Muž neloupil, řekl po osmi letech soud

  • 2
Praha - Pražský městský soud po téměř osmi letech stíhání zprostil třicetiletého Roberta Mayera obžaloby z organizování loupeže při převozu peněz do banky. Předseda senátu Michal Hodoušek přiznal, že se při rozhodování řídil názorem brněnského Ústavního soudu, který dva předchozí odsuzující verdikty zrušil.

Stejně jako Ústavní soud dospěl Hodoušek k závěru, že důkazy o Mayerově vině lze chápat pouze jako nepřímé.

"Za předcházejícími rozsudky jsme si stáli. Museli jsme ale věc přehodnotit," prohlásil Hodoušek s odkazem na zjištění vyšších soudů a jejich závaznost danou novelou trestního řádu.

Nezpochybnitelné ale podle něj zůstává, že Mayer byl důvodně podezřelý, že dal tip na získání peněz a že bylo nutné jeho případ projednat u soudu.

Vynesení rozsudku matka a přítelkyně obžalovaného oplakaly. Mayer, který strávil asi jeden rok ve vazbě, měl slzy v očích a novináři z něj kvůli jeho dojetí nedostali souvislou větu.

Práva na odvolání se Mayer vzdal, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Osudná loupež
Loupež se odehrála ráno 26. května 1994 v pobočce Komerční banky v Praze 5. Tehdy mladistvý Michal Semlička přepadl ženu, která vezla z podniku do banky necelých 500 tisíc korun na mzdy zaměstnanců. Semlička jí vytrhl tašku s penězi a chtěl utéct.

Ochranka banky jej však zadržela. Za volantem vozu, který pokladní do banky vezl, seděl podnikový řidič Mayer. Vyšetřování odhalilo řetězec lidí, kteří se na loupeži podíleli a navzájem o sobě nevěděli. Ještě v roce 1994 policie obvinila sedm lidí. Všichni skončili ve vazbě.

Mayer byl podezřelý, že loupež vymyslel a zorganizoval. Kamarádům Marcelu Bohatovi a Janu Zeimerovi totiž vyprávěl, že vozí nedostatečně zabezpečené peníze a že by je někdo mohl snadno přepadnout.

Průběh kauzy
V roce 1995 se sedmičlenná skupina ocitla před Hodouškovým senátem. Podle Mayerova obhájce Jana Camrdy stál soud před těžkým rozhodnutím o tom, zda loupež organizoval Mayer nebo Zeimer. Pracovali ve stejném podniku a jeden z nich musel lupiče před akcí instruovat o změně doby převozu peněz.

Zeimer byl zproštěn obžaloby, Mayer byl odsouzen k sedmi letům vězení a zbylých pět lidí dostalo tresty odnětí svobody v délce od tří do šesti let. Zeimer byl později podle Camrdy odsouzen za jinou majetkovou kriminalitu.

Vrchní soud snížil Mayerovi trest o rok. Ústavní rozsudek nad Mayerem zrušil s tím, že důkazy nejsou dostačující. Městský soud jeho názor neakceptoval a muže odsoudil k šesti letům, což vrchní soud potvrdil. Rozsudek však opět zrušil Ústavní soud. Jeho závěry vedly až k osvobozujícímu verdiktu.

Verdikt ukončil vleklý proces
Camrda označil rozsudek za vítězství spravedlnosti. "Zásadní roli sehrálo to, že Ústavní soud se postupně stává naprosto nejvýznamnějším prvkem při formování výkonu práva v našem státě," zdůraznil.

Novela trestního řádu podle něj skoncovala s pochybnostmi, zda jsou rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro obecné soudy.

Nyní jsou závazná jak ve výrokové části, tak i v právním názoru vyjádřeném v odůvodnění, vysvětlil. "To tady hrálo roli a nakonec ten názor ústavního soudu zvítězil," dodal. Právě nerespektování verdiktů ústavního soudu nižšími instancemi může podle něj za to, že proces s Mayerem trval tolik let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video