Může mobilní telefon škodit vašemu zdraví?

Koncem dvacátého století je pro každého nezbytností mít a užívat tu věc, protože představuje prestiž a dává člověku určitou moc. Umožňuje mu kdykoliv se mu zachce spojení s celým světem ať je kdekoliv. Ale co když ta věc pozvolna poškozuje vaše zdraví a pěstuje přímo v mozku nádor, který může dosáhnout až velikosti golfového míčku?

V současné době používá denně mobilní telefon více než 90 milionů Američanů a také 3 miliony Čechů, kterých přibývá každý týden 50.000. V roce 2002 se počítá, že počet Američanů používajících mobilní telefon se zvýší o dalších 30 milionů lidí. Existují vědecky prokázané důkazy, které nasvědčují tomu, že užívání mobilního telefonu je riskantní. Konečně, profesor biochemie na californské universitě v Riverside, Ross Adey o tom řekl “ je to poprvé v historii, kdy držíme silný vysílač přímo u hlavy.” A ten vysílač je asi 2,5 cm od vašeho mozku.

Myslíte si, že tomu tak není? Když hovoříte do vašeho mobilu, váš hlas je přenášen radiovými vlnami o kmitočtu mezi 800 a 1990 Mhz a to je právě vlnový rozsah mikrovln. Není proto žádným překvapením, že se nyní přichází na to, že vystavení se těmto mikrovlnám vyzařovaným anténou mobilního telefonu může mít vážné zdravotní důsledky. V roce 1993 došlo na Floridě k soudnímu procesu, ve kterém rozhodoval soud žalobu muže, který uplatňoval nárok na odškodné za skutečnost, že mozkový nádor jeho manželky byl vyvolán mobilním telefonem. Na základě tohoto sporu Sdružení výrobců prostředků radiomobilní telekomunikace (CTIA) založilo výzkumný ústav bezdrátové telekomunikace (WTR) a udělilo mu grant ve výši více než 25 milionů dolarů, aby studoval možná zdravotní rizika s používáním mobilních telefonů. Po šesti letech studií tento výzkumný ústav došel k některým varujícím závěrům.

“Nalezli jsme v lidské krvi důkazy genetických poškození” řekl George Carlo, ředitel WTR.” Máme náznaky vzrůstající úmrtnosti na mozkové nádory mezi uživateli bezdrátových telefonů a máme jasné důkazy statisticky významně vyššího rizika neuroepithelialních nádorů. Máme nyní více údajů vztahujících se k problémům s bezdrátovými telefony než měla Federální správa pro potraviny a léčiva (FDA), když zakázala používání silikonových prsních implantátů.”

Proč však firmy vyrábějící mobilní telefony něco v té věci nedělají? Je to tak, že výzkumný ústav WTR byl založen CTIA, které je financováno společnostmi, které vyrábějí mobilní telefony a budují komunikační infrastrukturu. Proto také Sdružení nemělo dost odvahy zveřejnit výsledky.

Motorola, která je členem sdružení CTIA a je na druhém místě mezi světovými výrobci mobilních telefonů, sama založila rozsáhlý výzkumný program, aby zjistila možné účinky na zdraví spojené s užíváním mobilních telefonů. “Radiokomunikační prostředky, které jsou v souladu se zavedenými omezeními nepředstavují žádné zdravotní riziko”, řekl k této věci Norman Sandler, ředitel globální strategie Motoroly. Společnost může zajistit množství studijních výsledků, které zaručí nesporné vyloučení zdravotních rizik. Několik sporných výsledků bylo buď statisticky bezvýznamných nebo určených pro další studie.

“Vytočte si na mobilu R jako rakovina” řekl Jerry Phillips, který je doktorem biochemie a spolupracoval s profesorem Adeyem z university v Riverside na výzkumu založeném Motorolou počátkem roku 1991. “ To přátelství (s Motorolou) bylo příjemné po dobu prvých několika let, až do té doby než jsme začali mít nějaké výsledky” řekl. Dr. Phillips. Věci se pohnuly, když bylo odhaleno, že působení radiových vln o vysoké frekvenci vedlo u pokusných krys k nádorovým změnám mozku. “Motorola byla neústupná+

v tvrzení, že profesor Adey nikdy nespojoval poškozování DNA v souvislosti s vyzařováním vysokofrekvenčních radiových vln.” řekl doktor Phillips.

