Muž granáty vyhodil, aby se jich zbavil

Plzeňský krajský soud rozhodl, že Bedřich Vlach loni v lednu nehodil po policejním autě dva granáty, aby se zbavil svých pronásledovatelů. Automobilová honička vypukla poté, co se řidič v Nissanu v Toužimi prohřešil proti dopravním předpisům a nereagoval na výzvu policistů k zastavení. Uprchlík nakonec havaroval v Horní Bělé na Plzeňsku.

Kriminalisté našli v Nissanu padělaný policejní průkaz, přes sto nábojů a necelý gram pervitinu. Vyšetřování ukázalo, že třiapadesátiletý Vlach není jen milovníkem zbraní a majitelem padělaného policejního průkazu, ale i drogovým dealerem v Karlových Varech. A právě kvůli tomu ho soud, který se zabýval více trestnými činy obžalovaného, poslal na čtyřicet měsíců do žaláře.

"Od začátku tvrdil, že granáty u sebe neměl. Soud tomuto tvrzení neuvěřil, protože svědek v policejním autě viděl, jak z okna vypadly dva oválné předměty, z nichž se odmotávala lesklá páska. To byla takzvaná odjišťovací spirála. Granáty nevybuchly jen díky tomu, že se zcela nerozmotala. Nicméně soud má za to, že muž odhodil granáty, protože se jich chtěl zbavit. Tušil, že bude policisty dostižen. Neútočil s nimi," prohlásil předseda senátu Jan Špeta.

Soudce: Policie odvedla špatnou práci
Ten vyčetl policistům jejich špatnou práci při vyšetřování případu. "Jeden granát sice musel pyrotechnik na místě odpálit, ale z druhé mohli sebrat otisky prstů. Podle nich se mohlo zjistit, jak s nimi muž manipuloval, zda se je pokoušel odjistit či nikoliv," dodal Špeta.

O padělání policejního průkazu, kam si Vlach vlepil svou fotografii, hovořil muž na lavici obžalovaných jako o šprýmu. "Průkaz dostal v Karlových Varech od neznámého člověka. Soud má za to, že ho chtěl zneužít," řekl Špeta.

Vlachovi hrozil za drogy až osmiletý trest
Vlachovi hrozilo vězení od osmi do patnácti let, protože ho žalobce vinil, že pervitin prodával také dívce mladší patnácti let. Soud však neměl při výslechu chovanky výchovného ústavu a dalších svědku lehkou roli. Byl totiž zřejmé, že nemluví plnou pravdu a že chtějí Vlachovi přitížit.

"Utajený svědek dokonce odmítl u soudu vypovídat. To se stává výjimečně. Navíc podle výpovědi Vlachovo příbuzné požadoval na ní deset tisíc jako odměnu za to, že při procesu změní výpověď, kterou Vlacha v přípravném řízení usvědčoval," konstatoval soudce.

Svědci měnili výpovědi
Soudu se podařilo prokázat, že Vlach prodal několik gramů pervitinu šesti lidem, z nichž žádné nebylo méně než dvacet let. "Někteří ze svědků, kteří Vlacha nejprve při výpovědi před vyšetřovatelem usvědčovali, při procesu hovořili ve prospěch obžalovaného, či tvrdili, že ho vůbec neznají," upozornil Špeta.

Vlach se proti verdiktu soudu, který ho zbavil svobody na čtyřicet měsíců, neodvolal a nechal si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se ani v určeném termínu neodvolá, rozsudek nabude právní moci.


Video