Muž z Přerova už roky obchází restaurace a hospody, kde si dopřává jídlo a pití. Pak ovšem řekne, že nemá peníze. Už to naučil i syna. Ilustrační snímek

Muž z Přerova už roky obchází restaurace a hospody, kde si dopřává jídlo a pití. Pak ovšem řekne, že nemá peníze. Už to naučil i syna. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Ančinec, MF DNES

Muž v hospodách roky beztrestně jí, pije a neplatí. Naučil to i syna

  • 240
V Přerově začal po čase opět řádit nechvalně proslulý hospodský fantom. Muž v posledních letech s přestávkami obcházel místní podniky, kde se vždy napil a najedl, aby následně obsluze oznámil, že nemá na zaplacení. Občas dokonce takto i někoho na pohoštění pozval. Teď to navíc vypadá, že stejnému zvyku naučil svého syna.

"Podle nových zjištění se muž rozhodl zachovat jako otec a začal předávat své vydobyté životní zkušenosti synovi. Jak se zdá, nepadlo jablko daleko od stromu, a syn vyráží na neplacené večeře nejen s otcem, ale dokonce už i samostatně," popsal ironicky chování povedené dvojice zástupce ředitele přerovské městské policie Miroslav Komínek.

Muž je přitom pro přerovské muže zákona známou firmou. "Začal s tím už zhruba před deseti lety a od té doby to s různě dlouhými přestávkami dělá stále. Nějakou dobu jsme teď o něm neslyšeli, jedním z možných vysvětlení je, že byl například za něco ve vězení, nedávno se ale očividně do města vrátil a řádí teď téměř každý den," shrnul Komínek.

"Dokonce takto občas do nějakého podniku pozve i kamarády či přítelkyně. Jeho společnost je totiž nepostižitelná, protože byla pozvána, a on jen řekne, že nemá na zaplacení jako vždy," dodal.

Když muži hrozí, že si to s ním personál vyřídí sám, volá policii

Paradoxně na sebe podvodník v minulosti dokonce několikrát sám zavolal policii. Bylo to v situacích, kdy mu hrozilo, že si s ním nezaplacenou útratu vyřídí přímo personál restaurace či tamní štamgasté a ztrestají ho osobně.

"Vždy oznámil, že nezaplatil v restauraci a chce být řešen policií. Vlastně si tak tedy v těchto případech zajistil ochranu," vysvětlil zástupce ředitele.

Muž je přitom za své chování téměř nepostižitelný. "Obecně když jde někdo úmyslně do restaurace a ví, že nemá peníze na zaplacení, tak páchá přestupek, za který mu hrozí v přestupkovém řízení pokuta. Navíc po něm může být vymáhána způsobená škoda. A to jsou zrovna tyto případy," vysvětlil Komínek.

"Jenže hostinskému nestojí pár stokorun za soudní spor a navíc se tento člověk rekrutuje z té sociální skupiny, ze které je prakticky nemožné jakékoliv peníze včetně pokut dostat. A podvod tohoto typu zároveň není trestný čin, přestože ho muž provádí opakovaně už roky. Je to prostě mezera v zákonech," dodal.

Obranou je podvodníka znát, ten ale podniky důsledně střídá

Republiková či městská policie tak vždy vše jen sepíše a oznámí městu, které pak případ řeší v přestupkovém řízení.

"Tam si ho pozvou, uloží mu uhradit dlužnou částku a případně přidají pokutu, která může být až patnáct tisíc korun. Přitom ale není možné mu ji takto ukládat za každý případ, protože podle nového zákona se mají stejné přestupky za určité období projednávat v jednom správním řízení," nastínil Komínek.

Podle něj je tak zřejmě nejlepší obranou proti muži znát jeho podobu. "Zatím jsem ale neslyšel o tom, že by si restaurace například mezi sebou šířily jeho fotografii. Bohužel v Přerově je podniků hodně a muž je důsledně střídá, což v kombinaci se změnami personálu nahrává tomu, že ho vždy nakonec někde obslouží."


Video