Velitel specializovaných sil, brigádní generál Petr Pavel

Velitel specializovaných sil, brigádní generál Petr Pavel. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

'Mýtická' Věra nevidí všechno

  • 54
Sledovací systém Věra získal mýtickou pověst kvůli svým údajným schopnostem zachytit neviditelné letouny Stealth. Mají o něj zájem Američané i NATO. "Věra nevidí všechno," říká ale velitel specializovaných sil Petr Pavel.

Co pasivní sledovací systém Věra vlastně umí? V čem je tak objevný?
Není třeba hledat žádné superlativy. Je to systém, který umožňuje zjišťovat pracující radiotechnické prostředky, jak létající, tak hladinové a pozemní na určitou vzdálenost. Ta vzdálenost je samozřejmě daná radiovou viditelností.

V některých optimálních případech je možné pomocí Věry sledovat hladinové cíle až do vzdálenosti 600 kilometrů, pozemní tak do 400 kilometrů.

Navíc má Věra výhodu, že je pasivní. To znamená, že ji druhá strana nezjistí. Takže například nepřátelský letoun neví, že byl zachycen. Věra umožňuje získávat celou řadu parametrů o sledovaných objektech, měří i polohu, dráhu a rychlost.

Proč mají například Spojené státy z Věry strach? Vždyť jsme alianční partneři...
Nemyslím, že mají strach. Američané jsou si vědomi, že ten systém má dost široké schopnosti, ale je to jenom technický systém a proto je náchylný na celou řadu rušivých vlivů. Věra není samospasitelný systém a musí fungovat s ostatními zařízeními. Pouze doplňuje celkový obraz o situaci. Rozhodně nevidí a neslyší všechno za všech okolností. Má svá omezení.

A co uvažovaný prodej systému Číně? Američané se proti tomu ohradili a z obchodu sešlo. O několik týdnů později pak projevili o Věru sami zájem. Máte nějaké informace, zda už systém testují?
Vím, že existuje hned několik možností k prodeji. Je to však záležitost výrobce a k tomu se já necítím oprávněn cokoliv říkat. Američané skutečně zájem o Věru projevili. Byla u nás skupina odborníků, viděli systém a znají jeho technické parametry. Jednali i s výrobcem, ale pokud vím, tak zatím systém nekoupili a u nás Věru netestují. Jestli mají nějaké bližší kontakty s výrobcem, to nemohu říci.

A jaké plány má s věrou česká armáda?
Původní reforma armády počítala s tím, že se v roce 2007 koupí druhý systém. Dosud má armáda jedno poloprovozní zařízení Věra. Po úpravách reformy se ale plány změnily a zatím není jasné, jestli druhý systém bude.

Uvažujeme o tom, že bychom stávající poloprovozní Věru dovybavili na plnohodnotný systém a užívali dva systémy za cenu jednoho a půl. Primárně počítáme, že statická verze Věry bude plnit naše národní úkoly a pro nasazení v operacích NATO budeme mít mobilní jednotku.

Kolik systém stojí?
To je těžké. První poloprovozní systém stál armádu asi 170 milionů korun, ale v této ceně jsou i některé náklady na samotný vývoj. Pro armádu je proto zajímavá situace kolem případných prodejů Věry do zahraničí, protože s rostoucím počtem prodaných kompletů se může snížit cena i pro nás.

Systém má tedy asi velký potenciál. Hovoří se o tom, že Česká republika bude mít speciální jednotku, která bude disponovat systémem Věra a bude použitelná v operacích NATO.
Podle informací z NATO vím, že aliance má o náš systém Věra eminentní zájem. Počítá se systémem v komplexní architektuře uvědomování a včasné výstrahy. V NATO se zpracovává nový dokument, který pojednává o celkovém přehledu a především o kontrole vzdušných situací, kde se uvažuje právě i s pasivními senzory.

V alianci tak zvítězil směr, který počítá s využitím všech dostupných prostředků, jak aktivních radarů, tak pasivních sledovacích systémů.

, natoaktual.cz,

Video