Muž zemřel. Lékařka ho odbyla, míní příbuzní

  • 16
Trestný čin ublížení na zdraví má na krku lékařka Marie Olivová. Policie ji obvinila, že neposkytla potřebnou pomoc muži, který se dusil. Po půlroce v bezvědomí zemřel. Vloni sedmadvacátého listopadu si přišel Jaromír Kadlíček do lednické restaurace Na obecní na pár piv. Byly ale jeho poslední.

Po chvilce se mu totiž udělalo zle a začal se dusit.

"Dal si řízek, pivo a kořalku. Najednou, jak tak seděl, spadla mu hlava na stůl. Normálně vypnul," vzpomíná Karel Hycl, který tehdy padesátiletého Kadlíčka obsluhoval.

"Nevím, co se mohlo stát. Opilý nebyl. Nechtěl jsem, aby mi to tady ušpinil, tak jsme ho vytáhli ven před hospodu na lavičku, ale on začal modrat."

Záchranáři "mrtvého" oživili
Podle policejní zprávy vdechl Jaromír Kadlíček jídlo a začal se dusit. Zatímco ležel před hospodou, někdo z hostů běžel pro pomoc do nedalekého zdravotního střediska.

K bezvládnému muži přišla lékařka Marie Olivová. Mezitím někdo zavolal záchranku. "Doktorka se na něho podívala a řekla: Ten je mrtvý," tvrdí hospodský. "Zdálo se nám to divné."

Podobně se vyjadřuje i policie. "Lékařka po příchodu k postiženému konstatovala smrt pouze na základě zjištěné zástavy základních životních funkcí. Rychlá lékařská pomoc, která přijela na místo asi za patnáct minut, zahájila resuscitaci, při které se mu krevní oběh obnovil. V nemocnici potom začal i dýchat," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Kadlíček se však z bezvědomí už neprobral a letos v dubnu zemřel. Příbuzní podali na lékařku žalobu. Nikoho z rodiny se však v pátek nepodařilo zastihnout. "To jeho matka podala žalobu," vzpomíná starší muž ze stejné ulice.

"Je nejvýš pravděpodobné, že okamžitá pomoc na místě a bezprostřední zahájení základní neodkladné resuscitace by vedly k jinému průběhu resuscitační péče," uvádí Haraštová v policejní zprávě. Přeloženo: muž mohl zřejmě žít.

Lékařka byla obviněna až po roce, koncem listopadu. "Zjišťovali jsme okolnosti, nechali jsme zpracovat i odborný posudek. Nic to ale neznamená. Může to dopadnout i tak, že paní doktorka za nic nemohla," řekl Milan Janůvka z kanceláře ředitele břeclavské policie.

Lékařka chybu odmítá
Třiašedesátiletá lékařka jakékoliv zavinění odmítá, k bezvládnému muži se dostala příliš pozdě, asi za dvanáct minut.

"Při mém příchodu byl nejen bez tepu a dechu, ale měl i rozšířené nereagující zornice, což svědčí o zničení mozku. Okamžitou pomoc mohli poskytnout pouze přítomní v restauraci. Ti promeškali vhodný čas. Manipulovali s ním, rozmýšleli se a vlekli ho před hospodu. Teprve potom volali záchranku a hledali pomoc v lékárně našeho střediska," brání se Olivová.

Policie ji poprvé vyslechne v pondělí. "Výpovědi příbuzných jsem nečetla, nevím nic, ale nelíbí se mi to. Sice tady končím, ale co moje pověst?" ptá se lékařka, která po osmadvaceti letech v lednické ordinaci odchází do důchodu.


Témata: Důchod, penze, Pivo

Video