Náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherová (19. 11. 2009)

Náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherová (19. 11. 2009) | foto: MAFA

My že odměňujeme Rusy? Vůbec ne, řekla americká náměstkyně v Praze

  • 13
Na čem Češi tedy teď jsou, když USA před dvěma měsíci stornovaly plány na radar v Brdech, přitom ale stejně hodlají protiraketový systém v Evropě vybudovat – jen jiný, údajně mobilnější a lepší? Těžko by mohl odpovědět někdo zasvěcenější než Ellen Tauscherová, náměstkyně americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Ellen Tauscherová má na ministerstvu na starosti odzbrojovací proces a mezinárodní bezpečnost. Začátkem týdne zavítala do Prahy. V rozhovoru však odpovídala dost vyhýbavě.

O čem jste v Praze jednala?
Nejen o protiraketové obraně, nýbrž celkově o vztazích mezi našimi státy. Jsou dynamické, protiraketová obrana je jednou jejich součástí.

Řekněte nám prosím, co z nového štítu se bude týkat Česka.
Jsme vděční za to, že Česká republika spolupracuje s USA v bezpečnostní oblasti. Hodláme vaši vládu o všem důkladně informovat.

Nás zajímá, co je na jednacím stole.
Ne, to vám neřeknu. Teď teprve vytváříme naši strategii. Štít má vznikat postupně.

Proč nejste transparentní?
Protože tu není ohledně čeho být transparentní. Oznámili jsme vznik nového systému, který bude mít čtyři fáze. První fáze se vlastně netýká střední Evropy, nýbrž Středomoří.

Tahle věc byla v Česku déle než dva roky velmi kontroverzní...
Byla, že? A nemyslíte si, že s tím mají média co do činění?

Neřekl bych, že se o radaru v Česku hádali jen novináři. Víte, když Bushova administrativa přišla s radarem, prostě jej nabídla, a Češi ať se rozhodnou. Proč tomu teď tak není?
Vždyť my mluvíme s vaší vládou. Navrhujeme jí různé možnosti, jak se zapojit do protiraketové obrany. Já nehovořím za českou vládu, abych vám k tomu řekla více.

Ale jste zástupkyní vlády americké a přicházíte s návrhy, o nichž by Češi měli přece vědět.
Jsme v informační části rozhovorů, konkrétní nabídka tu zatím není. Nic z toho, co je na stole, my oznamovat nebudeme. To udělá česká vláda, až se pro to sama rozhodne.

Jak dlouho na to budeme čekat?
Rozhovory jistě potrvají do příštího roku. Podívejte, kdyby k nám do USA přišla nějaká vláda s něčím, myslíte si, že by bylo vhodné, aby to říkala Američanům? To by přece příslušelo nám, vládě americké.

Proč to tedy minule bylo možné?
Ano, a vzpomínám si, že Češi tu nabídku nepřijali moc vstřícně.

Takže když teď nic neřeknete, Češi budou vstřícnější?
Ne, to není závěr, k němuž byste měl dospět. Ten systém je velmi komplikovaný, ale zároveň flexibilní. Teď to probíráme.

Systém má být, jak bylo oznámeno, zabudován do NATO. Kolika zemí se tedy bude týkat?
Neřeknu vám to. Jsme v počáteční fázi jednání. Nový plán zprvu počítá, jak říkám, s nasazením amerických lodí ve Středozemním moři.

S kým o tom mluvíte na takové úrovni, jako je ta vaše teď v Praze? Ani to nelze sdělit?
Mluvíme zjevně s Poláky a informujeme asi každou ze členských zemí. Takový je teď stav věcí.

Dostala vaše vláda nějaké bezpečnostní ústupky od Rusů, když se rozhodla ustoupit od původního plánu?
Samozřejmě, že ne. Když jsme vše zvažovali, nepřemýšleli jsme o ruské vládě. K rozhodnutí jsme dospěli na základě dvou věcí. Nového odhadu hrozeb a nových technologických možností. V národní bezpečnosti nikomu neustupujeme.

Ale zamítnutí původního plánu, který Moskvě tak nesmírně vadil, třeba zjevně uvolňuje cestu k nové americko-ruské dohodě o jaderném odzbrojení START. Ta by měla být oznámena v prosinci.
To spolu nesouvisí. O nové dohodě START se jedná už od jara. Prostě se tu souběžně děje hodně věcí.

Asi bych vám měl vysvětlit, proč se vás takhle pořád dopodrobna ptám.
Já tuším proč. Protože chcete věřit, že to spolu prostě souvisí.

Ne. Protože v téhle zemi se o radaru živě mluvilo a v zásadě to byl střet mezi proamericky naladěnou částí společnosti a těmi, kteří vůči USA necítí nějaké velké nadšení. Ten střet teď nemá jasný výsledek, protože Obama rozhodl původní plán smést ze stolu a o novém nic pořádného nevíme. Ale jeden výsledek tu přece je. Vítězný povyk v Moskvě.
To je ale naprosto pomýlená interpretace. My jsme vás neopustili, ani Poláky ne. Pro nový plán jsme se rozhodli kvůli tomu, že je lepší a adekvátnější. Zvyšujeme bezpečnost, a to rychleji.

A odměňujete Rusy za jejich hrozné chování.
Je totální chyba se na to tak dívat. Víte, my Rusy nepovažujeme za strategickou hrozbu. Chceme, aby v jednání s nimi přestaly zaznívat bojovné tóny. To je v zájmu všech.

ELLEN TAUSCHEROVÁ

- Dlouholetá kongresmanka z Kalifornie letos ukončila svou kariéru mezi zákonodárci ve Washingtonu. Přijala nabídku stát se náměstkyní Hillary Clintonové, šéfky americké diplomacie. Nadále se však věnuje tomu, co sledovala už v Kongresu, tedy národní bezpečnosti USA a obraně.

V Praze nyní jednala o novém protiraketovém štítu, který už nepředpokládá výstavbu radaru v Brdech. Premiér Jan Fischer v něm v září přislíbil českou účast.

Původní profesí je investiční bankéřka, společnost s jejím jménem podniká v nemovitostech. Letos se podruhé vdala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video