Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Myslivci vyhánějí divočáky z Ústí páchnoucí pěnou

  • 15
Na okraji Ústí nad Labem se opět volně procházejí divočáci. Ještě loni je myslivci masivně stříleli přímo v ulicích. Letos používají i něco jiného. Stříkají speciální "smradlavé pasti".

V okrajových čtvrtích města už myslivci začali proti přemnoženým divočákům stříkat takzvané pachové ohradníky. Speciální pěna Duftzaun pachem odpuzuje nejen divočáky, ale všechnu spárkatou zvěř.

Přípravek se už velmi osvědčil v sousedním Německu, je podobný klasické montážní pěně, ze které se postupně bude uvolňovat pro zvěř nepříjemný zápach, jenž ji odradí v ničení zahrádek, parků a od procházek po sídlištích.

V Ústí smí střílet celoročně

Ročně se podle odhadu narodí v lesích v okolí krajské metropole až 250 prasat. Na speciální povolenky je proto mohou lovci v ústeckých ulicích střílet celoročně. Střelci čekají na divočáky například i v Masarykově nemocnici, sedí tu jednoduše na židlích. Střílí se ale i u čtvrti Neštěmice či na Střekově. Naopak "pálit" nesmí lovci na Severní Terase, kde je ale divočáků také dost.

"Se stříkáním jsme začali už v pátek okolo fotbalového hřiště na Klíši, kam ve čtvrtek vlezla divoká prasata," uvedl Petr Šebek z oddělení ochrany přírody ústeckého magistrátu.

První nástřik města vyjde na zhruba 50 tisíc korun a vydrží asi půl roku. Pak se do pěny už bude speciální zapáchající látka jen dodávat. To už vyjde na stokoruny.

"Prosíme proto Ústečany, aby pěnu nepoškozovali a nesloupávali," apelovala náměstkyně primátora Zuzana Kailová.

Zápach se dá přirovnat k šelminci v zoo

Pěna je po zatvrdnutí zdravotně neškodná, jen rodiče by měli děti hlídat, aby ji neloupaly a snad i nesnědly. Jak na zápach budou reagovat psi, se neví. "Neuškodí jim, ale jinak s tím žádné zkušenosti nejsou, takže jsme sami zvědaví," sdělil Šebek.

Aplikaci bohužel poznají i Ústečané. Po nástřiku ucítí nepříjemný zápach.

"Dokud pěna není vyzrálá, je cítit tak jeden až dva dny. To uvolňuje větší množství, než je žádoucí, a zápach se dá přirovnat k šelminci v zoo. Není ale zase tak agresivní," upřesnil Šebek.

Řada Ústečanů sužovaných nájezdy divočáků se sama hlásí, že pěnu u domu chce. "Lidé hlavně z Brné a Střekova říkají, jen nám ji sem dejte, hlavně že budeme mít klid," popsal.

Divoká prasata Ústí "terorizují" už roky. Kolik jich zde žije, si nikdo netroufá říci. Podle jarních odhadů to bylo 50 samic. Protože bachyně mívá tři až 12 mláďat, odborníci předpokládají, že každoročně přibude kolem 250 prasat.

"Přesně odhadnout se to ale nedá. Prase divoké je stále v pohybu, dnes je v Ústí, zítra může být až u Teplic," doplnil Šebek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video