“Motorola nezveřejňovala výsledky výzkumu, které jsme ji my a ostatní hlásili” řekl profesor Adey. “V podstatě nás izolovali, protože jsme byli příliš zvídaví.” Ředitel Sandler z Motoroly důrazně popřel toto tvrzení. Je však zajímavé, že jedna ze studií profesora Adeye odhalila, že určité frekvence vysokofrekvenčních radiových vln snížily tvorbu nádorů u krys. Dalo by se očekávat, že toto bude fantastická zpráva pro Motorolu – jen si představme reklamní kampaň lákající zákazníky na používání mobilních telefonů, které prospívá zdraví. Profesor Adey k tomu ale řekl, že společnost nebyla ochotna uznat výsledky, které by naznačily jakýkoliv biologický vliv radiových vln vysoké frekvence, ať ten vliv byl kladný nebo záporný.

Doktor Phillips, profesor Adey a ostatní uvedli, že lze nalézt značnou obdobu mezi tím co se děje nyní a desetiletími odmítavých postojů tabákového průmyslu, který nebral na zřetel vědecké důkazy o škodlivosti tabáku. Jo-Ann Basileová, vice-presidentka pro vnější vztahy CTIA to důrazně odmítá. “Nepřesnější srovnání ani nemůže být nalezeno” řekla. “Nikdy jsme se nepokusili zatajit žádné záporně působící informace.”

Stále ještě není přesně jasné jaká je souvislost mezi působením radiových vysokofrekvenčních vln a rakovinou. Když hovoříte do vašeho mobilu, asi 40% vyzařované energie je pohlcováno vaší hlavou a rukou. Úroveň vyzařování vesměs není dostatečná, aby vyvolala podstatné zvýšení teploty v hlavě. Co tedy působí ty problémy? “To je velká otázka,” poznamenal doktor Phillips. “Kdybych to věděl, předával by mi švédský král Nobelovu cenu, místo toho mám obavy, kde získám další prostředky na financování výzkumu.”

Mnoho znaků vede k tomu, že pravděpodobným viníkem je poškození DNA v lidských buňkách. Profesor Adey nalezl souvislost mezi slabými mikrovlnami a poškozením DNA v mozkových buňkách krys. Doktor Phillips naznačuje, že radiové vlny o vysokém kmitočtu nemusejí přímo poškozovat DNA, ale mohou bránit schopnosti DNA zregenerovat se, došlo-li k jejich poškození přirozenou cestou.

“To co my potřebujeme vědět je, zda existuje přímý vzájemný vztah mezi radiovými vlnami vysokého kmitočtu a DNA”, řekl doktor Phillips. Dále uvedl, že není jeho posláním stejně jako ředitele ústavu George Carlo a profesora Adeye srazit na kolena telekomunikační obry. Popravdě řečeno, všichni tři výzkumníci vlastní mobilní telefony, které omezeně používají. Byli by nejraději, kdyby výrobci vzali na vědomí jejich zjištění, souhlasili s jejich zveřejněním a pak nechali zákazníky rozhodovat jak se budou chovat.” To co je špatné, je neposkytnout veřejnosti informace ,” řekl George Carlo.

Stálý tlak veřejnosti znepokojené zdravotním rizikem přinutil CTIA, uložit všem výrobcům mobilních telefonů v USA povinnost označovat od 1. srpna letošního roku všechny výrobky údajem o hodnotě vydávaného záření. Tento údaj je nezbytnou podmínkou k vydání osvědčení k prodeji. Data o záření jsou uváděna v příručce k přístroji a jsou uváděna v jednotkách SAR (specificky absorbované záření). Měsíční zkušenost ukázala, že i když nikdo neví, jak těmto údajům rozumět , dávají kupující přednost přístrojům s co nejnižšími hodnotami. Obdobné opatření udělala i britská vláda.

Jak představitelé telekomunikačního průmyslu, tak vědečtí pracovníci souhlasí, že na věci je třeba dále usilovně pracovat. Jednu větší studii vede Světová zdravotní organizace a zkoumá působení vysokofrekvenčních radiových vln. Výsledky však budou známy nejdříve v roce 2005. Mezitím nám nezbývá než věřit, že výrobci přijdou s řešeními, která nepříznivé účinky dokáží eliminovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video