Poklad tvoří kromě sekyrek i bronzové náramky, trubičky na náhrdelník a ozdoby

Poklad tvoří kromě sekyrek i bronzové náramky, trubičky na náhrdelník a ozdoby do vlasů ze zlatého stočeného drátku. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

V půdě rozryté prasaty našel učitel u Litoměřic tisíce let starý poklad

  • 99
Učitel matematiky z Ústí nad Labem si se svým psem vyšel na vycházku. Cestou ho zaujala rozrytá půda. V ní pak nalezl sekery, bronzové náramky či zlaté ozdoby do vlasů staré zhruba 4 000 let. Poklad bude od pátku vystavený v teplickém muzeu.

"Je to senzace," nešetřil nadšením Radek Spála, vedoucí odboru kultury krajského úřadu, když v úterý s kolegy představil unikátní nález v teplickém muzeu. 

Nálezce při prezentaci chyběl, o pozornost veřejnosti nestojí. Zlatý a bronzový poklad našel učitel matematiky z Ústí nad Labem 1. května poblíž obce Kamýk na Litoměřicku, když venčil svého psa u Tříkřížového vrchu.

Na cestě rozorané divočáky ho nejprve zaujaly bronzové sekyrky, pak našel i další šperky. Všechno posbíral, protože věci byly příliš mělko a hrozilo, že by je mohl vzít někdo jiný. Zvlášť když hledači pokladů pročesávají tento terén velmi intenzivně. Na internetu pak hledal archeologické pracoviště, kam nález odevzdá. Volba padla na renomovaný ústav v Teplicích, který má stoletou tradici.

"Hned jsme se vydali na místo a v mělkém nalezišti, maximálně 15 centimetrů hlubokém, jsme nalezli další fragmenty, včetně keramických střepů," uvedl archeolog Jindřich Šteffl. Nakonec se ukázalo, že jde o jeden z nejvýznamnějších objevů posledních let v Česku. Poklad tvoří kromě sekyrek i bronzové náramky, trubičky na náhrdelník a ozdoby do vlasů ze zlatého stočeného drátku.

Nálezce dostane nejméně 50 tisíc korun

Nález pochází ze starší doby bronzové. "Přesněji z doby 2000 až 1800 let před naším letopočtem," upřesňuje Šteffl.

Osmnáctikarátový poklad

Cena drahého kovu nalezeného pokladu se stanoví podle hmotnosti a ryzosti, kterou posuzuje puncovní úřad. V tomto případě mají zlaté ozdoby 17 až 18 karátů. "Což je víc, než mívají dnešní šperky," poznamenal Radek Spála vedoucí odboru kultury krajského úřadu. Ohlášení nálezu je spíše vzácností, archeologové odhadují, že 90 procent objevů si lidé nechají pro sebe.

Výjimečnost objevu umocňuje fakt, že jde za 150 let archeologických výzkumů teprve o čtvrtý podobný nález v Česku a druhý dochovaný. Nálezce má nyní nárok na odměnu. Tu tvoří 10 procent z kulturněhistorické hodnoty nálezu, z ceny drahého kovu a celkové hodnoty nálezu.

"Kulturněhistorickou hodnotu musí určit pracovník Archeologického ústavu Akademie věd, třeba z cen na mezinárodních trzích, protože existují země, kde je obchod s těmito věcmi legální," říká Spála. Nálezné dosud vyplaceno nebylo, krajský úřad stále čeká na znalecký posudek. Spála ale odhaduje, že půjde o desítky tisíc. "Určitě to bude od 50 tisíc výš. Ale je to jen hrubý odhad," dodal.

Poklad si brzy bude moci prohlédnout i veřejnost. Od pátečního poledne do neděle bude k vidění v kryptě muzea v Teplicích. Zda tady zůstane, není jasné. Podle zvyklostí jsou nálezy ukládány v muzeích, která jsou nálezu nejblíže. V tomto případě jde o zařízení v Litoměřicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video