Muž z bažin objevuje krajinu

Holešovice - Sekvojový les v Pepperwood či Canyon Land v Utahu, ale i les u Boubína a u Drbohlav na Pelhřimovsku. Takové krajiny jsou námětem fotografií Clyda Butchera, jehož výstava včera začala ve Veletržním paláci. Kolekce pětačtyřiceti černobílých fotografií stojí za pozornost hned z několika důvodů. Butcher je pokládán za následníka slavného amerického fotografa krajiny Ansela Adamse. Jeho brilantní kompozice a schopnost zachytit až zázračné podoby světla v přírodě dávají srovnání s Adamsem nepochybně smysl.

Ukázky z Butcherovy tvotby si prohlédněte ZDE.

Formáty vystavené v Praze prý zdaleka nepatří k největším, které Butcher dělá, přesto jsou na české poměry velkorysé. "Velké fotografie dělám proto, že chci, abyste na ně viděli," říká devětapadesátiletý fotograf, který si zvětšeniny obvykle sám rámuje na rámovacím stroji ve svém ateliéru. "Chci, abyste se do nich mohli vcítit, abyste byli přítomni v tom obraze," dodává Clyde Butcher.

Fotografie však přinášejí i jedinečné informace a pohledy, protože Butcher fotografuje skutečně nádherná místa, často navíc velmi nedostupná. Plaví se na člunech bažinami v pralesech Floridy, neváhá pohybovat se po pás ve vodě, hodiny a dny tráví čekáním na dobré světlo v rozbouřených horách či na větrem bičovaných písečných dunách na pobřeží. Používá nesmírně dlouhé expozice, proto často vyčkává, až se na stromech nepohne ani lístek. Čeká, až mezi větvemi pronikne paprsek slunce v tom správném úhlu, který na fotografii vytvoří jedinečnou atmosféru.

"Příroda ve své starobylé vznešenosti nedělá rozdíl mezi Kalifornií a Čechami. Chci fotit další krajiny, abych tu esenci spirituality mohl přinést dalším lidem," říká Clyde Butcher, který má svůj dům s ateliérem a Velkou cypřišovou galerií na třináctiakrovém pozemku v rezervaci uprostřed floridských bažin a aligátory v blízkém okolí domu oslovuje jmény.

"Žiji v močále a mými sousedy jsou aligátoři a ptáci. Nejbližší obchod s potravinami je sedmdesát kilometrů daleko," dodává fotograf, který prý má největší mrazák na světě. Vystudovaný architekt Clyde Butcher se zabývá fotografováním přes třicet let. Sám sebe nazývá ochráncem přírody a tím, kdo šíří mezi lidmi vědomosti o přírodě.

Fotografuje velkoformátovými kamerami, pracoval i s barevnými materiály, v současné době však používá výhradně černobílé filmy. Důležitou součástí výstavy jsou Butcherovy autorské popisky u jednotlivých obrazů, které dokumentují, jak ta či ona fotografie vznikla. "Tento záběr jsem pořídil hned vedle silnice. Při rychlosti přes sto kilometrů si nejnádhernějších scenérií často ani nepovšimnete," píše například u fotografie z Ochopee v kraji, kde bydlí. "Byl to jeden z prvních černobílých záběrů, který jsem udělal poté, co byl opilým řidičem zabit můj syn," vyznává se fotograf z důvodů návratu k černobílým snímkům.

Z náhodného zastavení vznikla i magická fotografie obilného pole v jižních Čechách, kterou Clyde Butcher pořídil i přesto, že krajinu poznamenanou zásahy lidské ruky obvykle nefotografuje.

Americký fotograf Clyde Butcher v poslední době používá především velkoformátové kamery. (8. 6. 2001)

Velkoformátové černobílé fotografie neporušené přírody přivezl do České republiky jako do vůbec první evropské země americký fotograf Clyde Butcher. (8. 6. 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video