Muži nad 35 let mají menší šanci mít děti

Nejen ženám, ale i mužům tikají biologické hodiny. Naděje muže, že zplodí potomka, totiž klesá po třicátém pátém roce života, tvrdí vědci. Badatelé z Washingtonovy univerzity v Seattlu zjistili, že poškození genetického materiálu obsahujícího buňky spermatu se s věkem zvyšuje. Na rozdíl od jiných buněk v těle nejsou totiž buňky spermatu schopny napravit toto poškození.

Experti dále přišli na to, že když muž stárne, ztrácí přirozenou schopnost vylučovat nezdravé buňky spermatu v procesu známém jako apoptóza. Znamená to, že se zvyšuje naděje, že poškozená buňka spermatu oplodní ženské vajíčko. To by mohlo znamenat, že se zvyšuje nebezpečí potratu nebo že se mohou narodit děti s drobnými abnormalitami, jako například s nerovnými zuby nebo asymetrickými končetinami.

"Zjistili jsme, že ve věku kolem 35 let dochází k významné změně," řekl BBC vedoucí výzkumu, doktor Narendra Singh. Jeho tým zkoumal kvalitu spermatu u 60 mužů mezi 22 a 60 lety. Všichni vykazovali zdravé sperma.

Nedávný výzkum prokázal, že mužská neplodnost je stejně pravděpodobná jako neplodnost u žen a brání dvojicím vytvořit rodinu. Podíl britských mužů ve věku přes 40 let, kteří se stali otci, se v devadesátých letech zvýšil o polovinu. V roce 1999 se z deseti dětí narodilo otci přes 40 let jen jedno.

Ví se však, že zdravý způsob života může mít pozitivní účinky na mužskou plodnost. Zjištění mají být předložena na zasedání Americké společnosti pro reprodukční medicínu v Seattlu. "Nikdo nemůže zastavit proces stárnutí. Avšak muži, kteří si chtějí zachovat své nejlepší schopnosti pro to stát se otci dětí, by se měli vyvarovat kontaktu s toxickými látkami a dodržovat zdravý způsob života," uvedl prezident společnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video