Muž, který vnesl do geometrie matematiku

-
"Jako si herci nasazují masku, aby se na jejich čele neobjevil stud, tak i já vstupuji na jeviště světa s maskou." Autor citátu René Descartes se skutečně jeví jako muž dvou tváří - impulzivního dobrodruha a racionálního myslitele. Která z nich byla maskou? Nebo snad dokonce obě? Na svět se prodral roku 1596 ve stavu, který lékaři považovali za beznadějný. Chůva si to naštěstí nemyslela... Znechucen školometstvím strávil první polovinu dospělého života jako námezdný důstojník (a údajný účastník bitvy na Bílé hoře). Během zimních kvartýrů se však stále více "baví svými myšlenkami", až nakonec vojenskou turistiku opouští. Jeho myšlenky, chladné a ostré jako skalpel, však okolní svět víry a zbožných přání děsí, takže se jeho světoběžnictví postupně mění v útěky před zlobou a pronásledováním. Naposledy zakotví na stockholmském dvoře královny Kristiny. Francouz zvyklý na teplé slunce a pozdní vstávání zde, v "zemi medvědů, skal a ledu", jak si posteskl, musí s vědychtivou panovnicí filozofovat v pět ráno! Než se rozhoupá k odjezdu, umírá 11. února 1650 na nemoc severu - zápal plic. Kristina si prý jeho lebku vystavila na psacím stole. Descartovým nejvýznamnějším odkazem světu rozumu jsou zavedení deduktivní metody poznání a objev matematické funkce včetně způsobu, jak její pomocí "nakreslit" geometrické útvary.

Kmotr fotografie

11. února 1800 se v anglickém Melbury House narodil fyzik, chemik a amatérský kreslíř William Talbott (zemřel 1877). Vynálezem negativ-pozitiv procesu na papíře (1834), který umožnil kopírování a zvětšování snímků, se asi nejvíce ze všech zasloužil o rozšíření fotografie. Patřil rovněž k prvním, kteří rozluštili babylonský asyrský klínopis.

Lovec neviditelna

14. února 1950 umírá v americkém Red Banku Američan s českými předky Karl Jansky (narozen 1905). Jako fyzik Bellovy telefonní laboratoře studoval roku 1931 atmosférické poruchy na vlně 15 metrů, přičemž objevil něco podivného: slabý, ale velmi stálý šum, jehož zdroj procházel pravidelně jednou denně poledníkem. To ale znamená, že zdroj leží ve vesmíru! Právě se zrodila "astronomie neviditelna" - obor, jenž dnes v počtu a kvalitě informací o vesmíru úspěšně konkuruje astronomii vizuální.

Pochodeň pravdy

"Vy vynášíte rozsudek s větším strachem, než já ho přijímám," pronesl před inkvizičním soudem filozof a astronom Giordano Bruno. Čím si vysloužil tolik nenávisti církve svaté? Tím, že vyloupl naši planetu z pupku světa a na nebesa místo Boha zasadil miliony jiných sluncí a zemí? Tím, že své arcikacířské názory prezentoval a hájil tak, že si na nich i nejučenější teologové vylámali zuby? Nebo tím, že - sedm let mučen a hanoben - neodvolal? 17. února 1600 je Giordano Bruno (narozen 1548) na jednom z hlavních římských náměstí připoután k hranici. Z posledních sil ještě odvrací hlavu od podstrkávaného krucifixu a proměňuje se v planoucí symbol touhy po pravdě.

Život za vítězství

17. února 1915 umírá v německé Chotěbuzi naděje světové parazitologie Stanislav Prowazek (narozen 1875 v Jindřichově Hradci). Jako ředitel hamburského Ústavu pro výzkum tropických chorob odjel osobně bojovat s epidemií tyfu do zajateckého tábora v Chotěbuzi. Tam se nakazil a zemřel (stejně jako před pěti lety v Mexiku jeho předchůdce v oboru H. T. Ricketts). Prowazekův žák a spolupracovník, Brazilec Rocha de Lima, přežil, a právě v tomto lágru definitivně potvrdil totožnost původce tyfu. Nazval ho Rickettsia prowazekii.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video