Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Muži ubližují ve světě sedmi ženám z deseti, v Česku „jen“ čtyřem

  • 217
Pokud se kolem sebe rozhlédnete a napočítáte deset žen, tak sedm z nich se během svého života stalo obětí mužského násilí. Taková je situace podle OSN ve světě. V Česku jsou odhady o necelou polovinu nižší. Ženám většinou ubližují nejbližší - manželé, intimní partneři nebo někdo, koho dobře znají, prohlásil generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun.

"Vyzývám všechny muže a chlapce po celém světě, aby se k nám přidali. Nebuďte zticha. Když se stanete svědky násilí páchaného na ženách a dívkách, nezůstávejte v pozadí. Jednejte. Braňte je," prohlásil šéf OSN při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí páchaného na ženách.

Snaha OSN

OSN si klade do roku 2015 několik cílů - například tlačit v jednotlivých zemích na vznik zákonů důsledně trestajících násilí na ženách, zvýšit obecné povědomí o tomto problému a také se věnovat sexuálnímu násilí v ozbrojených konfliktech.

Příkladem by měla jít takzvaná Síť mužských lídrů, kterou OSN vytvořila v rámci své nové kampaně.

V současné době je síť čtrnáctičlenná a nechybí v ní například někdejší jihoafrický arcibiskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, brazilský spisovatel Paulo Coelho či španělský premiér José Luis Rodíguez Zapatero.

Hlavním úkolem skupiny bude například podpora úsilí organizací bojujících proti násilí na ženách a členové by se měli snažit ve světě tlačit na vznik zákonů, které by týrání žen potíraly.

"Jste slabý muž, když využíváte své fyzické převahy k napadení a zneužívání žen," prohlásil například Desmond Tutu. "Za práva žen a dívek žít život beze strachu z násilí a zneužívání budu bojovat do konce svého života," slíbil.

Pan Ki-mun uvedl, že muži v tomto projektu hrají ústřední roli, protože mají na problému hlavní podíl a jsou tedy i klíčem k jeho řešení. Varoval také, že dokud se nezmění přístup a chování mužů, tak násilí na ženách bude pokračovat.

Nebiju ženy, nosím bílou stužku

Proti násilí na ženách začali bojovat i čeští muži

Bojovat proti násilí na ženách (ale i dětech) se rozhodli nedávno také čeští muži v rámci kampaně "Bílá stužka", kterou spouští Liga otevřených mužů. Princip kampaně je jednoduchý – stačí si koupit bílou stužku za dvacet korun a začít ji nosit na viditelném místě.

Organizátoři však hlavně chtějí to, aby muži začali o problému násilí na ženách mezi sebou mluvit a přestali ho páchat či tolerovat. Ve světě už kampaň běží, stužku nosí muži v pětapadesáti zemích.

Zatímco ve světě se podle OSN setká s násilím během svého života v průměru 70 procent žen, v Česku ho zažije podle průzkumu Akademie věd 38 procent.

Od června 2004 patří domácí násilí v Česku mezi trestné činy a od 2007 smí policie vykázat na deset dní z domova lidi, kteří ubližují svým blízkým. Loni tak muselo domov kvůli agresivitě opustit 668 mužů ale také 13 žen.

Násilí nepřichází roky po svatbě

Martina Hronová z občanského sdružení Rosa, které obětem domácího násilí pomáhá, radí, aby byly ženy při výběru partnera obezřetné. "Násilí nezačíná až několik let po svatbě. Určité náznaky toho, že má někdo tendenci používat ve vztahu násilí, se dají vypozorovat už na počátku vztahu," varuje.

KAM SE MOHOU TÝRANÉ ŽENY V ČR OBRÁTIT

Občanské sdružení ROSA
tel: 602 246 102
www.rosa-os.cz

Bílý kruh bezpečí
tel: 257 317 110
www.bkb.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video