Jed kobry monoklové je silně neurotoxický, uštknutému člověku hrozí udušení.

Jed kobry monoklové je silně neurotoxický, uštknutému člověku hrozí udušení. | foto: Jan Zima, Biolib.cz

Uštknutý muž opustil ARO. Kobru chytil chovatel, kterého kousla mamba

  • 77
Stále lépe se daří chovateli hadů z Bruntálska, kterého v sobotu uštkla kobra monoklová. Zatímco po kousnutí byl jeho stav kritický, po opakovaném podání speciálního séra se mohl přestěhovat na standardní nemocniční pokoj.

Pětačtyřicetiletý chovatel z Dětřichova nad Bystřicí měl v sobotu smůly vrchovatě. Nejprve ho při krmení kobra kousla do ruky. Když ho příbuzní vezli automobilem vstříc přivolané sanitce, aby ušetřili čas, tak havarovali. A vrtulník, který ho měl převézt do Prahy na speciální toxikologické oddělení, nemohl kvůli špatnému počasí vzlétnout.

Kobra monoklová

  • Kobra monoklová často doprovází fakíry. Ačkoliv je jedovatá, má mírnou povahu.
  • V přírodě se živí rybami, obojživelníky, ptáky i menšími savci.
  • Pochází z jihovýchodní Asie, kde jsou kobry v některých případech chovány také jako domácí zvířata.
  • V dospělosti dorůstá délky asi jeden a čtvrt až jeden a půl metru. Na kápi má jednu skvrnu ve tvaru oka. Z toho vychází její název.
  • Jed kobry monoklové je silně neurotoxický. Zasáhne srdce, svaly a nervovou soustavu. Uštknutý člověk často umírá udušením.

Ale v tom nejdůležitějším se mu štěstí nevyhýbalo. Speciální sérum z německého Mnichova, které se muselo podat do 24 hodin po uštknutí, sanitka přivezla včas. Hlavně však byla protilátka účinná. Už v neděli mu lékaři podali šestou, poslední dávku.

"Zdravotní stav pacienta je relativně dobrý. V pondělí už byl z oddělení anesteziologicko-resuscitační péče převezen na standardní nemocniční pokoj," řekla mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Není jasné, jak dlouho muž zůstane v nemocnici

Mužův život už podle ní není ohrožen. V nemocnici si ale ještě nějaký čas poleží. Zatím není jasné, jak dlouho.

Kobru, která unikla z terária do místnosti, přitom odchytával další chovatel hadů z Krnovska, který se do pocitů uštknutého muže dokázal vcítit nejlépe.

Loni v únoru totiž také bojoval o život po uštknutí mambou černou a i podle odborníků bylo jeho přežití takřka zázrakem (více o případu čtěte zde).

"Volali mi příbuzní chovatele, jestli bych mohl kobru odchytit. Byla v pokoji, ale mimo terárium," řekl Petr Kelner a dodal, že odchyt hada nebyl problém. "Když člověk ví, jak na to, je to snadné," podotkl chovatel, který bydlí v Úvalně na Krnovsku.

Známého hodnotil jako zkušeného chovatele. "Není to žádný amatér," uvedl Kelner.

V diskusi na iDNES.cz někteří čtenáři probírali problém, zda by chovatel jedovatých hadů neměl mít doma k dispozici automaticky i protilátku. "Chovat doma kobru a nemít protijed, to může jen šílenec," napsal do diskuse například čtenář s přezdívkou Stratos.

Mít doma protilátku? Nesmysl!

"To je úplný nesmysl. Mít doma protijed není v praxi možné. Třeba proto, že člověk nikdy neví, jak bude organismus na sérum reagovat," komentoval Kelner, který nepovažuje ani za nutné, aby protilátka proti uštknutí kobrou monoklovou byla k dispozici v Česku.

"Uštknutí tímto hadem není příliš časté a navíc nevím, jak dlouhá je trvanlivost protilátky, moc dlouhá asi ne," podotkl chovatel hadů.

Stejně tak vyvrací názor tvrdící, že terárium není vhodné pro chov hadů, jako je kobra monoklová. "To je nesmysl," konstatoval.

,

Video