Zabavená radioaktivní látka

Zabavená radioaktivní látka - Radioaktivní látka, kterou se v pátek pokoušeli prodat dva muži ze Slovenska, není nebezpečná. (20. listopadu 2003) | foto: Policie ČR

Muži prodávali neškodný uran, potvrdila policie

  • 37
Radioaktivní látka, kterou se v pátek pokoušeli prodat dva muži ze Slovenska, není nebezpečná. "Naprosto vylučujeme, že by mohla být zneužita do jakýchkoliv zbraňových systémů," ujistil na tiskové konferenci policie mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann.

Dosavadní testy ukázaly, že šlo o 2880 gramů ochuzeného uranu a 140 gramů přírodního. V prvně jmenované látce se nebezpečný uran 235 podílí na složení 0,7 procenty.

"Ta koncentrace ale není člověku nebezpečná. Tomu odpovídá nízké radioaktivní záření válečků," dodal Pittermann.

Uran byl v kovovém stavu. "Pro jakékoli užití by se muselo látku dále dosti složitě upravovat. Získat samotný uran 235 by nebylo jednoduché, ale šlo by to," potvrdil Karel Böhm, náměstek ředitelky SÚJB Drábové.

Přesto tu určité riziko bylo. "Jako kterákoli neidentifikovaná látka mohla i tato kovová hmota způsobit např. popáleniny," vysvětlil Pittermann.

Ačkoli by se zabavené množství uranu nedalo použít na výrobu jaderných zbraní, odborníci nevyvrátili, že někdo by mohl shromažďovat uran po malých dávkách.

"Tisíckrát tolik a pak by z toho už mohla být bomba. Je to ale jen spekulace," řekl Böhm ze SÚJB. 

Ochuzený uran se díky svým vlastnostem využívá jako materiál na ochranu proti záření a nelze ho ani zpětně upravit, vysvětlil mluvčí Pavel Pittermann.

Informace putovaly do Vídně
"Po skončení testů bude materiál zaevidován a uložen v depozitech. Bude samozřejmě podléhat mnoha kontrolním mechanismům," dodal mluvčí SÚJB.

"Mezinárodní agenturu pro atomovou energii ve Vídni jsme již informovali," prozradil Pittermann.

"Jakékoli i sebemenší množství uranu musí být nahlášeno mezinárodní agentuře. Už samotný fakt, že obchodníci tuto povinnost obešli, je trestným činem," doplnil Böhm.

Experti z výzkumného ústavu v Řeži u Prahy nadále zjišťují izotopické složení a místo původu látky. Podle informací České televize pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu.

"Země původu zatím není známa," odmítl informace potvrdit Miroslav Štěpán z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Zatčení bývalými důstojníky?
Současně se nechtěl vyjádřit k informacím televize Nova, že slovenští muži, které policie zadržela, dříve pracovali ve federální armádě.

"K jejich minulosti mohu říct pouze tolik, že jsou podnikatelé. Více vyšetřujeme ve spolupráci se slovenskými kolegy."

Městský soud v Brně vzal v neděli oba muže do vazby. Jsou stíháni pro pokus o nedovolenou výrobu a držení radioaktivního materiálu, vysoce nebezpečné látky a omamných a psychotropních látek a jedů, řekl policejní rada z Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Štěpán. Hrozí jim až 15 let vězení.

Muži požadovali za tři kilogramy materiálu 600 tisíc eur, tedy přes 19 milionů korun. Kriminalisté je zatkli v pátek v brněnském hotelu Voroněž v okamžiku, kdy přebírali peníze od policejního agenta, který se vydával za kupce. - více zde


Video