Kdo bude v Evropské komisi za Česko? Do 20. října chce vláda schválit něčí nominaci. Debata o kandidátech podnítila Mirka Topolánka k rýpnutí do Jiřího Paroubka.

Kdo bude v Evropské komisi za Česko? Do 20. října chce vláda schválit něčí nominaci. Debata o kandidátech podnítila Mirka Topolánka k rýpnutí do Jiřího Paroubka. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Můžete do Bruselu, řekl Paroubek. Vy i někam dál, opáčil Topolánek

  • 790
Kabinetu se rýsuje seznam, z něhož vybere nominaci na budoucího českého eurokomisaře. Zatímco oficiální návrhy suše mluví o Vladimíru Špidlovi, Pavlu Svobodovi nebo Janu Švejnarovi, šéf ČSSD dnes oprášil jméno Mirka Topolánka. Ten opáčil, že Jiří Paroubek může "jít i někam dál".

Jakkoliv to do začátku poslední zářijové dekády vypadalo, že vláda při výběru budoucího českého zástupce v Evropské komisi nebude mít moc na výběr, pak se jmen kandidátů objevilo hned několik. Kabinet tak bude mít pestrý výběr, koho navrhne José Barrosovi do jeho týmu. Předsedovi Evropské rady pak jeho výběr bude schvalovat evropský parlament.

Za sociální demokraty se k ministrům nakonec dostane jméno stávajícího komisaře Vladimíra Špidly, který dostal přednost před prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Po schůzce s José Barrosem to včera oznámil předseda Jiří Paroubek.

"Z uplynulých let je patrné, že se v evropské politice dobře orientuje a problematice rozumí. Kromě toho by bylo pro Českou republiku velice dobré, pokud by ve své pozici zůstal a mohl by navázat na svou dosavadní práci," pochválil Špidlu další člen ČSSD Jan Hamáček.

Do Bruselu, Brusele, nebo někam dál?

Socialisté ale dnes naznačili, že si v Bruselu dovedou představit i šéfa ODS Mirka Topolánka, a to v případě, že zajistí, aby - Paroubkovými slovy - členové ODS přestali "otravovat" se stížnostmi na Lisabonskou smlouvu. - více o stížnosti senátorů ODS čtěte zde

SILNÝ KOMISAŘ ZA LISABON?

Polský tisk míní, že Česku může při výběru komisaře pomoci schválení Lisabonské smlouvy

Topolánek už několikrát pohrozil odchodem z české politiky (navíc se vzdal poslaneckého křesla) a o nedostatku prostoru pro něj a Jiřího Paroubka v české politice mluví i Topolánkova partnerka Lucie Talmanová.

Oficiálně ale ODS mluví o Alexandru Vondrovi a Janu Zahradilovi. Šéf ODS už několikrát vyloučil, že by o post eurokomisaře chtěl usilovat. Na oplátku dnes na adresu Jiřího Paroubka prohlásil, že i on může jít do "Brusele, možná i někam dál".

Lidovec Svoboda: Nejsem eurorychlokvaška

V oficiálních návrzích zůstává dál Jan Švejnar, kterého do Bruselu chtějí vyslat zelení (o Švejnarově šanci čtěte zde). Další menší strana, KDU-ČSL, nedávno oznámila, že jejím kandidátem je Pavel Svoboda. Ten se dnes kvůli své kandidatuře už sešel s premiérem Janem Fischerem, u Barrosa za něj bude lobbovat Cyril Svoboda.

Ačkoliv ho nominovala menší partaj, někdejší šéf legislativní rady vlády Svoboda si věří. "Nemyslím si, že bych byl bez šance. Nejsem žádná evropská rychlokvaška," řekl dnes muž, který se vyzná v otázkách evropského trhu, hospodářské soutěže, vzdělávání či spravedlnosti.

Své želízko v ohni také má spojenectví Věcí veřejných a SNK-ED. Včera se ministr Štefan Füle sešel s jejich zástupci Radkem Johnem a Markétou Reedovou ohledně možné kandidatury Josefa Zieleniece.

Evropská komise

Evropská komise (EK) je jakousi nevolenou vládou EU, představuje výkonný a kontrolní orgán Unie. Sídlí v Bruselu, zasedá jednou týdně.

Je složena z komisařů, kteří pocházejí z členských států a jsou těmito státy do své funkce navrhováni. Komisaři ale nejsou zástupci státu, naopak zastupují EU vůči své zemi.

V čele komise stojí předseda navržený Evropskou radou a potvrzený Evropským parlamentem. I komisaře schvaluje Evropský parlament, ne vždy s nominacemi souhlasí. Například italský kandidát Butiglione musel kandidaturu vzdát proto, že byl pro své křesťanské názory pro pokrokový europarlament nepřijatelný.

Komisaři mají pětiletý mandát, jejich měsíční plat se pohybuje kolem půl milionu korun.

Ke komisařům jsou přidělené resorty. Český komisař má na starosti sociální politiku, zaměstnanost a rovné příležitosti. V současné době má EK 27 členů.

adb, iDNES.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video