Muže mi zavraždili, synek zemřel na průjem

  • 47
Kruté rány zasadil osud teprve pětadvacetileté Zdeňce Fajfrlíkové z Bohumína. Před 3 lety mladý zloděj brutálně ubodal jejího partnera, se kterým čekala dítě. Synek vnesl do jejího života opět radost. Po 10 měsících však zemřel v nemocnici na průjem. Rodina viní z jeho smrti lékaře.

Dvacetiletý Štefan Balog zaútočil na o třináct let staršího majitele bohumínské restaurace. Partner Fajfrlíkové ho překvapil při krádeži. Mladík ho pak ubodal 47 ranami nožem. U ostravského soudu dostal 22 let vězení. - více zde

Čtyři měsíce po smrti třiatřicetiletého podnikatele se jeho družce narodil syn Zdeněk.

Své matce i prarodičům, kteří v minulosti už o syna přišli, byl však útěchou pouhých deset měsíců. Poté zemřel.

Rodina tvrdí, že za to může nedbalost personálu nemocnice v Havířově a žádá potrestání viníků. Zatím marně. Policie i státní zástupce jejich případ opakovaně odložili.

Syn měl teploty a průjem
"Loni v zimě dostal můj syn průjem a teploty. Šla jsem s ním k dětské lékařce, která nás poslala do nemocnice. Od dvanáctého února ležel na infekčním oddělení v Havířově. Chtěla jsem tam zůstat s ním, ale řekli, že to nejde. Navíc v té době platil kvůli chřipkové epidemii zákaz návštěv, takže informace jsem dostávala pouze telefonicky," vzpomíná žena.

Do nemocnice volala několikrát denně a stále slyšela, že stav jejího syna je stabilizovaný. O tři dny později se i přes zákaz návštěv osobně vypravila za synem v doprovodu jeho dědy Josefa Světlíka.

"Lékař, který tam zrovna sloužil, přiznal, že mého syna moc nezná. Řekl nám jen to, že má velký úbytek bílých krvinek a pravděpodobně nemočí, ale že neví proč. Večer jsme se telefonicky dozvěděli, že syn má zápal plic a lékaři uvažují o jeho převozu do ostravské fakultní nemocnice," líčí Fajfrlíková.

Tam ho převezli následující odpoledne, ale to už bylo pozdě.

"Můj chlapeček upadl do kómatu, ze kterého se neprobral. Po devíti dnech zemřel," dodala nešťastná matka.

Žena i otec zavražděného podnikatele společně sháněli informace o zdravotním stavu, způsobu léčby a příčině úmrtí kojence. Dospěli k přesvědčení, že malý Zdeněk nemusel zemřít, kdyby mu havířovští lékaři dříve udělali některá vyšetření a včas podali antibiotika.

Podali podnět k trestnímu stíhání, ale neuspěli. Znalci, kteří případ zkoumali, došli totiž k velmi odlišným závěrům. Policie vyšla z posledního posudku, který tvrdil, že lékaři nepochybili.

Ministerstvo: Lékaři pochybili
Příbuzní se ale nevzdali, obrátili se na ministerstvo zdravotnictví. A zde uspěli. Ústřední znalecká komise zjistila, že lékaři infekčního oddělení havířovské nemocnice pochybili.

"Nesprávný postup léčby měl vliv na úmrtí dítěte. Případ předáme orgánům činným v trestním řízení," sdělila bez dalších podrobností mluvčí resortu Aneta Kupková.

Zdeněk Fajfrlík na archivní rodinné fotografii krátce před tím, než musel jít s průjmy do havířovské nemocnice.

,

Video