NALEŠTĚNÁ LIMUZÍNA. Vládní vůz bývalého ministra Petra Bendla navštěvovala myčku 38 krát do měsíce.

NALEŠTĚNÁ LIMUZÍNA. Vládní vůz bývalého ministra Petra Bendla navštěvovala myčku 38 krát do měsíce. | foto: Dan Materna, MAFRA

Mytí auta dvakrát denně, kalendáře za statisíce. Tak plýtvá ministerstvo

  • 1200
Provoz ministerstva dopravy byl celá léta předražený. Ukázal to audit, který si zadal nový šéf resortu Bárta. Třeba za bonbony, které v obchodě stojí 14 korun, ministerstvo zaplatilo 50. Pořizovaly se i stovky plyšových medvídků s šálou ministerstva.

Jedno umytí automobilu ministra dopravy stojí 500 korun, myje se osmatřicetkrát za měsíc – tedy i dvakrát denně (podle vyúčtovaných částek). Za VIP krabičku bonbonu Tic Tac (obyčejná stojí v obchodě 13,90) platí resort padesátikorunu. A koupily se jich bedny.

Hitem je zalití jediné kytky: měsíčně přijde na 460 korun. A kalendáře s nevkusnými dopraváckými motivy vytáhly z rozpočtu ministerstva dalších 600 000 korun.

Když se seškrtají desítky těchto "drobných" drahých položek, ušetří ministerstvo jen do konce roku asi pětatřicet milionů korun. Ukázal to audit, který si zadal ministr dopravy Vít Bárta (VV).

V protokolu se píše: "Za údržbu zeleně jsme v roce 2009 zaplatili 1 410 686 korun. Z faktur přitom nelze zjistit, na co byly vynaloženy."

"Cena je až čtyřikrát nadsazená," komentuje údaj Marie Koucká, jejíž firma Postaramese.cz nabízí péči o květiny. Sumy nechápou ani další živnostníci, kteří se v oboru pohybují a pro ministerstvo dopravy nepracují.

Ohromen zůstal majitel malířské firmy Josef Jedlička, když mu MF DNES sdělila, že za vymalování chodby ministerstvo zaplatilo 197 tisíc korun. Jedlička si spočítal, že jeho firma by za tuto cenu vymalovala asi 5 500 metrů čtverečních. To je sto třicet metrů dlouhý, dvacet metrů široký a deset metrů vysoký tunel.

Bývalí ministři dopravy tvrdí, že o předražených zakázkách nevěděli. "Zalévání kytek není věcí ministra. To je věc náměstků nebo jejich podřízených," řekl Petr Bendl (ODS). Jeho nástupce Gustav Slamečka argumentoval podobně: "Ministr se k takovým informacím nedostane."

Podle ekonomů, které MF DNES oslovila, však jde o manažerské selhání předcházejících ministrů. Právě oni totiž samozřejmě nesou odpovědnost za celkové hospodaření úřadu včetně výdajů na provoz. Ty činily loni na dopravě 230 milionů korun.

"Ministr pochopitelně neodpovídá za cenu zalévání kytek. Na druhé straně ručí za výběr svých podřízených, na něž deleguje tuto odpovědnost. A pokud oni plýtvají desítkami milionů, tak jde jednoznačně o manažerské selhání ministra, který si vybral neschopné lidi," říká hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.

"Jedním z výsledků auditu je, že po desetiminutovém rozhovoru odešel celý management odboru vnitřní správy," dodává Bártův náměstek Radek Šmerda.

Happy end? Nikoliv. Některé z vyhozených úředníků už přijali do práce na ministerstvu zemědělství, které sídlí pár desítek metrů od ministerstva dopravy.

CO JSME PLATILI Z DANÍ?

Zalévání 125 kytek, jedna za 460 korun měsíčně

Nákup stovek plyšáků s šálou ministerstva dopravy

Mytí aut za 500 Kč, některá se myla i 38krát za měsíc

Bedny bonbonů – běžně stojí jedny 14 Kč, úřad je kupoval za 50 Kč

Pramen: audit ministerstva dopravy

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video