Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Žáci odmítli kvůli víře podat ruku učitelce. Je to zvyk, bouří se Švýcaři

  • 539
Švýcarsko řeší případ dvou muslimských chlapců, kteří odmítli podat ruku svým učitelkám. Zdejší zvyk potřást si před začátkem a po skončení školního dne rukou s kantory je prý proti jejich víře, jelikož se nesmějí dotýkat cizích žen. Škola jim proto podávání ruky prominula. Kritici však namítají, že je to nedílná součást místní kultury.

Švýcarští žáci si se svými učiteli běžně potřásají rukou dvakrát denně - na začátku i konci každého vyučovacího dne. Střední škola ve městě Therwil nedaleko Basileje však vyvolala vlnu kritiky, když dvěma studentům tento způsob pozdravu odpustila. Chlapci ve věku 14 a 15 let si totiž stěžovali, že jim jejich muslimská víra zakazuje dotýkat se cizích žen, a nechtěli si proto podávat ruku s učitelkami.

Způsob, jak situaci vyřešila, považuje škola za přijatelný kompromis. „(Chlapcům) už není povoleno podávat ruku žádným učitelům, mužům nebo ženám,“ uvedl ředitel školy Jurg Lauener s tím, že se tak škola zároveň vyhnula i možné diskriminaci.

Kritici, mezi kterými je i mnoho politiků, však s takovým postupem nesouhlasí. „Nemůžeme to přijmout ve jménu náboženské svobody. Podání ruky je součástí naší kultury,“ prohlásila ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugaová pro stanici SRF. Podobně reagovala i Švýcarská unie učitelů nebo předseda komise pro vzdělávání ve švýcarském parlamentu Felix Mueri. „Dnes je to potřesení rukou, a co to bude zítra?“ řekl v rozhovoru pro server 20 Minuten.

Zástupci muslimů: Chlapci si špatně vyložili islámské učení

K případu se vyjádřili i zástupci švýcarské muslimské komunity, podle kterých si chlapci špatně vyložili islámské učení. „Studentům a rodičům bych navrhl následující úvahu: může být důležitější nepotřást rukou než islámské přikázání vzájemného respektu?“ uvedl v prohlášení ředitel Federace islámských organizací ve Švýcarsku Montassar Ben Mrad.

Menší Islámská centrální rada má však opačný názor. „Po sexuálních útocích v Kolíně nad Rýnem byli muslimové požádáni, aby si od žen drželi odstup. Teď se vyžaduje, aby se k nim dostali blíž,“ prohlásil mluvčí organizace Qaasim Illi.

I když úřady místního kantonu Basilej-venkov mohou rozhodnutí školy zvrátit, zatím tak neučinily. Podle Monicy Gschwindové, která má vzdělávání v kantonu na starosti, je to dočasné a „pragmatické“ řešení. Starosta Therwilu Reto Wolf však stanici BBC řekl, že je s rozhodnutím školy nespokojený. „V naší kultuře a našem způsobu komunikace je podání ruky normální a ukazuje úctu k druhé osobě. To musí být přivedeno do rodin školáků,“ sdělil.

Deník The Washington Post připomíná, že je to v posledních letech ve Švýcarsku další spor týkající se muslimské komunity. V roce 2009 Švýcaři v referendu zakázali stavbu minaretů (psali jsme zde), loni pak úřady kantonu Ticino zakázaly nošení burky pod hrozbou pokuty až 10 000 franků (přes 248 000 korun). Muslimové nyní tvoří asi pět procent švýcarské populace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video