Muž s prvním kardiostimulátorem zemřel

První člověk, kterému byl voperován kardiostimulátor, Arne Larsson zemřel ve Švédsku. Jak informoval stockholmský deník Aftonbladet, příčinou úmrtí šestaosmdesátiletého muže ale nebylo nemocné srdce, nýbrž vysoký věk. Larssonovi byl přístroj do těla vpraven 8. října 1958 v Karolinské nemocnici ve Stockholmu.

Muž onemocně tři roky poté, co se během pracovního pobytu v Egyptě na Asuánské přehradě otrávil ústřicí.

Iniciativu při záchraně jeho života tehdy převzala Arneho manželka Else-Marie. Ta kdesi slyšela o tom, že ve Stockholmu pracuje výzkumník vyvíjející kardiostimulátor (pacemaker). Vědce vyhledala a přemluvila ho k operaci, i přesto, že švédské úřady vynálezu ještě neudělily příslušné osvědčení.

První kardiostimulátor vydržel jen hodiny
První kardiostimulátor v Arneho hrudi fungoval jen šest hodin. Pak se pokazil. Larssona zachránilo, že jeho lékař měl doma ještě jeden přístroj. Když začaly komplikace, doktor sedl do taxíku a dojel na sál. O něco později měl už pacient dalších několik týdnů života k dobru. Za svůj 43letý život s kardiostimulátorem prodělal Arne Larsson celkem pětadvacet operací.

Kardiostimulátor

Vůbec první Larssonův kardiostimulátor vážil téměř dva kilogramy a obsahoval dva tranzistory. Jeho poslední modely vážily necelých 200 gramů. Počet tranzistorů v nich se pohyboval v řádu desetitisíců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video