Muž žádá o milost pro Sittu a Pechu

  • 16
Tři dny po ukončení vyšetřování dorazila na Hrad žádost o milost pro velitele 6. polní nemocnice Jindřicha Sittu a Michala Pechu. Donesl ji muž, který vojáky obviněné ze šikany nezná. "Na jednu stranu jsem rád za projevy sympatií. Jsou příjemné," řekl iDNES Sitta. "Na druhou stranu si ale myslím, že by to nebyla nejsprávnější cesta. Kloním se spíše k tomu, aby se celý proces ukončil."

S žádostí o milost přišel do podatelny Hradu přísedící soudce pražského městského soudu Michal Roček.

"Jsem přesvědčen o tom, že nespáchali nic proti zájmu společnosti," řekl iDNES Roček.

"Naopak si myslím, že velením v prestižní vojenské nemocnici zájmu společnosti přispívají," dodal přísedící soudce.

Roček požádal redakci iDNES o spojení na velitele Jindřicha Sittu, aby ho o svém záměru informoval.

"Udělal to až poté, co žádost podal. Myslím ale, že bych mu to nerozmlouval ani kdyby zavolal dříve. Je to jeho osobní iniciativa," dodává obviněný velitel.

Žalobce
o důstojnících rozhodne
do 14 dnů

Velitelům hrozí tři roky vězení
Trestní oznámení na Sittu a Pechu podali bývalí příslušníci 6. polní nemocnice vojenské policii.

Vadilo jim, že velitelé při misi v Afghánistánu rozdávali nepřiměřené tresty a nepouštěli vojáky na vycházky.

To při svém vyšetřování uznala i policie, které oba důstojníky obvinila ze zneužívaní  pravomocí a porušování práv a chráněných zájmů vojáků. Za to jim hrozí až tři roky vězení. Případ policisté předali státnímu zastupitelství.

Havel už dát milost nestihne
Žádost o milost donesl Roček na Hrad kolem 11 hodiny. "Přijali jsme ji a začal obvyklý proces," potvrdil prezidentův mluvčí Ladislav Špaček.

Podle Špačka bude celý proces trvat zřejmě několik měsíců. "Pan prezident Havel už tuto milost určitě vyřizovat nebude. Žádost musí projít několika schváleními. Vyjadřuje se k ní i ministerstvo spravedlnosti. Celá procedura trvá měsíce."

Nebude-li prezident, nebudou milosti
Po neděli odejde z Hradu spolu s Václavem Havlem i možnost udělovat milosti. Prezidentovy pravomoci sice přebírají premiér Vladimír Špidla a šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, právo udělovat milosti však nemají.

Předseda vlády může od 3. února do nástupu nové hlavy státu jmenovat soudce a udělovat amnestii.

Navenek bude zastupovat Českou republiku, bude moci sjednávat a schvalovat mezinárodní smlouvy. Stane se rovněž vrchním velitelem ozbrojených sil.

Předsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi dá Ústava zmocnění odvolávat premiéra a ministry nebo rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Bude mít také právo jmenovat členy Bankovní rady centrální banky či soudce Ústavního soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video