"Psal jsem jim, že žiji ve vesnici na okraji džungle." říká Ratan Kumar Malbisoi. Ilustrační foto

"Psal jsem jim, že žiji ve vesnici na okraji džungle." říká Ratan Kumar Malbisoi. Ilustrační foto | foto: AP

Chudý Ind urazil stovky kilometrů, aby si vyzvedl výhru. Zbytečně

  • 24
Muž z Indie ujel téměř 1 700 kilometrů, aby si vyzvedl peníze, které údajně vyhrál v loterii. Miliony rupií mu měla slíbit indická pobočka BBC. Jel však zbytečně. Stal se obětí podvodníků, kteří z něj chtěli příslibem výhry vymámit peníze.

Jedenačtyřicetiletý Ratan Kumar Malbisoi, chudý muž z indického venkova, naletěl na podvodnou textovou zprávu, která mu přišla v dubnu 2012.

"Ve zprávě bylo, že jsem vyhrál v národní loterii BBC dvacet nebo třicet milionů rupií. (6,5 milionu respektive 9,8 milionu korun). Zároveň mě žádali, ať jim poskytnu informace o sobě, aby mi výhru mohli poslat," popisuje Malbisoi.

Malbisoi na výzvu reagoval a s podvodníky, kteří se vydávali za zástupce BBC, se spojil. "Člověk v telefonu mi oznámil, že zastupuje BBC. Slíbil mi výhru s podmínkou, že musím nejdříve poslat dvanáct tisíc rupií, aby mi mohli peníze převést na účet u centrální indické banky)," vypráví Malbisoi. Když odpověděl, že tak vysoký obnos nemá, slevil podvodník na čtyři tisíce rupií. I to bylo pro venkovana mnoho.

"Když jsem navrhl, aby mi částku jednoduše odečetli z výhry, oznámil mi, že to není možné," pokračuje obelhaný Ind. Nevzdal se a poslal dopis, kde popsal, jak je jeho rodina chudá. Přiložil k němu i fotografii. "Psal jsem jim, že mám ženu a tři dcery. Že žiji ve vesnici na okraji džungle a že nemám domov. Požádal jsem je, aby mi pomohli."

V průběhu uplynulých dvou let s nimi mluvil ještě několikrát a dožadoval se slíbené výhry. Bez úspěchu.

Minulý měsíc tedy odcestoval přibližně 1 700 kilometrů ze své vesnice do Dillí, kde na něj měl čekat vysněný šek. Na cestu si půjčil peníze od svých přátel. Jeho vlak dorazil do metropole večer, muž tudíž strávil noc na nádraží. Teprve druhý den ráno se vydal do kanceláře BBC.

Zde se dozvěděl, že žádná loterie neexistuje.

Mobilní telefony zažívají v Indii boom

Číslo, které podvodníci používali, skutečně vypadalo jako britské. Experti však tvrdí, že mobilní čísla se dají velice snadno zfalšovat. Dle odborníka na telekomunikace Pavana Duggala často nepocházejí z mobilních telefonů, ale z webových stránek. Každý tak může získat číslo, které vypadá, jako by pocházelo z Londýna, Paříže či New Yorku, píše BBC.

Podvodníci se navíc vydávají za firmy, které jsou známé a působí důvěryhodně. Příkladem je právě BBC, častá je i Coca Cola. Ideálním terčem těchto praktik jsou lidé s nízkým vzděláním, kteří nejsou v zacházení s novými technologiemi a internetem zkušení.

V Indii využívají podvodníci k oslovení obětí převážně esemesky. Mobilní síť je v této zemi mnohem rozvinutější než přístup k internetu. Zdejší trh s mobilními telefony je jedním z nejrychleji rostoucích na světě, telefon používá 890 milionů Indů, píše BBC.

Indové denně pošlou kolem stovky milionů sms. I když přesná čísla neexistují, odborníci odhadují, že miliony těchto textových zpráv jsou nevyžádané.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video