Rozsudek nad Husajnem byl vykonán 30. prosince 2006 | foto: AP

Svých zločinů nelitoval, říká lékař, který vedl Husajna na šibenici

  • 31
Saddám Husajn mnohokrát urazil islám a do dobrého muslima měl hodně daleko. Alespoň takový obrázek bývalého iráckého diktátora nabízí lékař, který s ním byl do posledních vteřin před popravou. Ten také tvrdí, že Husajn svých zločinů ani těsně před popravou nelitoval.

Když doktor Muwaffak al-Rubajev vzpomíná na poslední minuty před Husajnovou popravou, není z jeho hlasu znát žádná pomstychtivost. "V tu chvíli jsem rozhodně netoužil po nějaké odplatě za to, že mě jeho režim několikrát mučil," vysvětlil al-Rubajev v rozhovoru pro server independent.co.uk. Chtěl prý pouze slyšet, jestli Husajn projeví lítost nad zločiny, které spáchal. Toho se však nedočkal.

Saddámův konec

Režim Saddáma Husajna padl v roce 2003 v průběhu spojenecké invaze vedené vojsky Spojených států. Na sklonku téhož roku byl zajat,  před soudem se zodpovídal z genocidy a vražd.

Husajn se před soudem hájil sám a všechna obvinění popíral. Proces mnohokrát označil za zmanipulovaný ze strany USA. 5. listopadu 2006 byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením. Soud pak po jeho odvolání verdikt v prosinci téhož roku potvrdil. Husajn byl popraven 30. prosince 2006 okolo šesté hodiny ráno. Následujícího dne byl pohřben v rodném Tikrítu.

Husajn na něj působil jako muž, kterému je víra cizí. Dokonce mu prý museli připomenout, aby před popravou pronesl tradiční modlitbu Allah Akbar (Bůh je velký). Lékař také tvrdí, že Husajn mnohokrát urazil islám, když během soudních přelíčení držel Korán v levé ruce, což je považováno za velkou urážku.

Al-Rubajev i po mnoha letech od vstupu spojeneckých vojsk do Iráku věří, že invaze byla správný krok, i když ji provázelo mnoho chyb. Důležitý podle něj není ani fakt, že se na území Iráku nakonec nenašly žádné zbraně hromadného ničení, které byly hlavním argumentem pro invazi do země. "Saddám by jistě brzy posílil zbrojení," odhaduje al-Rubajev.

Busta s oprátkou

Doktor byl během čtvrtstoletí Husajnova režimu kvůli svým názorům mnohokrát vyslýchán. Represe ho posléze dovedly k emigraci do Velké Británie, kde dokončil svá vysokoškolská studia na univerzitě v Edinburghu. V Británii pak řadu let působil jako neurolog a chirurg. Před deseti lety s nadějí sledoval, jak američtí vojáci strhávají v Bagdádu sochu iráckého tyrana.

Památný moment al-Rubajevovi připomíná Husajnova busta s tlustým lanem omotaným kolem krku, která zdobí jeho současný dům v Bagdádu. "Američané bustu odvezli z jednoho ze Saddámových paláců. Část z lana, které jsem jí omotal kolem krku, sloužila přímo ke stržení Husajnova památníku," vysvětluje.

Snímky z války

Noční můra zvaná Irák. Připomeňte si Bushovu válku v poušti

Pádem Husajna pro al-Rubajeva skončilo období emigrace. Provizorní irácká vláda ho požádala o pomoc při budování nového státu. Měl pomáhat především při obnově zdravotnictví, které tehdy téměř nefungovalo, a propracoval se na pozici poradce pro národní bezpečnost. Politické tažení pak završil v roce 2009, kdy se dostal do parlamentu.

Současný Irák by měl podle al-Rubajeva své síly směřovat zejména do reforem vzdělávacího systému. Mladí lidé by měli být učeni toleranci a akceptování jiných názorů. "To je přesně opak toho, co nás učil Saddám," vysvětluje al-Rubajev a varuje, že pokud se nezmění myšlení Iráčanů, bude se zemi dařit čím dál tím hůře a naváže tak na dobu vlády Husajna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video