Muži dostávají z rozpočtu víc než ženy

  • 22
Žen žije ve společnosti zhruba o procento více než mužů, ale ze státního rozpočtu jde na jejich "aktivity" mnohem méně peněz. MF DNES přináší dílčí výsledky nové vládní analýzy.

Když brněnský magistrát (na deset mužů v zastupitelstvu připadá jedna žena) rozděloval 17 milionů tělovýchovným jednotám, dostaly mužské sporty třetinu peněz, zatímco ty ženské jen osm procent.

Zbytek šel na sporty, kterým se věnují obě pohlaví stejně. Podobné je to i jinde. Zastupitelé Brna-Řečkovic loni zvažovali, do čeho bude obec investovat miliony korun. "Mužské aktivity" znovu vyhrály.

Peníze dostaly například sportovní kluby: fotbalový a zápasnický. Na aktivity blízké ženám mnoho nezbylo.

Muži podporují svá hobby
"Výdajů určených na záležitosti bližší mužům byla loni v Řečkovicích pětina, na ženy nezbylo ani jedno celé procento rozpočtu," podotýká Marek Pavlík z brněnské Masarykovy univerzity.

Pavlík zkoumal rozpočet Řečkovic na zakázku nově ustavené pracovní skupiny ministra financí. Ta má zjistit, kolik peněz z veřejných rozpočtů připadne mužům, kolik ženám a z jak velké části rozpočtu mají užitek obě pohlaví.

A jaké jsou dílčí výsledky? "Ze státního rozpočtu si muži "ukusují" větší díl peněz než ženy. Důvod je zřejmý: politiku od nejnižších až po ty nejvyšší úrovně muži ovládají ze čtyř pětin. Takže přirozeně podporují to, co je baví a čemu nejlépe rozumějí - tedy aktivity blízké mužům.

"Je to poprvé, co rozpočet takto analyzujeme. Třeba ve Francii a Švédsku už dávno peníze rozdělují i z hlediska pohlaví. Chceme zjistit, jak na to," říká Vilém Buriánek z ministerstva financí.

Víc peněz ženám? Proč ne?
Prozkoumat výdaje ze státní kasy na základě rovnosti pohlaví ministerstvu nařídila vláda. Ta totiž na podzim přijala návrh své Rady pro rovnoprávnost žen a mužů, která také kabinetu předložila návrh na změnu volebního zákona tak, aby politické strany musely do voleb vysílat stejně žen jako mužů.

"Jakmile v Česku člověk veřejně vyřkne spojení kvóty pro ženy, všichni se na něj sesypou. Společnost je odmítá. Ale právě na rozdělování peněz ze státního rozpočtu je vidět, proč by do politiky mělo vstoupit víc žen. A bez pomoci se tam nedostanou," vysvětluje předsedkyně vládní rady Anna Čurdová.

S výjimkou ČSSD nepodporuje změnu zákona ve prospěch žen téměř nikdo. S tím, že by se peníze měly rozdělovat spravedlivěji, však politici vesměs souhlasí. "Určitě je správné to sledovat," míní šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

Téhož názoru je i Miloslav Kala (ČSSD), který se koncem loňského roku ve sněmovně zasadil například o desetimilionovou injekci baseballovému areálu v Blansku.

"Že bude sloužit hlavně mužům? Ani mě nenapadlo se na to takhle dívat," přiznal se Kala. Na žádnou čistě "ženskou investici", kterou by v rámci "rozpočtového rozdávání" prosadil, si nevzpomíná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video