Muž kácel v rezervaci s pistolí u hlavy

  • 1
Ke kácení v přírodní rezervaci prý donutil majitele lesa muž s pistolí v ruce. V procesu se Zdeňkem Hoffmannem obžalovaným kvůli nelegálnímu vymýcení 25 hektarů lesa v rezervaci Trojhran u Kladské vypovídal poprvé svědek Miroslav Šlégl. Právě on měl Hoffmanna ke kácení přinutit.

"Měl jsem a dodnes mám strach, že mě zabijí," tvrdil o Šléglovi a jeho lidech Hoffmann.

"Pistoli jsem vlastnil, ale do lesa jsem jí nikdy nenosil a nikomu jsem s ní nikdy nevyhrožoval," reagoval Šlégl.

Šlégl plnil pouze rozkazy
"Pouze jsem plnil příkazy svého zaměstnavatele, firmy PCC Praha," vysvětlil Šlégl. Svůj úkol popsal jako najmutí lidí na těžbu dřeva a řízení těžby.

Zároveň přiznal, že kácením ani hospodařením v lese se do té doby nikdy nezabýval a nemá k tomu ani žádnou kvalifikaci.

Těžbu zřejmě organizoval pro firmu zabývající se vymáháním dluhů a pro Hoffmannovy věřitele tak získal asi 11 milionů korun.

Výsledkem jsou škody, které jsou podle soudních znalců napravitelné až v horizontu nejméně dvou set padesáti let.

Odstranění škod zabere desítky let
Přímé nepříznivé vlivy na vzácný ekosystém chráněné krajinné oblasti Slavkovský les potrvají přitom nejméně šedesát let.

"Některé ekologické změny na floře, fauně, minerálních pramenech a podobně lze dokonce považovat za nevratné a mohou se dále zhoršovat," konstatoval soudní znalec v oboru ekologie Pavel Musil. 

Zatímco hospodářský plán povoloval Hoffmannovi těžbu v rozsahu 10 tisíc krychlových metrů dřeva za deset let, firma PCC během pouhého půl roku od března do srpna 1996 vykácela třináct tisíc kubíků.

Hoffmann se nyní brání, že PCC porušila smlouvu, kterou s ní uzavřel, a že se drancování marně pokoušel zabránit s pomocí ochranářů a policie.

"Všichni se báli jít do lesa proti ozbrojeným mužům," vysvětlil Hoffmann.

"Nikdy jsme od Hoffmanna žádný příkaz k zastavení těžby nedostali, nevím ani o žádném zákazu od inspekce životního prostředí. Pokud bychom takové pokyny dostali, hned bychom přestali těžit," vypověděl Šlégl.

Svědci jsou proti Hoffmannovi
I ostatní svědci v procesu potvrdili, že v době kácení Hoffmann o žádném vydírání nemluvil a naopak povoloval i přes úřední zákaz inspekce životního prostředí další a další těžbu.  

Hoffmanna, který je známý také výrobou falešné Becherovky na Slovensku, už podmínečně odsoudil Vrchní soud v Praze za krácení daní ke třem letům vězení s odkladem na pět let.

Pokud bude v případu kácení na Kladské uznán vinným, může už dostat pouze nepodmíněný souhrnný trest.


Video