Muž zatajil nález stříbrného pokladu, jeho i sběratele stíhá policie

  • 604
Jedinečný objev se před dvěma lety poštěstil devětatřicetiletému hledači pokladů v lese u jihomoravských Boskovic. Mezi stromy našel zakopaný hliněný džbán s několika tisícovkami stříbrných mincí. Nález však zatajil a prodal sběrateli. Oběma nyní hrozí až pětileté vězení.

Stříbrný poklad někdo zakopal zřejmě v období třicetileté války. Muž ho v polovině roku 2010 objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic, když v oblasti pátral s přístrojem na hledání kovů.

"Hliněný džbán ukrytý v poměrně malé hloubce pod kameny byl plný stříbrných mincí. Nádoba vážila sedm kilogramů," uvedla kriminalistka Zdeňka Kyliánová.

Nález džbánu s velmi cenným obsahem však hledač kovů zatajil a velkou část včetně nádoby prodal sběrateli z Brněnska za 850 tisíc korun. Ten si účast na podezřelém obchodu místo oznámení rovněž nechal sám pro sebe a mince rozprodával dál.

Šťastný nálezce však doplatil na to, že se svým úspěchem chlubil. Loni na podzim na něj totiž kriminalisty upozornil anonym, který jim dodal i kompletní fotodokumentaci nálezu.

Policisté si pak po několikaměsíčním vyšetřování v minulých dnech na hledače kovů i sběratele došlápli. "Oba jsou nyní stíháni. Nálezce je obviněný z přečinu zatajení věci, sběratel pak z podílnictví," řekla kriminalistka Kyliánová s tím, že oběma hrozí až pět let za mřížemi.

Většina pokladu skončila na černém trhu

Džbán z pálené hlíny ukrýval mince z období od druhé poloviny 15. století až do první poloviny století sedmnáctého. "Jedná se o zcela unikátní nález, který se za poslední desítky let podařilo na našem území objevit," řekla policejní mluvčí Petra Vedrová.

Mezi nalezenými mincemi jsou například tolary, krejcary, pražské groše, uherské denáry i několik malých penízků z období vlády Ladislava Jagellonského. "Jde o mince z německých zemí, polské, moravské a také mince ze španělského Nizozemí," přiblížila Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea.

Sběratelská cena mincí je asi na 1,1 milionu korun, jejich historická hodnota je mnohem vyšší. Kdyby hledač kovů mince odevzdal, měl by podle Grossmannové nárok na desetiprocentní nálezné. "To se snažíme vyplácet nikoli z tržní, tedy sběratelské hodnoty, ale právě z historické ceny," zdůraznila.

Radost historiků z nálezu kazí fakt, že se podařilo zachránit jen zlomek pokladu. "Policii se podařilo vypátrat 2 267 mincí o hmotnosti 1,6 kilogramu," uvedla Grossmannová s tím, že všechny mince vážily přibližně šest kilo. Většina tak zřejmě nenávratně zmizela na černém trhu.

Některé z mincí, které stihl sběratel prodat, přitom měly i velmi vysokou hodnotu. Z fotografií, které si muž po nalezení pokladu pořídil, historici například vědí, že mezi zajištěnými mincemi schází třeba mimořádně vzácný dvougulden vydaný v roce 1622 německým knížectvím Solms-Lich. Ten lze prodat za sto tisíc korun.

K původnímu majiteli pokladu historička uvedla, že se jednalo o ve své době velmi zámožného muže. "Žádný chudák to nebyl, mohlo jít třeba o bohatého obchodníka. Jmění mohlo být střádáno i po více generací," dodala Grossmannová.

Proč si poklad znovu nevyzvedl, není podle Grossmannové zcela jasné. Mohl například zahynout během bojů třicetileté války, případně zemřít přirozenou smrtí. A mohlo se také stát, že jednoduše zapomněl, kde své jmění ukryl.


Video