Muzeum jde po stopách misionáře Fritze

Praha - Se životním příběhem jezuity Samuela Fritze, trutnovského rodáka, jenž prožil v 17. století v daleké Amazonii 40 let, seznamuje od pondělka výstava v pražském Národním technickém muzeu. Po stopách misionáře a autora první přesné mapy nejdelší řeky světa se několikrát vydal tým českých cestovatelů vedený manželi Kamilou a Vladimírem Šimkovými.

S projektem, v jehož rámci cestovatelé přeměřili Amazonku a určili její nový pramen, se Pražané mohli seznámit prostřednictvím už čtyř výstav. "Pátá je největší a je vyvrcholením pátrání po Fritzových stopách," řekl Šimek před otevřením výstavy.

Cestovatelé natočili o Amazonii dva dokumenty a dnes vydávají knihu o Fritzově Amazonce.

Český rodák založil na Amazonce na 40 osad, z nichž jednu Šimkovi nalezli. Většina ze vsí zanikla při pohybu řeky během tří století. Městečko v Brazílii se dochovalo díky svému položení na kopci. "Zpívali tam oslavnou píseň o zakladateli Samuelu Fritzovi, což nás moc dojalo," vzpomínal Šimek.

Fritz se plavil po celé Amazonce až k jejímu ústí do Atlantiku a cestou zpět přechodem přes andské hřebeny se dostal do Limy na pobřeží Pacifiku. Stal se tak jedním z prvních Evropanů, kteří překročili napříč celý jihoamerický kontinent.

Návštěvníci Národního technického muzea si mohou prohlédnout kopii Fritzovy mapy Amazonky z roku 1691 a další mapy Jižní Ameriky z té doby. Vystaveny jsou i dobové měřicí přístroje. Živé exponáty zastupuje jihoamerický papoušek z pražské zoologické zahrady.

Výstava potrvá do 2. června.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video