Muž pobodal tyrana, dostal čtyři roky

  • 10
Plzeňský soud poslal na čtyři roky do vězení Ladislava Uhlíře z Karlových Varů. Podle obžaloby pobodal soka, který ho terorizoval a bil. Zraněnému zachránila život operace. Soud čin ohodnotil jako ublížení na zdraví a padesátiletého Uhlíře poslal do věznice s dozorem.

Uhlíř u vynesení rozsudku chyběl. Požádal soud, aby jednal v jeho nepřítomnosti.

"Svého jednání litoval od samého počátku, spolupracoval s policií. Dost těžce to prožívá, moc všeho litoval," vysvětlil nepřítomnost obžalovaného jeho advokát Petr Víška. 
 
Uhlíř si z napadení moc nepamatoval, soud četl jeho původní výpovědi. Vychodil sedm tříd základní školy. "Pracoval jako údržbář. Ale z práce ho vyhodili kvůli pití," řekl soudce Přemysl Špicar.
 
Obžalovaný pronajímal část svého bytu ženě, která se tam nastěhovala i s postiženou dcerou. Do bytu za ní chodil poškozený. Žena několikrát volala policisty, aby ho z bytu vykázali.
 
Naposledy tam policisté jeli loni 15. května, v den činu. Poškozeného vykázali z bytu. On se tam později dobýval znovu.
 
"Vracel jsem se tam pro batoh, který jsem v bytě zapomněl. Uhlíř křičel, že mě bodne. Nevěřil jsem tomu. Pak jsem ucítil teplo a krev na hrudníku a břiše. Víc si nepamatuji. Probral jsem se až v nemocnici," líčil soudci pětatřicetiletý muž, kterému život zachránila včasná operace.
 
Pokud by mu po činu Uhlíř okamžitě nezavolal záchranku, pravděpodobně by zemřel. "Hrozil mu šok z vykrvácení. Rána zasáhla pravou plíci a játro," citoval z posudku lékařů soudce.
 
Uhlířova podnájemnice potvrdila, že bodnutý muž předtím jejího bytného napadal. Ten se prý útokům nikdy nebránil, údajně měl z mladšího muže strach.
 
"Pocit neschopnosti uhájit si své životní teritorium je pro většinu populace frustrující. Uhlíř se pokusil prosadit svoji vůli zpočátku normálními způsoby," uvedl před soudem znalec z oblasti psychologie.

K bodnutí se obviněný podle něj odhodlal, až když vše ostatní zklamalo, když se snažil výrazněji vynutit odchod poškozeného z bytu.

"Byla v tom zloba s příměsí strachu. Pokud dříve na napadání ze strany poškozeného nereflektoval, loni v květnu to mohla být pověstná poslední kapka," doplnil znalec.

Státní zástupce v závěrečné řeči navrhoval pro Uhlíře trest za pokus o vraždu, ale výrazně pod hranicí 10 let. Soudu doporučoval rozmezí pět až osm let.
 
Obhájce Víška soud nakonec přesvědčil, že Uhlíř jen ublížil na zdraví. "S konečnou kvalifikací soudu jsem spokojen, myslím, že i trest je přiměřený," řekl advokát.
 
Zatím nikdo nedokáže odpovědět na otázku, z čeho nezaměstnaný Uhlíř zaplatí bez dvacetikoruny 155 tisíc korun zdravotní pojišťovně. Na tolik vyčíslila prostředky vynaložené na záchranu života a léčbu zraněného muže.

, ,

Video