnictví, Všeobecná zdravotní pojišťovna i Okresní úřad v Ústí nad Orlicí.

„Díky vývoji léčebných postupů, užívání účinnějších léků i náročné zdravotnické techniky dochází k logické koncentraci akutní lůžkové péče do zařízení, která jsou komplexní a víceoborová. Malé čtyřoborové nemocnice bez mikrobiologie, patologie a dalších oborů bohužel nemohou v tomto trendu obstát,“ uvedl Janeček.

Ač vedení vysokomýtské radnice, která je zřizovatelem nemocnice, tvrdí, že není dosud nic rozhodnuto a snaží se najít nějaký kompromis, případné financování provozu z rozpočtu města odmítá.

„Ještě není nic úplně prohráno, ale držet nemocnici za každou cenu se nám asi nepodaří, ekonomicky by nás to zruinovalo. Je naprosto neúnosné, aby město dokázalo z vlastních peněz utáhnout takové zařízení pro spádovou oblast 35 tisíc lidí, o které kraj v podstatě nestojí,“ říká starosta Mýta Bohuslav Fencl.

Město si více než dvacetimilionovou investici do nemocnice v současnosti dovolit nemůže. Potřebuje totiž sehnat šedesát milionů korun na dostavbu školského areálu. Pro nedostatek učeben totiž opět letos hrozilo, že na Základní škole Jiráskova budou chodit žáci na směny. „V otázce o budoucnosti nemocnice věříme, že najdeme řešení ke spokojenosti všech stran. Musíme najít nějakou zlatou střední cestu, aby zůstaly všechny služby pro obyvatel zachovány a hlavně starší lidé měli jistotu, že o ně bude postaráno. Jak to ale vypadá, již tomu tak nebude pod naší hlavičkou,“ přiznává Fencl.

Město již kontaktovalo i soukromé společnosti, například neratovickou Mediaterru, jež provozuje městskou nemocnici a ústav sociální péče v Mariánských Lázních, dále působí v Tanvaldu, Sedlčanech a v Žatci. Společnost si ale zatím vyžádala jen údaje o hospodaření nemocnice.

Co se stane, pokud nemocnice ve Vysokém Mýtě přistoupí na postupný zánik svých 136 akutních lůžek? „Předpokládám, že by tam byla vytvořena lůžka následné péče spadající například pod režim léčebny dlouhodobě nemocných, případně lůžka hospicu, fungovala by tam rehabilitační péče a sociální lůžka,“ uvedl krajský radní Janeček.

Kraj navrhuje nahrazení všech akutních lůžek, která jsou obsazena z 86 procent, 60 následnými. S 96 již existujícími lůžky následné péče by jich mělo Vysoké Mýto celkem 156.

„Mýto bude správním centrem v regionu a nebude mít nemocnici? V minulosti se tu investovalo hodně peněz a nakoupilo se plno nových přístrojů a všechno to snažení má být k ničemu,“ zlobí se Milena Mikulecká z vysokomýtské organizace odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví. Ta spolu s místní pobočkou svazu diabetiků chystají i dnešní manifestaci před vysokomýtským městským úřadem.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Baráčky jak lepidlem k sobě přilepené. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Vrchní část věže je třeba opravit, protože do jejího krovu kvůli poryvům větru...
Plán počítá s dostavbou Staroměstské radnice, křídlo jí chybí od války

Grandiózní i umírněné návrhy se během více než století objevily v souvislosti s novou podobou východního křídla Staroměstské radnice. Místo toho jsou přes 70...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.